Neviem, kedy sa otec rozhodol, že bude kandidovať za prezidenta. Viem len, že profesionálne dlhšie tápal, ako ďalej. Nemyslím si, že u neho prišiel nejaký bod zlomu, keď si povedal, že ide do toho a všetci mi povedzte, čo si o tom myslíte, - spomína si Natália Kisková na to, ako prebiehal u nich v rodine proces, ktorý vyústil až do úspechu Andreja Kisku v prezidentských voľbách 2014. Podľa exprezidentovej dcéry si jej otec urobil najskôr akýsi prieskum - pýtal sa ľudí z okolia na názory a zisťoval, čo si myslia o jeho nápade.

„Keď sa mi zdôveril, bolo to pre mňa veľmi vtipné. Aj zaujímavé. Povedala som mu len ha-ha-ha, tak to sa ti isto nepodarí. Myslela som si, že si len zas niečo vymyslel, že ho to prejde, omrzí, že to je krátkodobý projekt,“ hovorí prezidentská dcéra trochu so smiechom. Andrej Kiska totiž vo voľbách porazil vtedy ešte veľmi mocného Roberta Fica, dnes je lídrom novej strany a možno ašpiruje dokonca na premiérsku stoličku.

Prezident? Iba práca

„Otec aj ja sme takí, že aj keď sa s niekým radíme, aj tak si nakoniec urobíme po svojom. Ja tomu hovorím, ,že máme svojho boha‘,“vraví mladá manažérka, ktorá sa po štúdiu v zahraničí a pár pracovných rokoch v Londýne usadila vo Viedni. Povedala by vtedy, že to bude „tatka“ po piatich rokoch v paláci ťahať do parlamentnej politiky? „Vedela som, že keď sa raz zhostí roly prezidenta, nebude to koniec toho, že chce meniť Slovensko,“odpovedá Natália Kisková. Byť na čele štátu vraj brala len ako otcovu „prácu“. „Ako keď si hociktorý iný rodič vyberie nejakú prácu a tá má svoje výhody a nevýhody, napríklad cestovanie. Otcova nevýhoda bola, že sa stal verejnou osobou,“vysvetľuje.

„Skôr by som povedala, že ma to posilnilo. Keby som sa nestotožňovala s jeho názormi alebo by sa mi nepáčilo, čo v politike robí, bolo by to o inom. Myslím si však, že robí správne veci.“Natália Kisková vystupovala pri otcovi verejne v kampani, odpovedala na otázky pred kamerami počas volebnej noci a nikdy sa pred verejnosťou neskrývala.

Prvá dcéra

Keďže manželka Andreja Kisku Martina si vybrala život v ústraní, spočiatku Natáliu volali podľa vzoru Kateřiny Zemanovej „prvá dcéra“. „Nerozmýšľala som nad tým tak, že ,idem s tvárou do pléna‘, bolo pre mňa prirodzené otca podporiť,“vraví dnes. „Až retrospektívne som si uvedomila, čo sa vlastne stalo. Mám príjemné skúsenosti s tým, keď ma spoznajú ľudia na ulici,“ dodáva a priznáva, že nevie, či by sa opäť zapájala do verejného života. Natália zistila, že popri otcovej funkcii stratila súkromie aj ona.

V čase víťazstva Andreja Kisku v prezidentských voľbách 2014 žila jeho dcéra v Londýne a nemyslela na to, že jej prítomnosť po otcovom boku by jej mohla byť na ťarchu, keď sa raz vráti na Slovensko. „Ale teším sa, že to možno pomohlo, že mal niekoho vedľa seba a že som to mohla byť ja ako jeho dcéra. Rodičia pre nás robia veľa počas nášho detstva a teraz prišiel čas, aby sme im to mohli vrátiť,“ vraví.

Rodičia: Žila pre kariéru, od júna je však mamou a užíva si to.
Rodičia: Žila pre kariéru, od júna je však mamou a užíva si to.
Zdroj: instagram N. Kiskovej

Kariérny dravec

Prezident Kiska vraj Natáliu pred návratom na Slovensko varoval. „Povedal mi, že si ľudia budú myslieť, že to on mi dohodil prácu,“ spomína si. Kisková tvrdí, že je kariérny dravec a vždy bola hrdá na to, čo robila a ako sa vo svete dokázala obracať. Bez tatka a mamy. Otcovu radu nepočúvla, vrátila sa pracovať do Bratislavy a na starosť dostala manažovanie a rozvoj priestoru pre startupy vo veľkej firme. „Mal pravdu, jasné, že do dnešného dňa sa na mňa ľudia pozerajú s tým, koľko mi v tom pomohlo moje priezvisko,“ rozpráva mladá manažérka, ktorá z tej dravosti momentálne upustila. Na svet totiž začiatkom leta priviedla svoje prvé dieťa a tretie vnúča Kiskovcov.

Viac FOTO Natálie Kiskovej s otcom aj s partnerom v GALÉRII >>

Pohŕdavé pohľady a čudné reči po chodbách Natáliu na chvíľu ranili, ale myslí si, že po chvíli kolegom dokázala, že vie, chce a drie. Ďalšie negatívum pre známe meno a tvár je podľa Kiskovej budovanie sociálnych vzťahov. Niekedy si vraj nebola istá, či sa s ňou chcú ľudia kamarátiť preto, aká je alebo kým je jej otec. A ešte horšie to vraj bolo s randením. „Preto mám Rakúšana!“smeje sa. „On prácu môjho otca nevníma ako tému,“dodala.

Politický laik

Sympatická mamička priznáva, že politika jej svetom práve nehýbe a na rozdiel od svojich kamarátov ona dianie podrobne nesleduje. „Debaty som pozerala, len keď v nich bol otec,“spomína si. „Samozrejme, že sa zaujímam o politiku ako občan, čítam noviny, bola som aj na protestoch po vražde Jána a Martiny, ale nemôžem povedať, že som nejakou témou nadchnutá či pobúrená,“ vysvetľuje, že do vôd, v ktorých pláva jej otec už piaty rok, ju to neťahá.

Tvrdí, že ani ponuku nikdy nedostala. A či by ju zvažovala, keby prišla, vraj netuší. Mimochodom, aj matka starších exprezidentových detí Mária je v politike. Bola obecnou a dnes je župnou poslankyňou. „Tak ako otcovi, aj jej som povedala, že ak bude brať politiku ako prácu, fajn. Malo by sa však rozlišovať medzi prácou a súkromím. Vždy som sa bála, aby to dokázali rozlíšiť. Otcovi sa to darí, mamine sa to trochu prekrýva,“komentuje, ale dodáva, že aj mamu bude vždy podporovať. A čo situácia, že budú raz matka s otcom v jednej strane? Natália sa len smeje, ale nehovorí, či to môže byť čoskoro realita.

Momentálne Natálii Kiskovej vyhovuje život blízko slovenských hraníc, vo veľkomestskej Viedni. Návrat je nateraz téma na dlhé lakte. „Chcela by som, ale musíme to zvážiť aj kvôli priateľovej práci. A zvážime tiež, kde budeme cítiť, že tam naše deti majú lepšie zázemie na život. Na Slovensku sa teraz mení veľa vecí a som zvedavá, čo nás tu čaká. A či moje priezvisko zostane sledované,“ uvažuje.

Viac FOTO Natálie Kiskovej s otcom aj s partnerom v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: