Je milionár a o jeho zámeroch stať sa prezidentom sme vedeli najdlhšie spomedzi všetkých kandidátov na prezidenta v marcových voľbách. Robert Mistrík chcel pokračovať v tom, čo začal prezident Andrej Kiska. Vo výške zárobku a podobných ambíciách sa však paralela s aktuálnou hlavou štátu končí. Hoci chemik Robert investoval do kampane skoro pol milióna, prekvapivo odstúpil. Týždenníku Plus 7 dní dal rozhovor v piatok. "Stále som druhý a nemám byť prečo nervózny. Ak má byť niekto nervózny, tak kandidát Šefčovič, lebo on je tým, ktorý v tejto kampani stráca," tvrdil a opakoval, že sa nevidí v pozícii odstupujúceho. Má Mistrík ďalšie politické plány? V čom môže pritiahnuť voličov Zuzany Čaputovej? V čom sa ich názory líšia?

ROBERT MISTRÍK ešte ako kandidát v rozhovore s VERONIKOU COSCULLUELA.

V jednej relácii ste povedali, že by ste rád pokračovali v tom, čo začal prezident Kiska. Vidíte sa ako jeho pokračovateľ?

Nevidím sa ako pokračovateľ pána Kisku. Chcel by som posunúť Slovensko dopredu a naplniť dôležité body programu, ktorý prinášam. Tým je hlavne právo a spravodlivosť, lepší život na Slovensku, lepšia ekonomika, modernizácia krajiny a ekologické témy, aby sme si neničili svoju prírodu. Mám vlastnú osobnosť, vlastný program, vlastné vízie.

Takže nechcete byť ako prezident Kiska?

Chcem nadviazať na to dobré, čo urobil a priniesť svoju predstavu o vykonávaní prezidentského úradu.

Aký dojem ste chceli svojim príbehom a svojou kampaňou v ľuďom vyvolať?

V prvom rade ponúkam zdravý rozum, rozvahu, ponúkam racionalitu. Politiku nevidím len negatívne. Chcem, aby sa Slovensko vyvíjalo správnym smerom, ale nebudem zatvárať oči pred tým negatívnym, čo sa u nás deje. Vyjadrenie mojej kampane je, aby sa prezidentom nestal nejaký Mečiarov človek alebo reprezentant súčasného marazmu strany Smer, ale aby to bol človek, ktorý posunie krajinu dopredu a nebude prešľapovať na mieste. Takto sa vidím.

Myslite si, že sa vám podarila docieliť táto predstava o vás?

Myslím si, že áno. Nechcem preceňovať preferencie, ale predsa len poukazujú, že som oslovil nemálo ľudí. Chodím po Slovensku a vidím, že na mítingy prichádzajú stovky ľudí. V Banskej Bystrici sme mali okolo dvoch stovák ľudí, čo je na politický míting veľa. Vidím tiež veľkú spätnú väzbu. Ľudia vkladajú do mňa nádej a veria, že by som so Slovenskom mohol pohnúť dopredu.

Marketingový mág Michal Ruttkay o vás povedal, že mu pripomínate rozprávku o priehľadnom mužovi...

(Smiech) No ja mám práve opačnú spätnú väzbu. Niektorým ľuďom sa zdá, že som priveľmi prítomný. Iným sa môže zdať, že stále nie dosť. Chodím do televíznych debát, k ľuďom, do pódiových diskusií s publikom. Vyjadrujem sa niekedy až veľmi razantne, priamo a to ku všetkým udalostiam, ktoré sa na Slovensku dejú.

Takže prívlastku „neviditeľný muž“ vôbec nerozumiete?

Viete, môžu vás prívlastkovať hocijako. Kto chce vidieť vidí, kto nechce, nevidí.

Ste v prieskumoch druhý, vaše percentá sú stabilné. Ako si vysvetľujete stúpanie preferencií Zuzany Čaputovej?

