Zelené investície

Ministerstvo životného prostredia rozdelí trom podnikom 317 miliónov eur z plánu obnovy na zelené investície. Peniaze pôjdu pre U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou a Wienerberger slovenské tehelne.

Rezortný šéf  Milan Chrenko v tejto súvislosti  povedal, že prostredníctvom uvedených projektov naša krajina po ich realizácii najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne. Ide podľa neho o porovnateľné množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje pol milióna Slovákov ročne.   

Rozplývajúci sa sen

Niekdajší premiér Peter Pelleg­rini sa v jej areáli nechal odfotiť v bagri s prilbou na hlave a úsmevom na tvári. To vtedy, keď sa v auguste 2019 symbolicky, vlastnými rukami, ktorými riadil onen bager, pustil do búracích prác torza desiatky rokov rozostavanej nemocnice na bratislavských Rázsochách. „Som hrdý, že sme dnes vykročili ku konkrétnemu hmatateľnému cieľu - novej modernej špičkovej univerzitnej nemocnici, ktorú hlavné mesto nesmierne potrebuje,“ nadchýnal sa Peter Pellegrini. Neskôr sa nadchýnal aj iný premiér, Eduard Heger, a tiež niekoľko ministrov zdravotníctva. Všetci sľubovali zázraky. K najreálnejšiemu rozhodnutiu napokon dospel až súčasný šéf rezortu Michal Palkovič, ktorý to povedal veľmi jasne. Nemocnica na Rázsochách postavená zatiaľ nebude. Aspoň nie z peňazí z plánu obnovy. Štát to totiž podľa jeho slov akosi nezvláda. A tak predstavitelia súčasnej úradníckej vlády dali nateraz projektu stopku.

Pelleg­rini sa v auguste 2019 symbolicky, vlastnými rukami, ktorými riadil bager, pustil do búracích prác torza desiatky rokov rozostavanej nemocnice na bratislavských Rázsochách.
Zdroj: Tony Štefunko

Jablko s Demokratmi 

Lucia a Eduard spojili svoje sily. Konkrétne europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eduard Heger, ktorí sa rozhodli, že do volieb pôjdu spoločne. Teda nie ruka v ruke, ale ako dve strany, ktoré ohúria voličov niečím veľkolepým. Povedané oficiálnou rečou, Hegerova mimoparlamentná strana Demokrati sa pred voľbami spojila s Ďuriš Nicholsonovej Jablkom. Presadzovať chcú spoločné priority. Zástupcovia Jablka dostanú posledných päť miest na kandidátnej listine Demokratov. „S takýmto kompromisom sme spokojní,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Pôjde pred súd?

Doteraz sa súdil iba on, aktuálne nie je vylúčené, že sa sám postaví pred súd. Bývalý minister spravodlivosti, ktorý kedysi zastával aj post predsedu Najvyššieho súdu a už niekoľko rokov sa považuje za prezidenta republiky, Štefan Harabin bude zrejme čeliť obžalobe, ktorú na neho 1. júna podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Ten žalovaný skutok kvalifikoval ako prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia a ako prečin schvaľovania trestného činu. O ďalšom postupe bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd. Podľa Denníka N konanie súvisí so statusom, v ktorom Štefan Harabin po začatí vojny na Ukrajine schvaľoval konanie ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ňarjašov koniec

Krátko pred minuloročnými vianočnými sviatkami sa v tom čase už odchádzajúci minister financií Igor Matovič postaral o prekvapenie. Nie tým, že z rúk pracovníka prezidentskej kancelárie vytrhol svoju demisiu. To prekvapenie rozhodne nebolo, skôr zábava. Matovič však šokoval tým, že za člena predstavenstva národnej lotériovej spoločnosti Tipos vymenoval poslanca Erika Ňarjaša. Áno, to je ten, čo tak pekne tancuje. Aj v televízii kedysi „trsal“. No keďže vraj má nielen nohy šikovné, ale i hlavu na čísla, stranícky šéf ho len tak, bez výberového konania, dosadil do funkcie v Tipose. Frflali na to skoro všetci - opozičníci aj koaličníci, ale až súčasný minister financií Michal Horváth zriadil nápravu. Ňarjaša zo spomínanej pozície proste odvolal. Jeho nástupcu stále hľadá. Čuduj sa svete, prostredníctvom výberového konania.