Denník SME oslovil viaceré známe aj neznáme ženy, ktoré prehovorili o svojej skúsenosti so sexuálnym obťažovaním, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej.

 

„S nevhodným správaním som sa stretla mnohokrát,“ začala svoje rozprávanie slovenská prezidentka. „Išlo často o nevyžiadané a nevhodné poznámky so sexuálnym podtextom.“

Anketa
Máte skúsenosť s nevhodným správaním?

Nenechať sa poznačiť

Pred zvolením do funkcie prezidentky pôsobila Čaputová ako právnička, advokátka a občianska aktivistka.

„Pamätám si napríklad pracovné rokovanie, na ktorom som dve hodiny vysvetľovala právnu argumentáciu na obhajobu mojich klientov, čomu predchádzali hodiny príprav. Úradník, ktorý rokovanie viedol, mi po skončení rokovania pošepkal podľa neho zrejme lichotivé sexuálne vyznanie. Ja som si z toho odniesla predovšetkým pocit, že bol celý čas pozornosťou niekde inde,“ opísala svoje skúsenosti s nevhodným správaním Čaputová. Ako sa s tým vyrovnala?

Podľa jej slov sa vždy snažila takéto situácie spracovať bez toho, aby sa nimi nechala vnútorne poznačiť. „Sú predovšetkým znakom mentálneho sveta osoby, ktorá takéto poznámky alebo kroky robí.“

Závislé od šéfa

Ako ďalej Čaputová uviedla jej výhodou bolo, že pôsobila v slobodnom povolaní s veľkou mieru nezávislosti.

„Náročnejšie to, samozrejme, majú ženy, ktoré sú v závislom postavení od šéfa alebo svojich zákazníkov. Vtedy sa veľmi ťažko bráni a nemajú slobodu reagovať tak, ako by chceli,“ uzavrela Čaputová nepríjemnou pravdou.