Zostáva až rozum stáť, čo všetko môže byť dnes na predaj. Dvadsiate prvé storočie sa dotklo aj takej posvätnej veci, akou je filmová rozprávka Perinbaba. Celé generácie na nej vyrástli, a tak nikoho neprekvapilo, že Juraj Jakubisko (80) po vyše tridsiatich rokoch chystá pokračovanie. Bohužiaľ, filmárom sa od začiatku lepí smola na päty. Zdá sa však, že dynamickú režisérovu manželku producentku Deanu Jakubiskovú (60) už nerozhádže vôbec nič. Stále srší nápadmi, na aké bežný našinec nepomyslel. Naposledy vyrukovala so zarážajúcou ponukou, ktorú v skutočnosti vymyslel jej syn Jorik. Ten rodičom pri realizácii rozprávky Perinbaba 2 vypomáha novinkou - fanúšikom núka za finančný príspevok nielen miesto v titulkoch filmu. Za nemalé peniaze môže ktokoľvek večerať s legendárnym režisérom. Ak by mal záujem aj o Deaninu prítomnosť, musí si priplatiť tisícky eur.

Za všetko vraj môže Perinbaba.
Za všetko vraj môže Perinbaba.
Zdroj: archív

Aj Jakubisko bojoval

„Príbeh chcem urobiť ešte okázalejším a silnejším, no neviem, či zoženieme peniaze. Na Slovensku je to horšie ako za komunizmu,“ posťažoval sa nám Juraj Jakubisko pred dvoma rokmi. S nakrútením pokračovania Perinbaby to nevyzeralo ružovo od začiatku. O peniaze sa naťahoval s Audiovizuálnym fondom, s ktorým sa dostal do slovnej potýčky. Umelec vyhlásil, že táto verejnoprávna inštitúcia, zriadená slovenským ministerstvom kultúry, finančne podporuje „iba filmy vopred odsúdené na divácky neúspech“ a že „vyháňa slovenským filmárom divákov z kina“. „Jediní, ktorí sú stále so mnou, sú moji diváci,“ ťažkal si slávny tvorca. Nato Audiovizuálny fond jeho manželke pripomenul štedré dotácie štátu na projekty, ktoré dovtedy nezrealizovala. Nakoniec sa obe strany v tichosti dohodli a spor urovnali. A tak sa Juraj mohol pustiť do nakrúcania novej Perinbaby, ktorá bude rozprávať príbeh syna rozprávkovej Alžbetky a Jakuba.

Ibaže na východnom Slovensku prekvapili štáb zlodeji, ktorí si urobili chuť na špeciálne pamäťové karty s nakrúteným materiálom. Tie boli uložené v izbe hotela, kde filmári bývali. „Už ich máme späť, už nám to vrátili. Len ma fascinuje, že tam boli štyri izby, kde boli uložené kamery a zvuková technika. A zlodeji prídu a zoberú iba karty, ktoré sú im nanič. Je to komické,“uzavrela nemilé komplikácie Deana, ktorá odjakživa svojho muža chráni od vedľajších faktorov. Napokon, posledný rok mal celkom iné problémy. „Nikdy mi nenapadlo, že raz urobím pokračovanie Perinbaby. Škoda, že v čase, keď žila Giulietta Masina (talianska herečka, predstaviteľka ústrednej roly - pozn. red.), som netušil, že by som mal schovať nejaké zábery. Netušil som, že raz budem potrebovať 3D pohľad na ňu, aby som cez digitálne technológie mohol robiť zázraky. Samozrejme, že dnešná Perinbaba nemôže robiť väčšie zázraky, než mala pôvodná Perinbaba,“splietal nové umelecké plány.

