Trojica slovenských boháčov spustila na okraji Bratislavy showroom istej automobilovej značky. Keďže sú známi ako vášniví milovníci automobilov, zaujímalo nás, či vedia spočítať, koľko áut majú vo svojich garážach.

Od Žbirku k Maybachu

Vlani sme Michala Lazara (60) začali vídať na ultraluxusnom Maybachu, ktorého základná cena sa začína na 190-tisíc eurách a s ďalšou výbavou sa môže vyšplhať až k pol miliónu. „Auto je emócia, takže tá u mňa rozhoduje,“ prezradil nám, čo je pre neho rozhodujúce pri výbere auta. „Samozrejme, musí spĺňať technické predpoklady vo svojom segmente, ale dnes už je množstvo áut naozaj skvelých. Takže hovoriť o tom, či chcem také, alebo onaké, je naozaj zložité. Ako vravím - pri kúpe je pre mňa najdôležitejšia emócia. Tak ako napríklad pri obrazoch, je pre mňa auto dielo,“ vysvetlil nám milionár, ktorý nemal k umeniu nikdy ďaleko.

Pred vyše tridsiatimi rokmi sa totiž živil hudbou. Istý čas bol s Mekym Žbirkom a Lacom Lučeničom členom známej skupiny Limit, no ako sólový spevák spravil asi najväčšiu kariéru v kapele Prognóza. „Socializmus ma dusil. Cenzori škrtali, čokoľvek sa im znepáčilo. Takže som to potom skúsil v zahraničí,“ vysvetlil nám, prečo sa hudobnej dráhy vzdal.

Mohol byť slávny: Michal Lazar, druhý sprava, pôsobil v skupine Limit.
Mohol byť slávny: Michal Lazar, druhý sprava, pôsobil v skupine Limit.
Zdroj: Archív

Dnes je Lazar honorárny konzul Bahám a s odhadovaným majetkom 110 miliónov eur mu podľa magazínu Forbes patrí 23. priečka v rebríčku najbohatších Slovákov.

Aj preto majú v súčasnosti Lazarove garáže, na rozdiel od tých Žbirkových a Lučeničových, úctyhodné rozmery. „Do jednej sa zmestí sedem áut, do ďalšej štyri. V mojej zbierke nájdete Jaguar aj Land Rover, keďže naša firma ich dováža na Slovensko. A, samozrejme, ďalšie. Sú to autá, ktoré robia radosť. Od úžitkových až po športové, na ktorých si môžete vyskúšať adrenalín,“ prezradil podnikateľ. Mimochodom, nefrfle manželka na množstvo štvorkolesových tátošov v domácnosti? „Nie, je celkom rada, že to tam je!“ so smiechom odpovedal Michal Lazar.

Kto preferuje čiernu

Lazarovým spoločníkom v biznise je ďalší milionár - Peter Lukeš, v kruhoch smotánky známy ako manžel bývalej televíznej redaktorky Silvie Kušnírovej. Rovnako ako jeho dlhoročný obchodný partner ani on nevie presne zrátať, koľko áut v skutočnosti vlastní. „V prvom rade je ich dosť vo firmách. Súkromne mám len tri - jedno SUV, jednu limuzínu a jedno športové auto,“ prezradil nám biznismen, ktorého meno možno nájsť v Obchodnom registri asi v tridsiatich spoločnostiach. Biznis s autami stále rozširuje, takže ak si má sám vybrať, rozhoduje sa podľa viacerých atribútov. „Farbu volím až nakoniec,“ dodal s úsmevom.

S vyvolenou: Peter Lukeš, na snímke s manželkou Silviou Kušnírovou, v súkromí strieda tri autá.
S vyvolenou: Peter Lukeš, na snímke s manželkou Silviou Kušnírovou, v súkromí strieda tri autá.
Zdroj: Emil Vaško

Naopak, jeho nový spoločník Ladislav Rehák sa riadi, zdá sa, najmä podľa tohto kritéria. „Vôbec nemám prehľad o tom, aké motory existujú. Nejazdím rýchlo, takže mi stačia autá s priemerným výkonom. Iba požadujem, aby vnútri boli priestranné,“ priznal bez okolkov známy boháč, ktorý si potrpí ešte na dve veci. Využíva služby osobného šoféra a jazdí len na čiernych autách. „Ale iba preto, že na nich nevidieť špinu,“ vysvetlil nám praktický dôvod, hoci podľa iných expertov by mal voliť skôr sivú.

Prečítajte si aj: