Tip na článok
Na snímke kandidát na post ústavného sudcu Robert Fico počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR

Poslanec Fico prišiel na rokovanie výboru. "Neváhal som, je to šanca raz za 12 rokov"

Ústavný súd môže zrušiť zákony prijaté parlamentom, rozhoduje tiež vtedy, ak sú pochybnosti o výsledkoch volieb alebo nejasnosti v kompetenciách parlamentu a prezidenta. Moc Ústavného súdu SR je veľká, ale jeho činnosť skoro neznáma.

Galéria k článku (23 fotografií )
Na snímke predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej počas vypočutia kandidátov na post ústavného sudcu na Ústavnoprávnom výbore NR SR
Na snímke zľava Martin Nemky, riaditeľ legislatívy a milostí Kancelárie prezident SR Stanislav Gaňa a kandidát na na post ústavného sudcu Peter Kresák počas vypočutia kandidátov na post ústavného sudcu na Ústavnoprávnom výbore NR SR
Na snímke kandidát na na post ústavného sudcu Peter Kresák počas vypočutia kandidátov na post ústavného sudcu na Ústavnoprávnom výbore NR SR.

V tieni vlády, parlamentu a prezidentského úradu zostáva aj preto, že funguje mimo hlavného mesta. Jeho 13 členov sedí v Košiciach.

Čoskoro vyberie parlament zo 40 kandidátov 18. Z nich následne vymenuje prezident deväť nových. Lebo práve deviatim skončí vo februári funkčné obdobie. Vlani prezident Andrej Kiska poslal na 12 rokov do Košíc dvoch nových členov - bývalých smeráckych poslancov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. A možno ich budú nasledovať ďalší politici. V radoch kandidátov o nich nie je núdza. Imunitu a moc na vykonávanie sudcovského úradu v Košiciach chcú, okrem najznámejšieho kandidáta Roberta Fica, aj obe štátne tajomníčky z rezortu spravodlivosti - Monika Jankovská zo Smeru a Edita Pfundtner z Most-Híd. Jej kolega zo strany Peter Kresák sa tiež o flek uchádza, rovnako ako bývalý šéf Siete Radoslav Procházka.

V stredu 23. januára začalo v historickej budove vypočúvanie prvých kandidátov. Na rad by malo čoskoro prísť aj meno Robert Fico. Keďže sa však objavili informácie, že prezident Kiska mu mal odkázať zlé správy, jeho príchod do historickej budovy parlamentu nie je istý.

Na snímke kandidát na post ústavného sudcu Ján Drgonec počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR 23
Na snímke kandidát na post ústavného sudcu Ján Drgonec počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR 23
TASR

Kandidát na ÚS, ktorý jeho sudcom už raz bol, opísal epizódu, ktorá sa mu stala na konci 90-tych rokov. Ján Drgonec sa mal vtedy vyjadriť k zlučiteľnosti volebného zákona z roku 1998 s ústavou. Do Košíc mal viesť svoju analýzu. Jeho sused si všimol, že sa niekto pokúša dať mu do auta bombu. “Keď som išiel na políciu a opísal som, kto som, zrazu nemal nik záujem spísať zápisnicu,”povedal s tým, že je to príklad tlaku, akému môžu byť sudcovia počas výkonu funkcie vystavení. Podľa neho v incidente nemali prsty ľudia z podsvetia, ale skôr tí z prostredia štátnych orgánov.

Prišiel aj Fico

Expremiér začal svoje vystúpenie slovami o tom, že ústavný súd je politicky kreovaný a politické strany budú hrať hry. Predniesol príklady krajín, v ktorých ŮS tvoria po väčšine bývalí politici, poslanci, premiéri a prezidenti. Jeho úvodné predstavovanie nebolo také dlhé ako u jeho kolegov-kandidátov. Vymenoval niektoré úspechy, ktoré na začiatku kariéry zažil.

 

VIDEO Plus 7 Dní