Fotografie Jána Kaľavského, tie v civile i z časov, keď bol nasadzovaný ako policajný snajper nájdete v GALÉRII

"Na súde Bosny a Hercegoviny sa začalo pojednávanie, na ktorom bude prostredníctvom video spojenia vypočutý slovenský občan Ján Kaľavský, ktorý podal žiadosť o azyl v Bosne a Hercegovine," informoval v deň pojednávania v Pezinku bosniansky denník Dnevni avaz. Server pripomenul, že voči bývalému šéfovi operácií NAKA sa na Slovensku vedie trestné konanie za trestný čin prijímania úplatku. A že súd na Slovensku organizoval pojednávanie v priestoroch súdu Bosny a Hercegoviny prostredníctvom medzinárodnej právnej pomoci.

O bývalom slovenskom elitnom policajtovi a snajperovi Jánovi Kaľavskom informujú najčítanejšie noviny v Bosne a Hercegovine - denník Dnevni avaz.
Zdroj: Dnevni avaz

O pojednávanie bol veľký záujem

Kaľavský je síce obvinený od septembra 2021, jeho verejné vyjadrenie k obžalobe zaznelo vôbec prvýkrát až teraz v utorok prostredníctvom telemostu zo súdu v Sarajeve.

„Na pojednávanie je potrebná akreditácia, hlásilo sa veľa záujemcov,“ uviedla deň pred procesom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

Počas svojej výpovede Kaľavský podozrenia z korupcie a prezrádzania dôverných informácií z prostredia polície odmietol. Vo svojich vyjadreniach v súvislosti s obvineniami na svoju osobu zostáva od začiatku konzistentný. O bývalých kolegoch hovorí, že sú motivovaní pomstou.

„Keď sme robili tieto svinstvá na takáčovcoch, tak mi to nevadilo. Ale keď už na vlastných kolegoch… nemohol som sa na to pozerať," takto hovoril Kaľavský pred súdom v Pezinku o svojich exkolegoch z NAKA. Netajil, že jedného zo svedkov Petra Petrova, ktorý je prezývaný Tiger, pozná. „Ja som vedel, čo to je za človeka," povedal o Petrovovi. Služby "Tigra" však podľa Kaľavského využívali v prospech všetkých vyšetrovateľov. Označil ho za nedôveryhodného a tiež za "svedka na počkanie", ktorý má prepojenie na ministerstvo vnútra.

V minulosti oceňovaný, teraz zatracovaný

Pripomíname, že Kaľavský ešte v roku 2021 prišiel na policajnú inšpekciu a oznámil im šokujúcu informáciu, že policajti manipulujú vyšetrovanie veľkých káuz.

"Podľa slovenského týždenníka Plus 7 dní, ktorý robil rozhovor s Kaľavským vlani v septembri v Trebinje, je tento bývalý špeciálny agent známy ako muž, ktorý začal ´vojnu proti polícii´. Na inšpekciu prišiel so šokujúcim tvrdením, že polícia manipuluje pri vyšetrovaní veľkých korupčných káuz," citoval v utorok informácie z nášho časopisu Dnevni avaz. "Pre získanie dôkazov sa stal agentom, ktorý zabezpečoval napríklad odpočúvanie udalostí v NAKA. Jeho kolegovia ho okamžite obvinili z korupcie a Kaľavský v auguste 2021 utiekol do zahraničia," pripomenulo bosnianske médium.

Web ešte uviedol aj to, že "vedenie polície na Slovensku teraz vykresľuje Kalavského ako skorumpovaného policajta, ktorý za úplatky odovzdával informácie podsvetiu. Nikto nehovorí o tom, že tento sniper bol ocenený za výsledky v najťažších akciách. Bývalá premiérka Iveta Radičová sa mu osobne poďakovala za zneškodnenie slovenského kanibala Mateja Čurka a ocenili ho aj za zatknutie 40-násobného vraha a mafiána," informovalo médium so sídlom v Sarajeve.

Kaľavský tvrdí, že čelí pomste, lebo vypovedá pravdu

Dnevni avaz je podľa dostupných zdrojov najvplyvnejší a najpredávanejší denník v Bosne a Hercegovine. Jeho webový portál Avaz.ba je po Google a YouTube treťou najnavštevovanejšou webovou stránkou v Bosne a Hercegovine.

"Necítim sa byť vinný, vypovedať chcem. Žiaden skutok som nespáchal," zdôraznil v utorok obžalovaný Kaľavsky pred pezinským súdom cez videolink. "Ide o pomstu mojich bývalých kolegov za to, že som sa rozhodol pravdivo vypovedať o nezákonných postupoch vyšetrovateľov a operatívcov NAKA," podotkol expolicajt.

Má paranoju, cíti sa ako štvanec

Kaľavský fakt, že sa nezdržiava na Slovensku, dlhodobo vysvetľuje tým, že má obavy o svoj život a zdravie.

"Je hrozné, že musím utekať ako štvanec len preto, že som povedal pravdu. Zastupoval som slovenskú políciu na zahraničných cestách a skončil som ako najskorumpovanejší policajt. A áno, už mám paranoju. Stále sa obzerám, či ma niekto nesleduje. Bojím sa o život," povedal bývalý elitný policajt v exkluzívnom rozhovore pre Plus 7 dní.

Hlavné pojednávanie v prípade obžalovaného Jána Kaľavského súd v utorok odročil, bude pokračovať 30. marca.