Robia si z nás žarty? Lebo vážne to myslieť nemôžu! Kompetentní verejnosť presviedčajú o takom závažnom ohrození bývalého premiéra Roberta Fica, že by bolo hádam aj na zváženie prideliť mu štátom platenú ochranku na celý život. Zatiaľ mu služby príslušníkov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatický misií, na ktoré nemá už minimálne pol roka nárok, v pravidelných intervaloch odobruje ministerka vnútra Denisa Saková. Nuž a odôvodňuje sa jej to zrejme čoraz ťažšie.

Najmä, ak berieme do úvahy fakt, že zatiaľ čo ona každý mesiac tuho dumá, ako Ficovu ochranku vysvetlí, aby nebola nedajbože podozrivá zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, expremiér si robí, čo chce. A to doslova. Ináč sa nedá nazvať fakt, že v čase údajného mimoriadneho ohrozenia sa on sám jediný vyberie na aute do práce, venčiť psa bratislavskými ulicami či zašportovať si na hrádzu, kde mu je namiesto ochrankárov spoločníčkou iba jeho krehká manželka Svetlana.

Drahá služba

Ficova ochranka vzbudzuje vášne už nejaký ten týždeň. Nečudo, veď po odchode z funkcie mal na štátom platených bodygardov nárok len tri mesiace. Na ďalšie tri mohol dostať výnimku od ministerky vnútra. Lenže odvtedy, čo Fico so širokým úsmevom odovzdal prezidentovi Andrejovi Kiskovi svoju demisiu, uplynulo vyše roka a špeciálne cvičení príslušníci polície ho sprevádzajú stále. A to rozhodne nie je lacný špás. Podľa našich prepočtov, odvíjajúcich sa od cien služieb súkromných SBS, keďže rezort vnútra odmieta prezradiť, koľko Ficova ochranka stojí, to môže byť už aj okolo 200-tisíc eur.

Touto témou sa pred pár dňami zaoberal aj parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorého členovia riešili, čo sa vlastne deje a prečo sa po boku dnes už iba obyčajného poslanca pohybujú profesionáli z policajnej ochranky. Vysvetľovať im to prišla priamo ministerka vnútra, ktorá uviedla, že Robert Fico je fakt ohrozený. Predseda uvedeného výboru Anton Hrnko doplnil, že o život nejde len expremiérovi, ale i jeho manželke a mame. No a jeho syn, teda Ficov, musel dokonca odísť do zahraničia, lebo na tunajšej škole sa s ním už ani učitelia baviť nechceli. Ako to súvisí s ochrankou síce nevysvetlil, ale poslanec Hrnko sa tváril naozaj vážne. „Dôvody na to, aby poslanec Fico naďalej mal ochranku z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, sú relevantné. Sú to vyhrážky smrťou, dokonca boli niektorí páchatelia identifikovaní a mali schopnosti urobiť to, čím sa Ficovi vyhrážali. Sú to aj útoky na jeho príbuzných, matku, manželku,“vysvetľoval po rokovaní výboru znepokojený Hrnko.

Na hrádzi: Mimoriadne ohrozený expremiér na hrádzi spolu s manželkou Svetlanou, ktorej sa vraj tiež ktosi vyhráža. Spoločné chvíle trávia bez ochranky.
Na hrádzi: Mimoriadne ohrozený expremiér na hrádzi spolu s manželkou Svetlanou, ktorej sa vraj tiež ktosi vyhráža. Spoločné chvíle trávia bez ochranky.
Zdroj: Archív

Poslanci Ľubomír Galko z SaS a Gábor Grendel z OĽaNO však oponovali. Podľa nich dôvody predostreté ministerkou sa zdali vážne, ale samotné správanie Fica dáva tušiť, že všetko môže byť aj ináč a že z jeho strany ide iba o obyčajný papalášizmus. Opoziční poslanci upozornili, že v niektorých prípadoch predseda Smeru občas sám šoféroval auto bez ochranky. Tvrdia tiež, že boli dni, keď ochranka nehlásila centrále úradu trasu a ciele jeho pohybu. Zdroje, z ktorých majú informácie, ne­chceli odhaliť. Ľubomír Galko však podotkol, že súčasný riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Radoslav Štrba tieto informácie nepoprel. „Pamätáte si, aké manévre sa robili okolo pani bývalej premiérky Radičovej, keď jej došiel nejaký náboj, opancierované autá, kolóny, limuzíny… A Robert Fico môže chodiť sám po ulici? Tu niečo nesedí,“ pripomenul PLUS 7 DNÍ Galko s tým, že kompetentní nemajú záujem poriadne vysvetliť, prečo Robert Fico ochranku má. „Ak by tie dôvody boli naozaj pravdivé, tak by nám ich mohli povedať,“ konštatoval.

