Iniciatíva Stop hazardu so zdravím bojuje stabilné financovanie zdravotníctva. Podarilo sa jej spojiť zvyčajných „nepriateľov“ a to pacientov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a dve súkromné zdravotné poisťovne Dôveru a Union. Súčasťou kampane, ktorá sa už naplno rozbehla, je aj zapojenie širokej verejnosti cez odpovede na 3 základné otázky v ankete. Tá je spustená na rovnomennom webe.

Od vlády a poslancov parlamentu iniciatíva žiada, aby sa v návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2021 zvýšili platby za poistencov štátu - teda študentov, dôchodcov či nezamestnaných - na úroveň 5 percent z vymeriavacieho základu, ktorým je priemerná mzda v hospodárstve. Do systému zdravotného poistenia by tak oproti súčasnosti pritieklo o pol miliardy eur viac. S požiadavkami iniciatívy sa stotožňuje poslankyňa za SaS a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (37). „Súhlasím s tým, že spôsob aj výška dofinancovania zdravotníctva sú nedostatočné a podniknem v tom ďalšie kroky,“ hovorí Cigániková.

Jej kolegyňa z výboru a lekárka Andrea Letanovská (51) zo Za ľudí aktuálne pripravuje písomný materiál, v ktorom „bližšie vysvetlím celý zámer spravodlivého prerozdelenia financií vo verejnom zdravotnom poistení“. Na mieste je tak možná zmena navrhovaného rozpočtu, ktorý už prešiel vládou a koncom novembra sa objaví na schválenie v parlamente. I Letanovská sa pripája k tisíckam lekárov, ktorí už iniciatívu podporili. Dokopy sa pod výzvu vláde podpísalo 13 stavovských asociácií a inštitúcií. „Vyzývame štát, aby zvýšil platby za svojich poistencov na úroveň piatich percent. Inak hrozí kolaps slovenského zdravotníctva,“ konštatuje prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková.

 

Peniaze len pre štátnu poisťovňu

Pokračuje tak súboj o zoštátnenie zdravotného poistenia. Už od konca vlaňajška bolo známe, že deficit financií v slovenskom zdravotníctve dosiahne minimálne 100 miliónov eur. Problém s chýbajúcimi financiami v systéme zdravotného poistenia navyše podčiarkla pandémia koronavírusu. Tá spôsobila veľké diery vo výbere zdravotného poistenia u všetkých troch hráčov na trhu – teda štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) a súkromných poisťovní Dôvera i Union. Predseda koaličnej strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík (52) odhaduje výpadok príjmov všetkých troch zdravotných poisťovní na trhu v dôsledku COVID-19 na ďalších zhruba 70 miliónov eur.

Vláda sa problém celého systému zdravotného poistenia rozhodla vyriešiť tak, že štátnej poisťovni VšZP pichne koncom tohto roka z daní všetkých poistencov, teda aj tých, ktorí sú poistení v oboch súkromných zdravotných poisťovniach, injekciu vo výške 100 miliónov eur. V susednom Česku sa deficit financií v zdravotníctve rozhodli riešiť systémovo – na rozdiel od Slovenska. Vláda Andreja Babiša preto schválila zvýšenie platby za poistencov štátu zo súčasných 39 eur až na 64 eur s platnosťou od 1. januára 2021. Pre porovnanie - náš štát platí za svojich poistencov, a to bez ohľadu na to, či sú poistení v štátnej alebo súkromných zdravotných poisťovniach, iba okolo 30 eur mesačne. Ide o platbu na úrovni zhruba 3,15 percenta z vymeriavacieho základu - teda priemernej mzdy v hospodárstve.