Dieťa Perinbaby

Jurajovi Jakubiskovi toho mohlo chýbať viac. Nenávratne preč sú cenné relikvie z legendárnej Perinbaby, ktorú nakrútil v roku 1985. Stratili sa niekedy na prelome milénia, pri likvidácii filmových štúdií na bratislavskej Kolibe. Pošla kosa rozprávkovej Smrtky aj flauta, na ktorej Alžbetka hrala ľudovú pieseň Páslo dievča pávy. A tak rekvizity z jednotky dala Deana Jakubisková vyrobiť znova. Na želanie jej syna Jorika, ktorý sa rozhodol spomienkové predmety predávať cez crowdfundingový portál. V zahraničí vraj bežná vec, vyskúšaná na výpravných trhákoch. „Po celom svete to funguje roky. Ale Perinbaba má inú umeleckú latku, chceli sme, aby aj crowdfunding mal inú hodnotu. Myslíme si, že zaplaviť to plastovými figúrkami za 20 centov vôbec nemá význam. Asi je to priekopnícky systém,“ vysvetľovala nám producentka, ktorej už nemusí byť ľúto, že sa syn „úplne odklonil od filmu ako takého“. „Má skončenú Univerzitu Karlovu, teraz si robí doktorát. Robí nové médiá, transmediálne projekty. Vonku sú na to zvyknutí, u nás nie. Keď mi vysvetlil, ako to funguje, tak ma to dostalo. Nás o tom presvedčil, urobil to kreatívne a je priekopník,“ chváli Jorika, ktorý mal ešte jeden dôvod spojiť svoje meno so známou rozprávkou. „On je skutočne dieťa Perinbaby. Pretože keď som robila postsynchróny na Doru, Jorik sa na tom zúčastnil. Bola som tehotná. Narodil sa v júli ešte pred premiérou. A keď teraz prišiel s tým nápadom, ani nám to nedošlo, ale potom sme si uvedomili, že existuje asi niečo ako podvedomie.“

Aby vznikla dvojka: Darcom sa treba vedieť odvďačiť.
Aby vznikla dvojka: Darcom sa treba vedieť odvďačiť.
Zdroj: Internet

Jorik zdedil manažérske vlohy zjavne po mame. „Tak to je dobré,“zareagovala na tento fakt Deana a dodala: „Keby to bolo po otcovi, to by bolo hrozné.“ Aj vďaka tomu donútil syn otca, aby ešte skôr, ako sa pustí do nakrúcania dvojky, napísal špeciálnu knihu o Perinbabe. „To boli veľké rodinné boje,“ uznala aj Deana, no ju samu nadchlo, že pôjde o imidžovú kampaň. Cez slovenskú crowdfundingovú platformu, určenú „pre kreatívcov, dizajnérov, umelcov, aktívnych občanov, startupistov - jednoducho každého, kto má pripravený projekt, ktorý pomôže zlepšiť našu krajinu“. „Dúfame, že vďaka vašim príspevkom budeme môcť prispieť na znovuvzkriesenie mojej postavy Perinbaby vo filmovom pokračovaní. Desaťtisíc eur je minimálna základná suma, ktorá nám pomôže s nákladmi spojenými s výrobou filmu. Čím viac sa nám podarí vybrať, tým rýchlejšie sa podarí dostať do kín,“napísal Jorik v úvode.

Aby dobrovoľných prispievateľov ohúril, ponúkal toho naozaj dosť. „Funkčné“ kosy a flauty naladané na tón C, grafické motívy Juraja Jakubiska, handmade bábiky znázorňujúce Giulietu Massina v známej filmovej úlohe. Do cenníka sa dostalo aj osobné stretnutie s režisérom počas večere, ktorú si mohli fanúšikovia objednať v balíku za 399 eur.

Za 10-tisíc eur dal Jakubisko junior „do pľacu“ vyslovenú kompletku. Jedno meno krstného rodiča v záverečných titulkoch filmu. Jeden deň strávený na nakrúcaní v Demänovskej jaskyni, pričom bývať a jesť by mal záujemca v penzióne s filmovým štábom. Jeden deň v postprodukčnom štúdiu s režisérom. Ako čerešničku na torte pridal v najexkluzívnejšom balíku večeru nielen s Jurajom, ale aj s Deanou Jakubiskovou. Uskutočniť by sa mala až po skončení nakrúcania Perinbaby 2, čo by malo byť najneskôr vo februári budúceho roka.

