Tip na článok
Žijú bežné životy: Christián prešiel tranzíciou pred deviatimi rokmi, s priateľkou sú šťastní. 

Trans ľudia na Slovensku by sa mali dať sterilizovať, strašili ich aj rakovinou

Hrozí, že budú muži rodiť? Niektorí lekári sa toho obávajú

Galéria k článku (4 fotografie )
Christián a Zara: Členovia TransFúzie, organizácie pre podporu trans ľudí.
Christián Havlíček: Spoluzakladateľ organizácie TransFúzia.
Christián Havlíček: Spoluzakladateľ organizácie TransFúzia.

Na to, aby mohli byť trans ľudia sami sebou, musia splniť niekoľko podmienok. Napríklad nútenú kastráciu alebo sterilizáciu. Pri kastrácii ide u trans mužov o odstránenie maternice a vaječníkov, u trans žien o odstránenie semenníkov. „Ide o porušovanie práva na telesnú integritu, práva na ochranu pred mučením a práva založiť si rodinu. Mnoho trans ľudí si neželá podstúpiť tento náročný a rizikový zákrok, ktorý nie je nevyhnutný zo zdravotných dôvodov," hovorí Christián Havlíček z TransFúzie, organizácie pre podporu trans ľudí.

Christián Havlíček: „Každý trans muž si veľmi dobre rozmyslí, či by chcel rodiť,
Christián Havlíček: „Každý trans muž si veľmi dobre rozmyslí, či by chcel rodiť," hovorí. 
Monika Mikulcová

Riziko rakoviny vyvrátili

Na Slovensku sú tisíce trans ľudí. Stretávame ich na uliciach, v školách, v kaviarňach. Možno sú na prvý pohľad iní – pri narodení im pripísali iné pohlavie, než s ktorým sa stotožňujú. Trans ľudia nepoužívajú spojenia ako premena či zmena pohlavia, ale termín tranzícia. „Je to proces podstupovania fyzických, citových, sociálnych a nezriedka i právnych zmien, ktoré vedú k rozpoznaniu a k vyjadreniu svojej rodovej identity," vysvetľuje Christián. Veľkú úlohu v tomto procese zohrávajú lekári. A tí zväčša trvajú na tom, že trans ľudia, ktorí chcú oficiálne uznanie takého rodu, na aký sa cítia, musia podstúpiť aj sterilizáciu alebo kastráciu.

„Legislatíva nič také nehovorí, ani žiadna oficiálna metodika z ministerstva zdravotníctva neexistuje. Sú lekári, ktorí sú ochotní počúvať svojich klientov a klientky, zistili si informácie zo zahraničia a túto podmienku pre zmenu rodného čísla nevyžadujú. Lenže ich je málo,“ vysvetľuje spoluzakladateľ organizácie. A tak sa častejšie stretávajú s neodbornosťou, ktorá poznamená ich život.

Čím najčastejšie argumentujú lekári, keď trvajú na sterilizácii alebo kastrácii trans ľudí pri procese tranzície? „Dávnejšie, keď som ja prechádzal tranzíciou, tvrdili, že keď si človek neodstráni tieto vnútorné orgány, dostane rakovinu. Lebo vraj hormonálna terapia pôsobí na vnútorné pohlavné orgány a práve to môže spustiť túto chorobu,“ spomína Christián. „Predkladali sme im svetové štúdie, ktoré jednoznačne popierali, že by sme sa vystavovali zvýšenému riziku rakoviny,“ dodáva. „Na tento náš podnet sa viacerí lekári priklonili k umiernenejšej podmienke - k sterilizácii."

Žijú bežné životy: Christián prešiel tranzíciou pred deviatimi rokmi, s priateľkou sú šťastní. 
Žijú bežné životy: Christián prešiel tranzíciou pred deviatimi rokmi, s priateľkou sú šťastní. 
Archív

Nesmú byť rodičmi

Na scéne sa však objavili ďalšie dôvody. Možno sa o to postarali senzácie zo zahraničia – pred desiatimi rokmi porodil zdravé dievčatko vtedy 34-ročný Thomas Beatie z amerického štátu Oregon. Kedysi atraktívna Tracey sa cítila ako chlapec uväznený v dievčenskom tele. Prešla procesom tranzície, stala sa Thomasom, ale jeho manželke sa nedarilo otehotnieť. Dieťa teda vynosil a porodil sám.

„Teraz slovenskí lekári používajú pre nevyhnutnosť sterilizácie práve ten argument, aby sme sa nestali rodičmi,“ krúti hlavou Christián. Lenže to vôbec nie je jednoduché! „Väčšina trans mužov, ktorí užívajú hormonálnu terapiu, je už kvôli nej neplodných. Keby chceli otehotnieť, museli by ju prestať užívať a naozaj sa veľmi snažiť, aby otehotneli,“ zdôrazňuje.

Thomas Beatie s manželkou Nancy:  Trans muž porodil pred desiatimi rokmi zdravé dievčatko.
Thomas Beatie s manželkou Nancy: Trans muž porodil pred desiatimi rokmi zdravé dievčatko.
Profimedia

Nebudú vo veľkom rodiť

Christián dáva za príklad Poľsko, kde žijú tiež tisícky trans ľudí, ktorí prechádzajú tranzíciou. „Oni sterilizáciu nemajú ako podmienku. A nepoznám jediného muža Poliaka, ktorý by porodil,“ pripomína. „Naša spoločnosť, ani my, skrátka, nie sme pripravení. Každý trans muž si veľmi dobre rozmyslí, či by chcel rodiť. Ja by som to neurobil,“ priznáva.

Vyžadovať od trans ľudí sterilizáciu považuje za nezmyslené. „Je to podobné, ako keby sme ľuďom prestali dávať vodičské preukazy, lebo auto sa dá použiť ako zbraň. Ak by sme tu aj mali jedného muža, ktorý by porodil, žiadať od ostatných, aby preto postúpili sterilizáciu alebo kastráciu, je kruté,“ dodáva.

Viac si o trans ľuďoch, ich prežívaní a problémoch prečítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní