V procese oficiálneho nákupu lístkov a registrácie existuje množstvo komplikovaných prekážok, aby sa zamedzilo kšeftovaniu, no celkom sa to nedarí. Lístky je možné zakúpiť napríklad na oficiálnej webovej stránke FIFA, postup objednávania je z bezpečnostných dôvodov viacstupňový. Proces sa uskutočňuje v troch etapách a je povolené objednať iba jeden lístok na osobu. Výnimkou sú hosťovské vstupenky, kde je umožnené kupujúcemu zaobstarať až tri ďalšie kusy. Tieto údaje sa však registrujú na konkrétne mená a môžu sa zmeniť iba vtedy, ak ich držiteľ požiada o prevod určeného príjemcu na iného. Ide o zložitý proces, ktorý však podvodníci využili vo svoj prospech.

Ďalší  variant pochybných aktivít,  ktorými sa snažia podvodníci osloviť futbalových fanúšikov.
Ďalší variant pochybných aktivít, ktorými sa snažia podvodníci osloviť futbalových fanúšikov.
Zdroj: Kaspersky

Hneď, ako sa spustil predaj vstupeniek, oficiálna webová stránka zaznamenala masívny nárast počtu užívateľov, čo viedlo k problémom s pripojením. Počas tohto procesu si podvodníci zakúpili toľko lístkov, ako bolo možné, s cieľom neskôr predať. Keďže oficiálne sú lístky už vypredané, mnohí ľudia nemajú inú alternatívu, ako sa obrátiť na tretie strany.

Podvodníci preto vytvorili stovky domén týkajúcich sa majstrovstiev sveta, kde sa snažia predať svoje hosťovské lístky, pričom podľa spoločnosti Kasperky je väčšina z nich pre užívateľov nebezpečná a hrozí, že prídu o svoje peniaze a aj osobné údaje. Lístky sú aktuálne k dispozícii za viac ako dvojnásobnú nominálnu hodnotu, pričom niektoré až za 10-násobok.

A do tretice - snaha o záskanie údajov od majiteľov pravých lístkov...
A do tretice - snaha o záskanie údajov od majiteľov pravých lístkov...
Zdroj: Kaspersky

Pri nákupe lístkov žiadajú zálohové platby v plnej sume, a tak neexistuje žiadna záruka, že odovzdajú lístky a že vstupenky rezervované na mená iných ľudí budú akceptované na štadióne alebo že sú skutočné. Platobné informácie použité na zakúpenie vstupeniek od tretej strany však poskytnú podvodníkom všetko, čo potrebujú na to, aby mohli ich bankové karty a ďalšie údaje zneužiť. Aj preto treba byť mimoriadne opatrný a naozaj zvážiť, či chcete lístky kúpiť od neautorizovaných predajcov.