Dôkaz

Zisťovať, či majú poslanci Grendel a Galko ohľadom správania vraj mimoriadne ohrozeného expremiéra skutočne pravdu, ani netreba. Našim fotografom sa v uplynulých mesiacoch podarilo zachytiť hneď niekoľko situácií, keď sa Robert Fico úplne v pohode pohyboval na verejnosti bez prítomnosti štátom pridelenej ochranky. Či už to bolo pred bratislavským komplexom Bonaparte, kde expremiér stále žije v byte právoplatne odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, alebo na hrádzi, na ktorú sa vybral len v spoločnosti manželky Svetlany a ich psa Larryho. Nuž a „načapať“ bez ochranky sa nám ho podarilo aj počas cesty z Bonaparte do centrály strany Smer. Vybral sa tam na dobre známom BMW, ktoré sám šoféroval.
Ako to teda je? Naozaj je bývalý predseda vlády ohrozený natoľko, že mu treba nepretržitú štátnu ochranku? A ak áno, kto by niesol zodpovednosť za to, keby k útoku na jeho osobu došlo práve v čase, keď sa Fico rozhodol, že bodygardov nepotrebuje? Ministerka vnútra Saková nám to nevysvetlila, pretože nemala čas.

Pokakali by sme sa

Aspoň čosi naznačil Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR, odkiaľ nám dali vedieť, že „v prípade odmietnutia ochrany, podpísaním vyhlásenia o odmietnutí ochrany, ako aj v prípade opustenia bydliska bez oznámenia úrad ochrany nenesie zodpovednosť za bezpečnosť chránenej osoby. Akákoľvek chránená osoba môže ochranu (aj dočasne) odmietnuť, pričom pri odmietnutí ochrany nezdôvodňuje svoje rozhodnutie o odmietnutí. V prípade bližších otázok sa, prosím, obráťte na chránenú osobu“, odpísali nám z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov na otázky ohľadom správania Roberta Fica.

Na výbore: Ministerka vnútra Denisa Saková bola v parlamente vysvetľovať, prečo Robert Fico potrebuje štátom platenú ochranku.
Na výbore: Ministerka vnútra Denisa Saková bola v parlamente vysvetľovať, prečo Robert Fico potrebuje štátom platenú ochranku.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Aj expremiéra sme, samozrejme, oslovili, a to cez tlačové oddelenie strany Smer. Pýtali sme sa napríklad na to, ako by pán Fico verejnosti vysvetlil, že v čase mimoriadneho ohrozenia sa po ulici v pohode pohyboval bez ochranky, či vtedy podpísal vyhlásenie o odmietnutí ochranky, ale aj to, či sa na hrádzi nebál o manželku. Zaujímali nás aj ďalšie veci, do uzávierky sme sa však odpovedí nedočkali. Namiesto normálnej reakcie ohľadom ochranky Fico počas tlačovej besedy odkázal, že by sme sa veru (novinári - poznámka redakcie) pokakali, keby sa okolo nás dialo to, čo sa deje okolo neho. „Možno by ste boli radi, keby ma niekto zabil. Som naďalej presvedčený, že existuje milión dôvodov, prečo by mala pokračovať,“povedal expremiér na margo svojej ochranky. Nuž a nezabudol si, samozrejme, kopnúť aj do prezidenta Andreja Kisku, ktorý po blížiacom sa odchode z funkcie bude mať podľa zákona nárok na doživotnú ochranku. A to podľa Fica napriek tomu, že za celý svoj mandát vôbec nič neurobil. Kým on… Škoda hovoriť.

Otázky ohľadom ohrozenia poslanca Fica sme zaslali aj na policajné prezídium, ktorého útvary dávajú správy ministerke vnútra Sakovej. Keďže sa objavili informácie, že polícii sa podarilo vypátrať konkrétne osoby zodpovedné za vyhrážky bývalému predsedovi vlády, zaujímalo nás, či je niektorá z nich umiestnená vo vyšetrovacej väzbe a či bolo voči nej vznesené konkrétne obvinenie. Lenže ani prezídiu sa dianie okolo Roberta Fica komentovať veľmi nechce. Lepšie povedané, vraj nemôže. Jeho hovorca Michal Slivka nám preto dal vedieť len toľko, že „polícia sa z bezpečnostných a taktických príčin k chráneným osobám a dôvodom ochrany nevyjadruje. Prípady z tých istých dôvodov nie je možné bližšie špecifikovať“. Jednoducho na pokakanie.