Maďarský Národný úrad pre bezpečnosť potravín (Nébih) potvrdil vo štvrtok prítomnosť vírusu vtáčej chrípky na husacej farme v Novohradskej stolici, na čo upozornili maďarské orgány aj slovenskú stranu. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa vyjadrenia úradu nákazu podtypom vírusu H5N1 potvrdili v obci Cered na farme, kde chovali 5176 husí a bola tam zaznamenaná zvýšená úmrtnosť a znížená produkcia vajec.

Veterinárny úrad nariadil likvidáciu hydiny a určil ochranné pásmo s polomerom troch kilometrov a pásmo dohľadu s polomerom desiatich kilometrov. Vzhľadom na to, že obe pásma zasahujú aj na územie Slovenska, maďarský hlavný veterinárny lekár okamžite varoval Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR.

Niekoľko prípadov vtáčej chrípky sme na Slovensku mali na začiatku tohto roka. V januári sa infikované zvieratá objavili v súkromnom drobnochove hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov. Infikovaných bolo 23 kusov kury domácej a 2 kačice. Nákazu sa podarilo zastaviť a nešírila sa ďalej.