Moje percentá stúpajú tiež. Obaja máme rastúcu tendenciu.

Vy stúpate o percento, ona v posledných vysokočila o tri. Ste nervózny, že vám šliape na krk?

Ako hovorím, tie percentá stúpajú aj mne. Obaja rastieme. Stále som druhý a nemám byť prečo nervózny. Ak má byť niekto nervózny, tak kandidát Šefčovič, lebo on je tým, ktorý v tejto kampani stráca.

Vyhýbate sa jasnej odpovedi o možnej stiahnutí sa kandidatúry, ktorej mediátorom je Igor Matovič a vyjednávala sa so Zuzanou Čaputovou. Stiahli by ste sa, ak by vás v prieskumoch preskočila?

Od začiatku jasne tvrdím, že nechcem, aby sa prezidentom stal človek Smeru a človek extrému. Pokiaľ budú tieto dve možnosti hroziť, tak sa tomu prispôsobím. Počkajme si, ako sa bude ďalej vyvíjať situácia, lebo je takmer nemožné povedať, čo bude o dva týždne.

Čiže uvidíte...

Áno, ale nevidím sa v pozícii, že by som ťahal za kratší koniec. Myslím si, že moje druhé miesto je stabilné. Možno sa to zmení, ale aj tak mám dobrú pozíciu a teda neviem, prečo by sa z kampane mal sťahovať človek na mojom mieste.

Cítite sa ako občiansky kandidát alebo ako kandidát opozičných strán?

Vyzbieral som si podpisy od občanov po celom Slovensku a to viac ako 26-tisíc. Nie som členom ani funkcionárom politickej strany. Ani nie som jej predsedom, podpredsedom, takže určite nie som stranícky kandidát. To, že ma podporujú nejaké politické strany, za to som im vďačný, ale nerobí ma to straníckym kandidátom.

Neuškodí vám podpora SaS, Spolu, prípadne OľaNO Igora Matoviča a vravíte, že aj časti KDH?

V súčasnosti ma podporujú priamo tri strany, nepriamo ďalšie dve, čiže ak mám podporu širokého politického spektra, tak je to len výhoda. Ukazuje to, že viem spojiť rôzne názorové prúdy, hoci som samozrejme stále občiansky kandidát.

Maroš Šefčovič tiež nie je členom strany. Ako vidíte jeho pozíciu. Je smerácky kandidát alebo občiansky?

Pána Šefčoviča si vybrala strana Smer, nominovala ho, dala mu podporu, financuje ho. Navyše mu dali podpisy. Bez podpisov poslancov strany Smer by sa nestal kandidátom. Ukazuje sa s premiérom Pellegrinim, chodí s ním po Slovensku. Dokonca sa správa ako člen vlády, čiže on je priamo stranícky kandidát.

K protikandidátovi Šefčovičovi ste sa v Markíze vyjadrili po tom, ako neprišiel do duelu s vami s ospravedlnením, že má virózu ako o človeku, ktorý sa s vami du duelu bojí ísť. Má sa čoho báť?

Ja si myslím, že áno. Počul som, že sme mali ísť do spoločného duelu aj teraz do TA3 a aj tomu sa vyhol, takže ja si to neviem už inak vysvetliť ako tým, že sa vyhýba priamej televíznej diskusii so mnou. Neviem čo je to za kandidáta, že nechce prísť s tými najsilnejšími konkurentami do duelu diskutovať.

Nebol nešťastný krok, keď ste vyčítali tímu pani Čaputovej, že ste cieľom ich antikampane? Kritizujete oponentov viac ako to robia iní kandidáti?

