Nie je celkom bežné, že  rezort diplomacie, teda ministerstvo ktoré sa inak nazýva aj Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV), komunikuje oficiálnou cestou v takom uvoľnenom štýle ako to mali možnosť Slováci vidieť v uplynutých dňoch.

Na facebookovej stránke MZV sa Lajčákovi ľudia doťahujú hlavne s poslancom Ľubošom Blahom. Ten je známy svojimi sklonmi k obdivu komunistických diktatúr. Jednu takú navštívil vlani na jeseň so svojim straníckym šéfom Roberom Ficom.

Kohútí zápas

"Nie je naším záujmom viesť o Bezpečnostnej stratégii Slovenska nekončiacu emotívnu debatu na sociálnych sieťach. Sme pripravení s pánom poslancom Blahom, prípadne aj ďalšími poslancami, vecne a objektívne diskutovať o obsahu s cieľom nájsť spoločné vnímanie textu, ak tým pomôžeme podporiť možnosť schválenia Bezpečnostnej stratégie v Národnej rade SR, sme pripravení urobiť aj tento ústretový krok,"napísal rezort vo štvrtok po tom, ako hovorca MZV Boris Gandel upozornil napríklad na to, že národniar Jaroslav Paška chcel do dokumentu prepašovať vesmírne hrozby a že poslanec Blaha má tiež svoje zvláštne predstavy, čo by v materiáli malo a nemalo byť. Zmierlivej reči však predchádzali vtipy a osočovanie.

Nuž zdá sa, že po dlhej absencii šéfa rezortu, ktorý  rok predsedal Valnému zhromaždeniu OSN v New Yorku, našu diplomaciu akosi uniesli SNS-áci a poslanec Blaha. Ten napísal, že "nerozumie, prečo MZV zosmiešňuje koaličného partnera". Na mysli mal  poslanca Jaroslava Pašku z SNS. Ten sa ocitol v hľadáčiku Lajčákových ľudí za to, že mal záujem do bezpečnostnej stratégie zakomponovať aj vesmírne telesá. MZV napísalo, že sa mu to nepodarilo, lebo ich nevedel bližšie špecifikovať.

Bla-bla-bla od Bla-hu

"Už dlho som sa tak dobre nepobavil - v reakcii MZV píše, vraj rešpektujú môj názor, ale že som ho mal vyjadriť v čase, keď sa stratégia pripravovala. A potom už len bla-bla-bla o tom, aké je NATO super a tak – bez fantázie, bez úrovne, bez politickej rozvahy. Doslova – trápne," vylial si poslanec srdce. "Niekto tu zjavne stráca nervy a správa sa ako malý uslintaný loptoš. Človek by od slovutných diplomatov čakal onakvejšie výkony," kritizoval rezort pod vedením nominanta tej strany, za ktorú aj on sedí v parlamente.

Blaha vraví, že útokmi na neho a na SNS sa chce MZV zapáčiť kaviarni. A sľubuje dohru v tvrdej argumentačnej bitke v parlamente. "Ak toto múdre hlavy z rezortu vyhodnotili ako ten najlepší spôsob, ako získavať podporu v parlamente, tak im budem držať palce pri najbližšej debate v pléne. A na výboroch. Konečne sa porozprávame otvorene, moji milí,"napísal, aby sa jeho kolegovia-diplomati triasli.