Kauza v nitrianskej nemocnici, kde na začiatku mája operovali pacientovi nesprávne koleno má svoju dohru. Do zariadenia zavítala samotná ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Vedenie nemocnice okrem toho, že malo čo vysvetľovať predstavila ministerke aj vyvodenie personálnej zodpovednosti za spackanú operáciu.

Novela kvôli kolenu

Ministerka Kalavská si  s vedením Fakultnej nemocnice v Nitre prešla všetky detaily v prípade zámeny operovaného kolena pri operácii pacienta. Zástupcovia nemocnice sa pred ministerkou „dušovali“, že v uvedenom prípade došlo k procesnej chybe, pričom s rodinou nemocnica aktívne komunikuje. Vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre si chce najskôr počkať na závery Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ministerstvo zdravotníctva sa prostredníctvom svojho Úradu pre riadenie podriadených organizácii bude podľa hovorkyne ministerstva o prípad v pravidelných intervaloch zaujímať.

„Záleží nám na kvalitnej zdravotnej starostlivosti a takéto prípady by sa nemali stávať. Odhliadnuc od prípadu v Nitre sme pripravili novelu týkajúcu sa bezpečnosti pacienta, ktorú práve včera schválil parlament,“ uviedla o opatreniach ministerka Kalavská.

Rezort zdravotníctva rovnako pripravuje vyhlášku o minimálnych požiadavkách na interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta, ktorým by sa malo predchádzať podobným nežiadúcim situáciám. „Súbežne je v príprave materiál novelizujúci indikátory kvality, ktorý obsahuje i indikátory mapujúce oblasť bezpečnosti pacienta a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Verím, že podobný prípad sa už pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nezopakuje,“  dodala ministerka.

Odvolali primára

Vedenie nemocnice informovalo ministerku, že v rámci personálnej zodpovednosti bol odvolaný primár Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie, takisto hlavná sestra operačných sál. „V súčasnosti prebieha ukončenie pracovného pomeru s hlavným operatérom, bude vyhlásené nové výberové konanie na prednostu, bude vyhlásený aj nový konkurz na primára operačných sál,“ uviedla na stretnutí riaditeľa nitrianskej nemocnice Jarmila Mikušová, ktorá ddodala, že nemocnica vyvodila dôsledky aj voči ďalším pracovníkom, ktorých sa prípad týkal. V súčasnosti je daná klinika podľa Mikušovej pod zvýšeným dohľadom vedenia nemocnice ako aj hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre ortopédiu.

O prípade nesprávnej operácie sme informovali na začiatku mája. V nemocnici v Nitre si na operačke pomýlili pacientovo ľavé koleno s pravým. Pacientovi tak operovali nesprávnu nohu. Pacienta po operácii tak boleli obe nohy a nevedel poriadne chodiť.

Dôchodca si operáciu nesprávnej nohy všimol po prebudení z narkózy. Hadička mu trčala vraj zo zdravého kolena. Nikto mu však k tomu nepodal vysvetlenie, neskôr sa mu však nemocnica ospravedlňovala. Kvôli operovanému kolenu momentálne navštevuje rehabilitácie a zároveň čaká na operáciu toho „správneho“ kolena.

Nespokojný pacient so svojou skúsenosťou kontaktoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a rovnako podal žalobu na súd. Úrad nám v tom čase obdržanie podnetu od dôchodcu potvrdil, s tým, že predmetom podnetu je nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť pacientovi vo Fakultnej nemocnici Nitra