Vroku 2018 prišlo Francúzsko o „maslového“ šéfkuchára Joëla Robuchona, speváka Charlesa Aznavoura a mentálne zdravie Joachima Son-Forgeta - robia si žarty ľudia na sociálnej sieti, vďaka ktorej dnes meno tohto 35-ročného poslanca pozná zrejme každý informovanejší občan.

Z elity anarchista

Son-Forget bol ešte nedávno typickým príkladom novoty a dynamizmu, ktorú chcel do politiky so svojou stranou priniesť prezident Emmanuel Macron. Vyštudovaný lekár hovorí viacerými jazykmi, obľubuje Diderota, trénuje karate, hrá na klavičembale a v rádiu či v televízii vie vždy odpovedať ako džentlmeni zo Stendhalových románov. Nejaké mínus? Po čase sa ukázalo, že poslanec rád rozpráva bez filtra a „šéfstva“ sa nebojí. Podobne ako Donald Trump si vybral na komunikovanie svojich postojov Twitter. Pozornosť „sledovateľov“ a konzervatívnych kádrov strany En Marche! pritiahol svojím vyjadrením na adresu červenovlasej senátorky zelených Esther Benbassovej. Tá napísala na adresu prvej dámy takýto komentár: „Brigitte Macronová ľutuje násilie a vulgárnosť žltých viest. A chudoba nie je násilná? A čo arogancia bielych zubov bohatých a všemocných, tá nie je vulgárna?“ Son-Forget reagoval: „S tým kýbľom mejkapu, ktorý si dávate na tvár, stelesňujete viac ako kedykoľvek to, čo sa snažíte veľmi neohrabane ironizovať. Tak čo, teraz cítite to kruté zovšeobecňovanie?“

Voľný pád

Sexista! - začali sa pohoršovať všetci, ktorí uznávajú kult politickej korektnosti. On poslal všetkým kritikom ako odpoveď fotografiu silne nalíčenej červenovlasej senátorky. Päťdesiatkrát. Lebo taký spôsob komunikácie na Twitteri Son-Forget zvolil. Odpovedať každému, nevšedne, satiricky. Počas vianočného obdobia dal svojim myšlienkam voľný priebeh. Publikoval napríklad svoje nemotorne natiahnuté japonské ponožky, fotky s plyšákmi, za entú kritiku žltých viest odkázal Donaldovi Trumpovi: „Francúzsko vám bozá riť.“ Aj vládna strana na čudné správanie svojho človeka musela zareagovať. Veď cez sviatky pokoja valcoval internet. Médiá zostali prekvapené, keď Son-Forget na vyhrážky svojho straníckeho šéfa Gilla LeGendra, že svoju niekdajšiu pýchu, ktorá sa ukázala ako čierna ovca, vylúčia, odpísal: „tak to sa trasiem.“

Otvorene aj urážlivo: Son-Forget vraví stop politickej korektnosti.
Otvorene aj urážlivo: Son-Forget vraví stop politickej korektnosti.
Zdroj: Instagram


„Mám nový tik, chodím na Twitter trikrát za deň, aby som zistil, kde to je s Joachimom Son-Forgetom,“ píše jeden z priaznivcov. Nečudo. Účet na sociálnej sieti pána poslanca je ako výber toho najlepšieho zo smečkárskeho guláša a Zomri. „Tu som, moja mačička, pokojne zas spi,“ dostal fanúšik od poslanca odpoveď. Dnes musí Son-Forget vyslovene napísať, že ide o seriózne vyjadrenie, aby jeho komentáre ľudia nebrali ako vtip. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí poslancovi nefandia. „Vráť telefón dospelým,“ alebo „Pokračuj v hlúpostiach, veď prečo nie, si platený z našich peňazí,“komentujú.

Kosovo, Kórea, Švajčiarsko

Pravda, nekonvenčný poslanec leží v žalúdku mnohým. Z fotografií ste pochopili, že nie je presne tým modelom, pod ktorým si predstavíte echtovného Francúza. Niektorým vraj pripomína kórejského Harryho Pottera. Son-Forget sa narodil 15. apríla 1983 ako Kim Jae Duk v hlavnom meste Južnej Kórey. Po biologických rodičoch mu zostal len ručne napísaný papierik z novorodeneckého oddelenia s dátumom. Chlapca adoptovali do Francúzska. Vyrástol na východe krajiny v mestečku Langres. Diplom získal v roku 2005 z kognitívnej vedy, disciplíny, ktorú akreditovali tri elitné francúzske univerzity. Skončil tiež medicínu a po nej išiel na prax do Švajčiarska. V roku 2009 pôsobil krátko ako lekár dobrovoľník v Kosove. Za blaho tejto mladej republiky sa angažuje dlhodobo. Vlani si za to vyslúžil kosovské občianstvo.

Keď nie je kvôli svojim politickým povinnostiam v Paríži, žije s manželkou a malou dcérou v Ženeve. Dva dni v týždni pracuje ako rádiológ. Mimochodom, Son-Forget podľa tradičných štatistík práce poslancov nepatrí práve k aktívnym a pokrivkáva aj jeho účasť v pléne. Odpovedá na to, podobne ako našinci: rátať treba kvalitu, nie kvantitu. Vo voľnom čase trénuje streľbu zo zbraní, aké používajú ostreľovači, karate a koncertuje na nezvyčajnom type strunového úderného nástroja. Nech sa hlási ten, kto má rád tohto smiešneho rodeného Kórejčana s kosovským pasom, ktorý reprezentuje švajčiarskych Francúzov.

Naozajstná debata

Zatiaľ sa ľudia hlásia najmä virtuálne. Poslanec, ktorého počet sledovateľov na Twitteri vzrástol posledný týždeň roka 2018 zo 6-tisíc skoro na 50-tisíc, rozpútal v krajine galského kohúta naozajstné debaty. Oplatí sa za cenu pochybností o psychickom zdraví pritiahnuť do politických tém mladých? Čaká voleného zástupcu ľudu, ktorý zapudí nastavené pravidlá politickej korektnosti, potrestanie omertou? Má poslanec kontrolovať vládu, slobodne vyjadrovať svoje názory alebo poslúchať jej pokyny? Existuje nejaká hranica satiry, ktorú politik nesmie prekročiť, ak chce, aby ho ľudia brali ešte vážne? V polovici januára mala zasadnúť komisia prezidentovho hnutia En Marche!, aby prišla na riešenie, čo robiť so svojím rušivým elementom. Nezasadne. Joachim Son-Forget splnil, čo sľúbil, a teda, že sa nezhody medzi jeho videním vecí a vedením strany „vyriešia laserovým mečom“, aký nosia Jediovia vo filme Star Trek.

Nová strana

Z Macronovej strany odišiel krátko po tom, ako na Slovensku ohlásil svoj koniec v parlamente Robert Kaliňák. Son-Forget poslancom zostáva a už stihol založiť vlastnú stranu. Nazval ju Je suis Francais et Européen, skratkou pripomína jeho iniciálky JSFee. Zatiaľ nie je jasné, či ju myslí naozaj, alebo ako recesiu, hoci rýchlokvasený líder prisahá, že postaví kandidátku do tohtoročných májových eurovolieb. „Asi spravíme, čo zvyknú ostatní. Budeme predstierať, že sa pýtame ľudu, čo chce, a nakoniec aj tak budeme hovoriť a robiť to, čo sami chceme. Čo sa týka kandidačnej listiny, myslím, že postavíme kamarátov a kamarátov našich kamarátov, lebo takto to vždy robia aj iné strany,“ avizoval.