To je skôr tvrdenie ako otázka, takže si teraz povedzme, aká je realita. V kampani priamo spomínam pán Harabina a Šefčoviča ako súperov, ktorých treba poraziť. Myslím, že je dôležité, aby sme občanom vysvetlili, že toto nie sú vhodné osoby na post prezidenta republiky z dôvodov, ktoré som vysvetlil. Čo sa týka pani Čaputovej, jej meno som počas kampane nikdy do úst nebral. Nikdy sa jej moje facebookové statusy netýkali, kým ona priamo pri odovzdávaní podpisov spomenula moje meno a komentovala, že by v kampani nemali rozhodovať bilbordy. Takže nie je pravda, že na ňu útočím. Držme sa faktov.

Nikdy ste jej nevytýkali, že jej tím na vás útočí?

Nie, nikdy. Až v televízii Markíza a to prišlo až po tom, ako ona niekoľkokrát použila moje meno ako argument v politickom boji.

Myslíte si, že by jej voliči volili vás, keby sa vzdala?

Je tam prienik, to je známe.

Áno, 40 percent.

Či 40, 50, 60, to je ťažko povedať. Ale je nepochybné, že máme spoločných voličov.

Čo vás teda najviac od nej odlišuje? Lebo čo ste spomínali v úvode – ekológiu, právo a spravodlivosť, tomu sa chce venovať aj ona.

Môj program má oveľa širší záber. Neorientujem sa len na tému práva a spravodlivosti, ale mám aj ďalšie programové priority. Navyše svojim programovým prioritám dobre rozumiem, lebo som sa mnohým z nich venoval v profesionálnej praxi. Veľmi dobre rozumiem podnikaniu a ekonomickým otázkam. Mám úzky kontakt s akademickou obcou, takže rozumiem dobre aj školstvu. Rozumiem zdravotníctvu, lebo som sa skoro celý život venoval zdravotníckym témam. Rozumiem aj environmentálnym témam, sám som pracoval na projektoch, ktoré sa im venovali. Navyše naše životné príbehy sú úplne odlišné. Ja som celý život pomáhal cez svoj výskum - vývoj liekov a nových terapeutických postupov - v podstate stovkám miliónov ľudí. Nepomáhal som len malej komunite. Nechcem zabudnúť ani na modernizáciu krajiny, ktorá je veľmi dôležitá. Myslím, že stelesňujem taký ten moderný a vizionársky prístup k výkonu prezidentskej funkcie, pretože sám pracujem na moderných technológiách. Medzi mnou a pani Čaputovou sú značné rozdiely.

Nebojíte sa trochu, že by vás Čaputovej voliči po vašom doťahovaní a vzájomnom upozorňovaní na rozdiely, volili skôr ako z presvedčenia len ako „menšie zlo“?

Voliči sú dostatočne rozumní, aby si vedeli vybrať kvalitného kandidáta. Naši voliči majú spoločný cieľ. Aby sa Slovensko pohlo dopredu, aby tu nevládli mafiánske štruktúry, aby sa prezidentom nestal Mečiarov človek, aby sa nim nestal ani človek z prostredia Smeru. Naši voliči toto veľmi dobre chápu a nebudú sa rozhodovať na základe toho, čo o nás v médiách píšu.

Ako veľmi počúvate svoj volebný tím?

Radím sa s nimi, ale sú otázky, v ktorých si presadzujem svoju vlastnú cestu.

Napríklad?

Kampaň prináša veľa stanovísk, ktoré treba zaujať, pozícií, do ktorých vás tlačia. Sú oblasti, kde nie som odborník a tam si dám poradiť v tom, čo je pre Slovensko lepšie.

Pýtam sa preto, že občas robíte dojem, že už ste politikom a niektoré vaše frázy sú naučené.

(smiech) To nie je pravda.

Napríklad, keď opakujete „zachovám sa zodpovedne“ a nedávate priamu odpoveď. Aj označovanie kandidátov metaformai „Mečiarov človek“ či „kandidát Smeru, extrému“ bez toho, aby ste ich menovali, tak niekedy znie.