„To je intímna záležitosť,“odvetila producentka na našu otázku, či si večeru s ňou za 10-tisíc eur naozaj aj niekto objednal. „Viete, tento model bol presne skopírovaný podľa medzinárodných zvykov. Tam tie večere musia byť. Áno, ceny sú vysoké, ale všetko ide na film, všetko sa to zužitkuje,“upozornila nás s chladnou hlavou. Ako sa však s predajom „svojho času“ vyrovnal legendárny režisér, je naozaj otázne. „No bolo to také. Juraj by bol radšej, keby si ľudia kupovali jeho výtvarné diela, grafiky. To je jeho energia! Ale crowdfunding má svoj systém a my sme sa mu prispôsobili.“No ak sa pred postprodukčným štúdiom budú tvoriť šóry, pre senzitívneho tvorcu to nemusí byť „bohviečo“. „Všetko mám ošetrené, nebojte sa,“mávla rukou Deana.

A čo bolo potom: Pokračovanie Perinbaby bude rozprávať príbeh syna Alžbetky a Jakuba.
A čo bolo potom: Pokračovanie Perinbaby bude rozprávať príbeh syna Alžbetky a Jakuba.
Zdroj: archív

Nebude to také horúce

„Perinbabovské“ balíky sa cez internet predávali len určitý čas a nakoniec sa stalo, čo nikto nečakal. Nešli na dračku - Jorik vyzbieral len niečo vyše 3,4 tisíca eur. Predbehli ho aj zdanlivé banality - na knihu rusínskych receptov prispeli darcovia takmer 15-tisíc eurami, na lesnú saunu dakde na Spiši vyše 9-tisíc eur a viac dostala aj nová Ilustrovaná Ústava Slovenskej republiky - na praktickú knihu do každej domácnosti sa záujemcovia poskladali vyše ôsmimi tisíckami. Všetky crowdfundingové projekty pred sviatkami s prehľadom prevalcovali traja admini zo satirického internetového portálu Zomri - na knihu, ktorú vytvorili zo svojich fikcií, získali skoro 40-tisíc eur.

Deanu Jakubiskovú, ktorá má inak povesť tvrdej a nekompromisnej obchodníčky, to nerozhádzalo. Vraj veľké oči nemali. „Samozrejme, crowdfunding je symbolická záležitosť. Prosím vás, nech si nikto nemyslí, že z neho sa dá financovať celý film, ktorého rozpočet je 3,5 milióna eur,“ reagovala na zdanlivý neúspech pokojne.

Tešiť ju môže, že mnohým pri pohľade na nový biznismodel ihneď vyhŕkli slzy. A naozaj nie od hrôzy. „Som dojatá. Perinbaba je moje detstvo, moje spomienky na Vianoce. Mám dvojročného syna Jakubka a keby bol dievčatko, tak som túžila po Alžbetke,“ vyznala sa verná fanúšička Perinbaby na internete. No našli sa aj takí, ktorí by už dnes ocenili úplne iné benefity. „Napríklad pozvanie na premiéru,“nadhodil jeden z nich. Háčik však je, že ešte ani producentka filmu netuší, kedy to bude. „Práve hovorím, že mňa najviac mrzí, že na crowdfunding máte len určitý počet dní. Keby to bolo dlhodobé, ľudia by úplne inak reagovali,“ analyzuje výdobytok modernej doby Deana Jakubisková a už dnes zvažuje, že rekvizity z pokračovania Perinbaby nenechá len tak zničiť. Určite sa zídu na ďalší biznis.     

Anketa
S kým by ste povečerali najradšej?
  • 67%
  • 24%
  • 9%