Kuriozity: Pekelná drina za smiešnu mzdu, surový odkaz milionára aj predražený mimozemšťan
29. 3. 2025, 19:00

Zdroj: Hugh Brown / SWNS.com
Zaujímavosti zo sveta, ako ich zachytili fotoobjektívy zahraničných reportérov.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Prípravy na ticho
Už 29. marca si hinduisti na Bali uctia sviatok Nyepi, Deň ticha. Začnúc ránom o šiestej, nasledujúcich 24 hodín nesmú vychádzať z domu, pracovať ani používať oheň či elektrinu. V rámci príprav na veľkú udalosť sa na ostrove konajú sprievody Ogoh-Ogoh. Miestni ľudia nosia figuríny zlých duchov, ktorých sa týmto spôsobom snažia vyhnať. Aby mohli potom v pokoji meditovať a absolvovať duchovnú obrodu. Záber je z tohtoročného sprievodu v meste Denpasar.
Žlté peklo
Robotníci na indonézskom ostrove Jáva každý deň vchádzajú do krátera a tyčami dolujú síru. Potom ju nakladajú do bambusových košov a s nákladom, ktorý má hmotnosť 60 až 80 kilogramov, sa vydávajú na nebezpečnú cestu do údolia. Ešte k tomu im jedovaté výpary ohrozujú a skracujú život. A to všetko za minimálnu mzdu.
Najväčší slum v Británii
Hamilton Palace v anglickom Sussexe malo byť prepychové sídlo. Nestalo sa. Majiteľ, kontroverzný milionár Nicholas Van Hoogstraten žijúci v Zimbabwe, presne pred štyridsiatimi rokmi zastavil rekonštrukciu a odvtedy palác upadá. V poslednom čase sa začali množiť sťažnosti miestnych obyvateľov, že opustené budovy obývajú pochybné živly, ktoré ohrozujú ich bezpečnosť. Van Hoogstraten reagoval svojsky. „Ste debilní primitívi,“ odkázal im.
E.T. za milión
Aukčný dom Sotheby’svydraží model mimozemšťana E.T., ktorý použili pri natáčaní slávneho filmu Stevena Spielberga z roku 1982. Pochádza zo zbierky tvorcu špeciálnych efektov Carla Rambaldiho a cena sa odhaduje na 900-tisíc dolárov.
Hurá do vody
Nie, tučniaky na Falklandských ostrovoch si nejdú užívať blahodarné účinky mora, do vody pochodujú s cieľom uloviť si korisť. A zjavne pri tom zachovávajú hierarchiu a disciplínu.
Foto týždňa: Divadlo na hladine
Keď v 50. rokoch stavali priehradu Monticello, vzniklo jazero Berryessa a súčasťou projektu bolo aj originálne inžinierske riešenie. Na vodnej ploche vytvorili prepadovú dieru, ktorá slúži na reguláciu vodnej hladiny. Bežne sa takéto bezpečnostné šachty vytvárajú z bočnej strany priehrady, ale pre nedostatok priestoru a zložitý terén sa stavitelia rozhodli pre lievik.
Keďže v týchto dňoch hladina jazera nebezpečné stúpla, severokalifornské úrady prvý raz po šiestich rokoch aktivovali prepadovú dieru, ktorej miestni obyvatelia hovoria aj glory hole. Okoloidúci tak môžu na jazere Berryessa sledovať úchvatné divadlo.
Zdroj: profimedia.sk
Severokalifornské úrady aktivovali prepadovú dieru, ktorej miestni obyvatelia hovoria aj glory hole.