Vôbec to nie sú naučené frázy. Je dôležité, aby bol človek konzistentný vo svojich vyjadreniach. To čo spomínate, nie je o naučenosti. Je to o tom, že si človek musí za svojimi stanoviskami stáť a musí ich konštatne komunikovať. Nemôžete zmiasť voličov vždy inými vyjadreniami. Naopak, to, že viete jednoznačne, kontinuálne, rovnako, komunikovať svoje posolstvá, považujem za znak disciplíny. Musíte byť stabilný vo svojich názoroch.

O každom kandidátovi vieme, čo bude robiť, ak voľby nevyhrá. Máte plány v prípade prehry?

Dúfam, že ma zase neobviníte, že rozprávam naučené frázy, ale naozaj si nepripúšťam porazenecké myšlienky. Mojou jedinou ambíciou je vyhrať prezidentské voľby, to chcem zdôrazniť. Ak ich nevyhrám, o svojej budúcnosti porozmýšľam po nich. Úprimne, nemám žiadne plány.

Keby ste skončili v prvom kole tretí? To je reálny scenár. Čo s dôverou voličov? Išli by ste cestou Radoslava Procházku?

Cestou Radoslava Procházku rozhodne nie. V prvom rade by som podporil kandidáta, o ktorom by som si myslel, že bude z dvoch zvyšných lepší prezident. V tomto by som určite nebol ako Rado Procházka, ktorý tú podporu vyjadril veľmi prapodivným spôsobom. Ale opakujem, že nad svojou ďalšou budúcnosťou sa zamyslím až po voľbách. Nemám iné ambície, ako stať sa prezidentom.

Tomu sa trochu ťažko verí. Povedali ste, že sa budete chcieť angažovať vo verejnej sfére. Platí to?

Áno, ale to som robil celý život.

Ale nejako výraznejšie?

Výraznejšie? Tak ako vásm dovolí čas a aké budete mať možnosti. Veľa ľudí sa angažuje vo verejnej sfére, ja budem len jedným z nich. Akú intenzitu to bude mať ukáže čas. Ale opakujem štvrtýkrát a je to moja úprimná nenaučená odpoveď: fakt nemám zatiaľ ďalšie plány. Hovorím vám to z duše. Keby ste mali rontgen a teraz by ste mi presvietili mozog uvidíte, že je to tam naozaj napísané.

Ste kresťan? Katolík?

Áno, som katolík.

Takže ste úprimne konzervatívny?

Som moderne konzervatívny. Nezastávam žiadne krajné pozície, ale som moderný človek, ktorý sa snaží žiť slušným, usporiadaným, rodinným životom. Ku kresťanským hodnotám sa snažím vychovávať aj svoje deti.

Keď ste obhajovali svoju pozíciu k registrovaným partnerstvám, spomenuli ste, že sa riadite slovami a teda odporúčaním pápeža Františka. Má u nás cirkev v politike veľké slovo?

Slovensko je založené na kresťanských hodnotách, to uznávajú aj najväčší liberáli. Tento kresťanský odkaz nemôžeme zo Slovenska len tak vytrhnúť. Cirkev tu hrá nejakú rolu, ale akú silnú to si ja nedokážem odhadnúť.

Tak niektorí kňazi dávajú volebné odporúčania, chvália politikov za zákony a nedávno dokonca biskupi docielili, aby sa stali povinnou osobou, ktorá dáva k novelám svoje pripomienky...

K zákonom sa môže vyjadrovať mnoho inštitúcií, či sú alebo nie sú povinnou osobou. Ja sa skôr pýtam, prečo by sa nemohli vyjadrovať aj iné cirkvi. Som za rovnoprávny prístup k cirkvám. Ak sa niekto k niečomu vyjadrí, to neznamená, že sa ich pripomienky do zákona dostanú, že ich názor bude prijatý. Posledné slovo majú aj tak poslanci. Myslím si, že vplyv KBS a jej možnosť pripomienkovať legislatívny proces sa preceňuje.

Spomínali ste „zakorenenie“ Slovenska v kresťanských hodnotách aj to, že k nim vychovávate svoje deti. Čo sú tie kresťanské hodnoty?

