Obdivujem, ako otvorene dokážete rozprávať, - reagovala na slová uznávaného nemeckého výtvarníka Markusa Lüpertza splnomocnená veľvyslankyňa Nemecka na Slovensku Barbara Wolfová. Tretí septembrový piatok na bratislavskom Námestí Mateja Korvína 80-ročný umelec odhalil svoje veľkolepé a trochu bláznivé dielo - Brémski mestskí muzikanti.

„Pre umelca je vždy ťažké hovoriť o vlastných prácach. Myslím, že je fantastická! Urobil som úžasnú sochu, ale dôležité je aj to, ako ju budete vy posudzovať,“ reagoval svojským humorom autor. „Teraz môžete hovoriť: - ​Poklad, stretneme sa pri tej šibnutej soche Markusa Lüpertza. Ona sa opýta: - Kde? - No, tam, kde tie zvieratá stoja jedno na druhom.“

Inšpirácia Grimmovcami

Tak už má aj Bratislava svojho Lüpertza. A dokonca zadarmo. Jeho diela nájdete vo viacerých mestách v Nemecku aj v iných krajinách. Na viedenskom Beethovenovom námestí stojí bronzová kolorovaná socha, ktorá má znázorňovať známeho skladateľa. Nemecký sochár tému vyjadril spôsobom, ktorý vyvoláva rôzne reakcie: hlava hudobného génia je na zemi a za ňou je postava bez rúk a jednej nohy. V rodisku Ludwiga van Beethovena podobná Lüpertzova socha vzbudila pohoršenie.

VIDEO: Odhalenie originálnej sochy

Rozhodne sú jeho diela neprehliadnuteľné. Rovnako socha Brémski mestskí muzikanti, ktorá je vysoká približne 4,75 metra a váži dve tony. Tvoria ju na sebe stojace zvieratá - osol, pes, mačka a kohút. Autor našiel inšpiráciu v príbehu bratov Grimmovcov. „Robil som ju s veľkým oduševnením. Je to veľmi nemecká téma, inšpirovaná rozprávkou o starých vyradených zvieratách, ktoré sa spoločne postavia svetu. Vyženú jednu bandu zbojníkov a nasťahujú sa do domu, kde zostanú do konca života,“ opísal. „Predstavte si to zhruba tak, že prídem do Bratislavy, vyženiem z nej zbojníkov a zostanem tu do konca svojho života.“

Mesto Brémy sú partnerským mestom Bratislavy, ale nielen preto sme získali toto významné umelecké dielo. „Skôr ako väzba na partnerstvo je zaujímavý samotný príbeh muzikantov. Hrdinami sú zvieratká, ktoré vyradili z bežného používania v hospodárstve. Rozhodli sa, že zoberú osud do vlastných rúk. Pekne spievajú, hrajú, a tak chcú ísť do hlavného mesta urobiť ešte nejakú šou. Takže téma zapadá do súčasnosti, má vtipný a poučný dej,“ povedala nám starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Pozdvihnutie umením

Prvý raz si Bratislava zapožičala takýto hodnotný umelecký výtvor. „Socha ako výtvarné dielo vo verejnom priestore chýba. Umenie má čaro sprostredkovať to, čo je zavreté pre iné oblasti,“ uviedla Zuzana Aufrichtová. Navyše, Brémski mestskí muzikanti podľa nej predstavujú realitu Slovenska. „Potrebujeme zlodejov dostať preč,“ dodala.

Bratislava bola kedysi multikultúrnym miestom, ktoré spájalo rôzne názory, národy i vierovyznanie. Dnes sme podľa starostky Starého Mesta opatrnejší a bojíme sa prijať niečo, čo nie je preskúmané a naše. Ani preto nebolo jednoduché nájsť pre Lüpertzovu sochu vhodné miesto. Nakoniec sa podarilo.

Námestie Mateja Korvína neďaleko Blumentálu je moderným priestorom, dobre viditeľným pre chodcov, cestujúcich v MHD a, samozrejme, obyvateľov z okolia. „Socha je z kolorovaného bronzu a myslím, že zapadá do priestoru Radlinského ulice, ktorá týmto dostáva pozdvihnutie umením,“ upresnila Aufrichtová.

Dielo, ktoré bude minimálne pätnásť rokov zdobiť jedno z bratislavských námestí, pochádza zo súkromnej nemeckej zbierky umenia MAP collection. Ak by mestská časť Staré Mesto mala za ňu platiť, nikdy by sa k nám zrejme nedostala. „Dnes, keď treba robiť škôlky, seniorské centrá, chodníky, na umenie peňazí nezostáva. Je pridanou hodnotou- hodnotou otvorených sŕdc,“ priznáva starostka. Teší ju, že prítomnosť tohto umeleckého diela v našom hlavnom meste je ukážkou, ako môžu rôzne sféry spolupracovať. V tomto prípade dokázali nájsť spoločnú reč súkromný aj verejný sektor a umelec.

FOTO v GALÉRII

Sochu ohodnotili na dva milióny eur. Nebojí sa jej poškodenia? „Nie, je poistená na desať rokov a neustále pod dohľadom - kamier, polície aj chodcov. Myslím, že nikomu to za to nestojí. Máme skúsenosť s poškodenou sochou napoleonského vojaka na Hlavnom námestí. Kamerový záznam odhalil vandala, ktorý sa fakt cítil trápne a zaplatil kompletnú opravu. Umelecké diela sa predsa nemôžu ničiť,“ dodáva Zuzana Aufrichtová.