Reklama

Pomsta slonov: V novom prostredí ušliapali už desať ľudí. Zúfalí dedinčania volajú o pomoc

Prevoz slonov do národného parku Kasungu.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama
Rastislav Hríbik

Rastislav Hríbik

redaktor oddelenia reportáží

Farmári v okolí národného parku v Malawi už toho majú dosť. Slony im ničia úrodu a zabíjajú ľudí.

O 50 sirôt viac hlási dedinčania, žijúci v blízkosti národného parku Kasungu, druhého najväčšieho v africkom štáte Malawi. Vyše desať úmrtí, ktoré to celé spôsobili, majú na svedomí slony. Tie do oblasti, kde žije asi 60-tisíc ľudí, pred dvoma rokmi presťahoval z iného národného parku v krajine Livonde Medzinárodný fond pre dobré životné podmienky zvierat (IFAW), ktorý vznikol v Belgicku.

Smrť na záhrade

Tridsaťjedenročný farmár, ako píše britský denník The Guardian, prišiel o život pri práci na poli. Ušliapala ho okolo bežiace stádo. Rovnako starú Masiye Phiri usmrtil slov v momente, keď bola na záhrade so svojim dvojročným dieťaťom. „Zostalo po nej päť detí. Čo s nimi bude?“ pýtal sa jej svokor Postani Jere po tragickej udalosti.

Farmár zo susednej Zambie, kam národný park s presťahovanými slonmi zasahuje, mal šťastie. Počas práce na svojom poli narazil síce na rodinu slonov s mláďaťom, no prežil. „Nemal som ako utiecť. Tak som sa len schúlil. Zvieratá na mňa len stúpali, pričom keď skončili, zakryli ma konármi,“ opisoval hrôzostrašnú príhodu.

Zdroj: Instagram tavwana

Slony v národnom parku Kasungu.

Zo zranení sa v neďalekej nemocnici Lumbezi liečil dlhé štyri mesiace. „Od tohto momentu mám neustále napuchnuté brucho a nemôžem vystrieť ruku. Pri farmárčení je to dosť problém,“ cituje slová 53-ročného farmára The Guardian. Stret so slonmi sa podpísal aj na jeho mentálnom zdraví. Muž má strach chodiť sám von a tak často radšej zostáva doma. „Aj vďaka bolestiam, ktoré sa pravidelne vracajú.“

Farmár zo Zambie: Čo budeme jesť?

Aj z ďalších dvoch úmrtí v okolí národného parku vinia miestni občania slonov. Aj keď len nepriamo. Slony vraj zo svojich území vytlačili hrochy aj hyeny, ktoré potom v dôsledku nedostatku potravy zaútočili na ľudí.
Dedinčania už toho majú dosť. Najali si spoločne anglických právnikov, od ktorých teraz žiadajú, aby donútili organizáciu, ktorá za premiestnením slonov stojí podniknúť legálne akcie na ich ochranu. Okrem iného postaviť plot, ktorý zvieratá udrží v oblasti národného parku. Či zabezpečiť kompenzáciu pre rodiny, ktoré po útokoch prišli o svojich živiteľov.

„Moje deti potrebujú jesť. Ak nebude úroda, nebudem im mať čo dať. Mal som aj kravu, ale keďže ma slony obrali o úrodu, musel som ju predať. Aby bolo čo do úst,“ priznal farmár zo Zambie.

Zdroj: Profimedia.sk

Aj takto vyzeralo sťahovanie slonov z jedného národného parku do druhého.

Patricio Ndadzela, zástupca IFAW v Malawi a Zambii už vlani v reakcii na útoky tvrdil, že organizácia ploty v okolí národného parku postavila. „Je dlhý 40 km. Do budúcna plánujeme postaviť bariéru až do 110 km,“ povedal pre médiá v Malawi. Či sa tak naozaj stalo, však už médiá neuviedli.

Poškodení obyvatelia žiadajú kompenzáciu od IFAW aj pre rodiny, ktorým slony pošliapali celú úrodu. Od vlastnej vlády nemôžu. Na nič také úrady v Malawi nemysleli a v zákonoch o tom vraj žiadnu zmienku nenájdete.

Naposledy 35 vriec ryže. Teraz nič

„Moju farmu zničili už päť ráz. Tri razy vlani v apríli. Dva razy v máji. Pestoval som tam kukuricu, cukrovú trstinu, ryžu a fazuľu. Všetko je preč,“ povzdychol si 73-ročný farmár z oblasti. „Kým tu tie slony neboli, podarilo sa mi dopestovať aj 35 vriec ryže. Teraz som nemal ani jedno,“ zlostil sa.

„Mne zabili svokra. Bol už starý, nestihol utiecť. Ušliapali ho. Ľudia z dediny sa mu snažili pomôcť, ale už bolo neskoro,“ poznamenala farmárka, žijúca na okraji národného parku zo zambijskej strany.

Zdroj: Profimedia.sk

Obyvatelia dedín v Malawi, neďaleko národného parku Kasungu.

Organizácia IFAW dostala oznámenie o právnych krokoch dedinčanov v zastúpení už vlani v decembri. Jej zástupcovia však tvrdia, že nijako nepochybili. „Hlboko nás zarmútili prípady konfliktov ľudí s voľne žijúcimi zvieratami v okolí Kasungu. S podporou vlády pracujeme na vytváraní trvalo udržateľných riešení, ktoré tieto konflikty obmedzia na minimum,“ uviedol diplomaticky ochranársky fond. Dodal, že v tejto súvislosti nebude odpovedať na žiadne otázky médií.

Presun slonov v júli 2022 spolu so zástupcami parku v Malawi bola vraj jedna z najväčších akcií, aké sa v Malawi v tejto oblasti konali.

Zabili Mexičanku aj Američanku

„Pevne veríme, že ochranári nájdu spôsob, ako dosiahnuť, aby sme so zvieratami, dokázali žiť v mieri. Vymyslia bariéry, ktoré nás a našu úrodu pred ich útokmi ochránia. Iná cesta nie je. Aj my tu chceme žiť. Ak to takto bude pokračovať, tak to nepôjde. Pritom toto je zem našich predkov. My sa kvôli slonom sťahovať nechceme,“ poznamenal ďalší z farmárov.

Útoky slonov sú v afrických štátoch ako Malawi, Zimbabwe či Zambia v poslednom čase, žiaľ, bežné. Vlani v júni slony v národnom parku v Livingstone (Zambia) usmrtili 64-ročnú Mexičanku Juliannu Glee Torneauovú. Skupina najskôr tvrdila, že ju slonica vytiahla z auta a ušliapala. Neskôr však vyšlo najavo, že skupina bez dovolenie vozidlo opustila.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

      V národnom parku v zambijskom Kafue prišla vlani v marci o život 79-ročná Američanka Gail Matsonová. Slon vraj prevrátil auto s piatimi turistami vnútri, pričom ostatní utrpeli len ľahšie zranenia. „Bola to naša vysnívaná dovolenka. A skončila sa takto tragicky,“ citoval BBC jednu z turistiek, ktorá stretnutie prežila.

      Slony však nie sú problémom len Afriky. Podľa údajov organizácie IFAW len v Indii zabijú tietozvieratá ročne asi 400 ľudí.