Od samovraždy amerického miliardára, finančníka a sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina, ktorého za mreže dostalo obchodovanie a sexuálne zneužívanie dievčat a mladých žien, prešli už takmer štyri roky. V auguste 2019 sa počas čakania na proces obesil v cele. No jeho meno rezonuje v médiách naďalej.

Najnovšie vďaka druhému najväčšiemu periodiku v USA The Wall Street Journal, ktoré odhalilo, že sa Epstein v roku 2017 pokúsil aj o vydieranie. A nie hocikoho. Poslal e-mail zakladateľovi Microsoftu Billovi Gatesovi, v ktorom sa mu vyhrážal, že ak mu nevyhovie, zverejní jeho nemanželský pomer s ruskou hráčkou bridžu Milou Antonovovou. Románik vraj prežili v roku 2010. G­ate­s bol v tom čase ženatý s Melindou Frenchovou, no ich vzťah, z ktorého vzišli napokon tri deti, ani tak nevydržal. V máji 2021 - po dlhých 27 rokoch manželstva - sa rozviedli.

Karty aj softvér

Ako sa Epstein dozvedel o vzťahu Mily so zakladateľom Microsoftu, zostáva záhadou, ale jej cesty sa viackrát skrížili s neslávne známym finančníkom. Antonovová sa narodila v Rusku a v rodnej krajine aj študovala. Potom zamierila do San Francisca, kde popri práci softvérovej inžinierky stihla založiť bridžový klub. Kartovú hru dvojíc Mila milovala. Okrem klubu sa snažila o vytvorenie online projektu B­ridg­e Planet, kde by sa hráči dozvedeli o tejto hre všetko podstatné a mohli si zahrať na rôznych úrovniach.

Chýbal jej však dostatok financií, a tak sa rozhodla osloviť práve Epsteina. Stretnutie sa uskutočnilo v novembri 2013 vo finančníkovom byte, Ruska požiadala Jeffreyho o príspevok pol milióna dolárov.
V tej chvíli Epstein ešte nesúhlasil, neskôr však bez udania dôvodu zmenil názor a Antonovovej pomohol. Dokonca jej vraj zohnal byt, v ktorom neskôr v New Yorku rok žila.

Mila potom začala študovať softvérové kódovanie na špeciálnej škole, pričom drahé školné opäť hradil kontroverzný finančník. Čo motivovalo Epsteina, aby jej platil? Údajne snaha očistiť si meno, keďže americké úrady jeho sexuálne delikty a nekalé obchody vyšetrovali už od roku 2006.

Zákerný e-mail

Práve školné, ktoré na Ruskino štúdium vynaložil, bolo podľa The Wall Street Journal tou sumou, ktorú Ep­stein od Gatesa žiadal ako kompenzáciu, že jeho vzťah s Antonovovou neprezradí.

Ruska sa vraj s Gatesom zoznámila na partii bridžu. „Neporazila som ho, ale aspoň som ho kopala pod stolom,“ priznala neskôr Antonovová. Tá sa po tom, čo jej sny o bridžovom portáli definitívne zhasli, živila ako softvérová programátorka pre viacero spoločností v Kalifornii.

V čase Gatesovho údajného pomeru mal americký podnikateľ 55 rokov, Mila Antonovová 20. Keď sa však aférka nedávno objavila v médiách, hneď sa zo sociálnych sietí stiahla a svoj profil na LinkedIne zmazala. V krátkom vyhlásení pre Wall Street Journal len vyjadrila svoje znechutenie z Epsteinových trestných činov a zdôraznila, že si jeho skutočné zámery, keď sa prvý raz stretli, nevšímala. „Vtedy som nemala ani tušenie, že je to kriminálnik. Myslela som si, že je to úspešný podnikateľ, ktorý má záujem pomáhať. Je nechutné, čo urobil,“ citoval ju aj anglický denník Daily M­ai­l. O tom, či mu porozprávala aj o svojom údajnom zblížení so zakladateľom Microsoftu, sa nezmienila.

Nikdy ani cent

Aj Gates sa od Epsteina dodatočne dištancoval. „Áno, boli sme spolu pár ráz na večeri, ale nikdy som sa s ním do žiadnych finančných operácií nepustil,“ citoval jeho vyjadrenie portál CNN. Americký podnikateľ, ktorého majetok sa podľa agentúry Bloomberg odhaduje na 114 miliárd dolárov, neskôr aj cez svojho hovorcu dodal, že „bolo chybou si takého človeka pustiť tak blízko k telu“. A vraj mu nikdy nezaplatil ani jediný cent.

„Jeho život bol diametrálne odlišný od toho môjho. Plný intríg, s tým ja nechcem mať nič spoločné,“ napísal podľa novín NY T­ime­s Gates svojim kolegom ešte v roku 2011. Už po prvom osobnom stretnutí s Epsteinom. Na druhej strane sa Melinda Gatesová v jednom z rozhovorov posťažovala, že manželove stretnutia s finančníkom spájaným so sexuálnym zneužívaním mladistvých jej vyslovene prekážali.

Epstein údajne ťažko niesol, že sa so zakladateľom Microsoftu, ktorého obdivoval, nedohodol na žiadnej spolupráci. Od Gatesa vraj ešte pred napísaním vydieračského listu žiadal, aby mu prispel na jeho charitatívny fond prostredníctvom JP Morgan banky. Aj s jeho peniazmi si chcel očistiť meno po tom, čo dlhé roky čelil nepríjemným obvineniam. Mimochodom, súd ho prvýkrát uznal za vinného z toho, že sexuálne zneužíval a dohadzoval vplyvným ľuďom maloleté dievčatá, v roku 2008.

Konšpirácie

Médiami dnes kolujú aj „zaručené“ správy, že to žiadna Epsteinova samovražda v newyorskej cele nebola. Vraj ho v nej niekto dal zavraždiť z obavy, aby do prípadu nenamočil ďalších vinníkov. Sedieť by tak možno išli viacerí vplyvní ľudia.

Mimochodom, nedávno zmenila majiteľa aj dvojica karibských ostrovov Great St. James a Little St. James, kde údajne Epsteinom organizované sexuálne orgie prebiehali. Kúpil ich podnikateľ Stephen Deckoff prostredníctvom svojej spoločnosti SD Investments. Dokonca so zľavou. Namiesto 125 miliónov mu stačilo zaplatiť 60. Na ostrovoch chce teraz vybudovať luxusné letovisko.