Po veľkom upratovaní vo vedení rezortov dosadil Smer do vlády hneď tri ženy. Namiesto Tomáša Druckera prišla na ministerský flek v zdravotníctve bývalá štátna tajomníčka Andrea Kalavská. Mimochodom, vedeli ste, že táto šarmanstná štyridsiatnička je odborníčkou na tropickú medicínu? A po rýchlej demisii Druckera na vnútre zvolil Smer ako jeho náhradu pravú ruku exministra Kaliňáka, Denisu Sakovú. A do tretice vytiahla najsilnejšia strana z regiónov do rezortu kultúry Ľubicu Laššákovú.

SNS mal aj za Fica dve dámy na ministerských pozíciách. A tie nevymenili ani po tom, čo sa stal novým predsedom vlády Peter Pellegrini. Školstvu kraľuje vedkyňa Martina Lubyová a na pôdohospodárstve má hlavné slovo bývalá šéfka pozemkového fondu Gabriela Matečná. Jedinou koaličnou stranou, ktorá nemá aktuálne v Pellegriniho kabinete žiadnu ženskú zástupkyňu, je Most-Híd. Za Fica mali. Na spravodlivosti pôsobila Lucia Žitňanská. Tá však podala demisiu a vymenil ju Gábor Gál.

V minulosti mali slovenské vládne kabinety vo svojich radoch maximálne štyri ženy v mečiarovej vláde 1994-1998. Preto je Pellegriniho päťka doteraz najsilnejšia ženská zostava v histórii samostatného Slovenska.

Andrea Kalavská: Srdcovou záležitosťou novej ministerky zdravotníctva je práve lieková politika.
Andrea Kalavská: Srdcovou záležitosťou novej ministerky zdravotníctva je práve lieková politika.
Archív