Tip na článok
Herxheim am Berg - Na archívnej snímke z 19. mája 2017 je zvon s vyobrazením hákového kríža a poctou nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi v kostolnej veži v nemeckej obci Herxheim am Berg. Obec Herxheim am Berg si ponechá kontroverzný zvon.  Zvon z roku 1934 rozdelil vlani miestnu komunitu, keď jedna strana argumentovala, že existencia zvona je urážkou, pokým iní tvrdili, že by sa dejiny obce nemali ignorovať, pripomína agentúra DPA. V zvonici visí kritizovaný zvon od nacistického obdobia a okrem svastiky je na ňom i nápis

Hitlerove zvony: V niektorých kostoloch stále bijú a rozoštvávajú miestnych!

Pozostatky temnej a krvavej minulosti možno nájsť v niektorých nemeckých farnostiach dodnes. Vo vežiach im bijú zvony s nacistickými symbolmi. S jedným takým sa „vysporiadali“ vandali. Vraj jarné upratovanie.

„Spravili sme jarné upratovanie. Nevyčistili sme len dedinu, ale tiež zvon. Od špiny, od holubov, od špiny národných socialistov, ktorá ešte po 80 rokoch hrozila rozdeliť obyvateľov dediny. Zvon je teraz ´čistý´ - naše myšlienky už dlho.“ Píše sa v liste s názvom Jarné upratovanie 2018 od vandalov, ktorý ho nechali pri dverách kostola. Cituje z neho napríklad nemecký portál Welt.

Vyčistili ho žieravinou

Neznámy páchatelia sa zrejme pomocou kľúča dostali na Zelený štvrtok do kostola protestantsko-luteránskej cirkvi v dedine Schweringen v Dolnom Sasku a žieravinou „vyčistili“ kostolný zvon, na ktorom bola 35-centimetrová svastika a nacistický nápis. Bez známok vlámania. Svojim konaním vraj vdýchli dedine nový život. „Občania tejto dediny sú slušní, inteligentní a kozmopolitní,“ píše sa tiež v liste.

Insígnie na zvone boli objavené vlani v septembri. Tamojšia radnica rozhodla, že zvon nevyradí, čo rozdelilo dedinu na dva tábory. Názorový rozkol „vyriešili“ neznámy páchatelia po svojom. Vandalizmus nemeckým médiám potvrdil pastor Jann-Axel Hellwege. Odborníci posúdia, nakoľko poškodenie zvonu zmenilo jeho zvuk. Vyhlásila to štátna cirkev, ktorá sa prípadom zaoberá, rovnako tak polícia.

Portál Spiegel Online spomína asi pol tucta farností v Nemecku so zvonmi, ktoré v posledných mesiacoch vyvolali diskusiu. Zvonmi z nacistickej éry „ozdobené“ hákovými krížmi alebo chválami na Hitlera. Väčšinu takýchto zvonov po druhej svetovej vojne zničili. Pretože sa ich zachovalo málo, z historického hľadiska sú vzácne.

Velebí vodcu

Podobnú situáciu zažila aj obec Herxheim am Berg, kde členovia miestnej rady v marci odobrili zachovanie historického kostolného zvona, ktorého nápis velebí bývalého nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Radnica rozhodla, že kontroverzná pamiatka zostane zachovaná ako pripomienka temnej minulosti Nemecka. Bronzový zvon s hmotnosťou 240 kilogramov nesie reliéfne vystupujúci nápis "Všetko pre vlasť - Adolf Hitler" a pod ním sa nachádza hákový kríž. Pre niekoľkých ľudí bolo nepríjemným zistením, že sa zosobášili, dali pokrstiť svoje deti, alebo sa zúčastnili na rozličných náboženských podujatiach pod "Hitlerovým zvonom".

Pred Olympijským štadiónom v Berlíne je umiestnený pôvodný zvon letných olympijských hier z roku 1936, na ktorom je vyobrazená nemecká orlica, čiastočne zakrytá nacistická svastika a nápis "Zvolávam mládež sveta".

VIDEO Plus 7 Dní