Tak to je myslím jednoznačné. Vychádzajú predsa z desatora. Keby sme sa všetci riadili desatorom, žijeme v úžasnej spoločnosti.

Ste proti registrovaným partnerstvám?

Registrované partnerstvá to je veľmi široký pojem. Musíme si povedať, čo k tomu patrí, lebo do toho balíka môžete dať aj také veci, s ktorými nesúhlasím. Určite nesúhlasím s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia. V tomto mám jednoznačnú pozíciu.

Zopakujete ju prosím?

Žiaľbohu, tu sa deti používajú ako nástroj na presadzovanie záujmov jednej skupiny osôb, teda párov rovnakého pohlavia. Deti sa nemôžu používať ako baranidlo na to, aby sme menili kultúrny kód tejto spoločnosti. Naša spoločnosť zatiaľ nie je na to nastavená. Považujem za mimoriadne nesprávne, aby sa na to používali deti. Deti sú bezbranné a mali by sme ich chrániť. Sú to maličké citlivé stvorenia, ktoré už zažili jednu traumu z toho, že stratili rodičov. A teraz my hovoríme o tom, že by mohli byť obeťou druhej traumy, lebo akonáhle by opustili homosexuálnu rodinu, budú vystavené spoločnosti, ktorá tieto adopcie odmieta. Táto otázka by ani nemala byť predmetom politických diskusií. Stredobodom pozornosti by mal byť záujem dieťaťa a preto sa mi nepáči, že sú využívané ako baranidlo na pretláčanie zmeny nášho myslenia.

Vždy je zmena spoločnosti politická otázka. Všade v Európe sa riešia manželstvá pre všetkých a adopcie. A to sú len základy, u nás sa ešte nehovorí o iných etických témach, napríklad problematika náhradných matiek. Prečo by teda nemali byť adopcie homosexuálmi politickou témou? Iba preto, že nie sme na to pripravení?

Presne tak. Sme mladá spoločnosť. Používať argument, že v jednej krajine je to tak a v inej nie, to sa nedá. Sú krajiny, kde musia chodiť ženy zahalené a tiež to nepovažujeme za správne. Na Slovensku nemáme 800 rokov Oxfordskej univerzity. My si musíme prejsť vlastným kultúrnym a hodnotovým vývojom a to bude istú dobu trvať. Používať deti na to, aby sme sa rýchlejšie vyvinuli, je veľmi necitlivé. O koho tu ide? O politikov alebo o deti? Berme ohľad na deti.

To, že ide predovšetkým o deti a ich dobro, je aj argumentom zástancov adopcií. Vravia, že ústavá starostlivosť nikdy nemôže dať dieťaťu toľko, čo rodina, lásku, domov, nech je hoci aj homosexuálna...

Dieťa je vystavené spoločnosti, nežije v rodinnej bubline. Keď opustí brány takejto rodiny, ide do školy. Deti sú k sebe kruté, môže to byť pre ne obrovská trauma. Kto tento argument nevidí, veľmi problém zužuje. Svoj názor som diskutoval s odborníkmi, ktorí sa tejto veci venujú 20 rokov a nie sú ultra ortodoxní konzervatívci. Dávajú mi za pravdu, že dieťa bude po traume zo straty rodičov vystavené len ďalšej traume. Nezmeníme spoločenský kód krajiny tým, že sa budeme k týmto veciam v prezidentských voľbách vyjadrovať. Navyše je to virtuálny problém, lebo legálne voľných detí je málo a aj heterosexuálne páry majú problém adoptovať si deti a o tom sa nehovorí. Skúsme sa rozprávať aj o tom, ako pomôcť heterosexuálnym párom.

Pýtame sa na etické témy, lebo vedia odhaliť myslenie človeka. Hovoríte o traumách. Nie sú deti kruté k sebe navzájom aj keď vedia, že rodičia pijú alebo že „tento je z decáku“?

Pozrite sa, nie sú to preteky o traumách. My musíme znižovať všetky negatívne vplyvy, ktoré existujú. Jednoducho spoločnosť na to nie je pripravená a nasilu meniť nastavenie väčšinového obyvateľstva nemôžeme. Veď to musíme všetci pochopiť. Deti nemôžu byť nástrojom na zmenu myslenia obyvateľov.

Aký je váš názor na eutanáziu?

Dnes medicína poskytuje veľmi účinnú paliatívnu liečbu. To, čo bolo v minulosti bolestivým umieraním, teraz vieme výrazne zmierniť. Tlak na eutanáziu postupne klesá. Som vedec a ako vedec sa denne snažím znižovať utrpenie ľudí. Písal som o tom články, pracoval som na projektoch a bral som ako svoje celoživotné poslanie, aby som týmto ľuďom pomáhal. Žiaľbohu dal tento skorumpovaný štát miliardy schránkovým firmám, podvodníkom a preto považujem za neférové dávať mi túto otázku. Ja som sa snažil celej spoločnosti, celému ľudstvu, celej planéte pomôcť, mafia sa rozhodla inak. Mojou motiváciou je pomáhať ďalej ľuďom.

Podpísali by ste zákon, ktorý zakazuje ženám potraty?

Taký zákon ani navrhnutý nebol, vždy sa navrhovalo len sprísnenie. Myslím si, že chýba v tejto veci hlavne osveta. Ženy alebo páry, ktoré stoja pred rozhodnutím ísť na potrat, by mali byť plne informované tak z medicínskeho ako aj zo sociálneho hľadiska. Mali by poznať všetko, čo to obnáša. Ak chcete vodičák, idete do autoškoly, ak zbraň potrebujete zbrojný preukaz, absolvujete pohovor u sociológa. Keď ide o takúto dôležitú vec, nič. Zaviedol by som informovanie odborníkmi, aby si to ženy rozmysleli. Našim úmyslom je znižovať počet interupcií. V prípadoch, že by tehotenstvo ohrozovalo život matky, je priorita humánny cieľ a teda zachrániť život matky.

A v prípade, že ide o dieťa s veľkým hendikepom, malformáciami, kvôli ktorým by žilo krátko, bolestne a ťažko, aj keby sa narodilo?

To je veľmi komplikovaná odborná otázka, verte mi. Nie je to na jeden riadok vo vašich novinách. Je to na niekoľkohodinovú debatu. Taký test, ktorý niečo na 100 percentne potvrdí alebo vyvráti vôbec nie je jednoduchý. Nepúšťajme sa do tejto diskusie. Nemám rád zjednodušovanie pri veľmi citlivých a komplikovaných otázkach.

Koluje o vás, že ste mali v milulosti kreacionistické vyjadrenia. Je to tak? Ste vedec a súčasne kreacionista?

Ukážte mi, kedy presne a kde som mal také vyjadrenia. Neexistuje hlbšia urážka pre vedca, ako keď niekto vypustí takýto nezmysel. Nikdy v živote som nepovedal, že som kreacionista. Je to konšpiračné klamstvo, úplná hlúposť, ktorá sa žiaľ uchytila na sociálnych sieťach a v konšpiračných médiách. Prekvapuje ma vôbec, že sa na to ako seriózne médium pýtate. Ak niekto napíše, že jem deti, opýtate sa ma na to? Je nefér pýtať sa ma na niečo, čo je jasná lož. Zraňuje to moju vedeckú integritu.

Zo slovenských prezidentov považujete ktorého za najlepšieho?

Andreja Kisku. Bol odvážny a otváral témy, ktoré išli niekedy aj proti väčšinovému presvedčeniu. Vedel sa postaviť Smeru a celej vládnej moci. Vedel tiež pomenovať veľmi jasne problémy, ktoré má táto spoločnosť.