Pred tromi rokmi verejne hrdo vyhlásila, že všetko cíti tak trochu inak. V občianskom preukaze má stále zapísané meno Martin, ale na ulici ju už stretnete len v jej ženskej podobe - ako Matiu. Pre PLUS 7 DNÍ otvorene prehovorila nielen o tom, ako jej kariéru poznačila nevšedná premena, ale aj o živote s oboma pohlaviami.

Hudbou okolo sveta

Dlhé nohy, vysoké podpätky, výrazný mejkap, modrá hriva a milý úsmev. Bez zábran a srdečne nás Matia privítala vo svojom obľúbenom podniku v bratislavskom Starom Meste. Narodila sa v Šali, ale vyrastala v Petržalke. Už ako dieťa bola hyperaktívna, veľa športovala, hrávala hádzanú, dokonca vyštudovala na športovom gymnáziu, no hudba jej učarovala tak, že sa stala jej oficiálnym živobytím.

Matia nepochádza z hudobne zameranej rodiny, obaja rodičia sú novinári. Muziku však milovala vždy a dídžejingu sa začala venovať, keď mala asi dvadsať. Mixovanie ju najskôr nebavilo, radšej skladby produkovala. „Keď sa mi podarilo v Anglicku vo vydavateľstve vydať jeden veľký hit, otvorili sa mi dvere na medzinárodné podujatia, takže som s tým obletela svet,“ hovorí.

Hoci Matia bola v hudbe samouk, po gymnáziu vyštudovala odbor zvuková skladba na Filmovej fakulte Vysokej školy múzických umení. „Vďaka internetu som sa dostala k zdrojom elektronickej hudby, čiže u mňa to nebola otázka nôt alebo nástrojov. Postupne sa rozvíjala aj technológia a ja som vyrastala s dobou digitalizácie,“ rozpráva o sebe dídžejka - v ženskom rode. K elektronickému hudobnému žánru drum’n’bass však pritiahla veľa nových poslucháčov ešte ako muž. „Moja skladba Beautiful Lies sa stala veľmi populárnou a vďaka nej som si zahrala po celej Európe, ale aj v Austrálii či na Novom Zélande.“

Coming out

Hoci Matia je introvert, o transrodovosti hovorí bez zábran. „Dlho som to v sebe riešila, ale vedela som, že ak sa mám k niečomu vyjadrovať, tak musím byť úprimná sama k sebe a nesmiem to skrývať,“ rozpráva DJ- -ka, ktorá je fyzicky stále mužom. Navonok však vystupuje ako žena. Duševne sa ňou cíti.

Začalo sa to už v detstve. „Prvé spomienky sú, že som si vyskúšala sestrinu sukňu, ale ani som poriadne nevedela, prečo to vôbec robím. V puberte som mávala nejaké predstavy, sny, no nevedela som ich identifikovať. Až vďaka internetu som objavila ľudí, ktorí to prežívali podobne ako ja.“

Nájsť sa nebolo jednoduché. Termín transsexualita podľa Matie na ňu nesedel, nemala totiž problém so žiadnymi časťami svojho tela. Viac svetla do jej poznania prinieslo až pochopenie transrodovosti, teda, že rod a pohlavie nie sú to isté. Dnes je už v štádiu, keď sa vyrovnala s tým, aká je, a nehanbí sa za seba. S pravdou vyšla na svetlo pred tromi rokmi. Odvtedy funguje ako žena viac-menej stále. „Cítim sa tak lepšie a šťastnejšie, ako keby som tu sedela ako Maťo, a zároveň dúfam, že to pomáha aj niekomu ďalšiemu. Myslím si, že takých ľudí, ako som ja, na Slovensku treba. Aby sa zmenilo vnímanie týchto vecí.“

Podpora od rodiny

Matiini rodičia ju aj jej sestru podporili vždy vo všetkom, čo ich kedy bavilo. Inak to nebolo, ani keď sa dozvedeli, že majú namiesto syna ďalšiu dcéru. Matia však priznala, že jej zjav a vzhľad ako taký nesie ťažšie mama ako otec. „Moja mama bola vždy taká pekná, že sa ani nemusela maľovať, ale ja som tá, ktorá má vzťah k ‚slepačím‘ veciam. Keď takto prídem teraz domov, moja mama to nedáva, ale ona by to nedávala ani pri normálnej dcére,“ smeje sa. Otec to vraj špeciálne neprežíva, skôr sa ďalšou dcérou rád pochváli. „Keď teraz príde do roboty, aj kolegovia mu hovoria, že môže byť hrdý. Tým pádom je jeho samoľúbosť naplnená, nech vyzerám hocijako.“

Matia do tridsiatky oficiálne vystupovala na pódiách ako Maťo. Po premene a verejnom priznaní sa dalo očakávať, že jej fanúšikovská základňa sa rapídne zväčší. Malo to však presne opačný efekt. „Niekoľko tisíc ľudí si ma z Facebooku odlajklo, ale mne to nevadí. Pretože chcem mať fanúšikov, ktorí mi fandia úprimne, a nemusím sa pretvarovať. Hrať pre ľudí, ktorí by ma odsúdili, nemá zmysel,“ hovorí stoicky.

Hoci boli aj časy, keď nechcela uškodiť svojej kariére. Povedala si, že ak ju zavolajú niekam hrať a budú vyžadovať, aby vystupovala v mužskej podobe ako Maťo, tak to urobí. „Potom som si však uvedomila, že to je úplná hlúposť. Išla by som sama proti sebe, prečo by som sa mala prispôsobovať, keď mi dajú najavo, že nie som vítaná, s takými ľuďmi nechcem spolupracovať.“

Ženy

Tie extravagantná Matia miluje naďalej. O svojich preferenciách nemá najmenší problém prehovoriť. „V podstate som lesba, mám rada ženy, potrebujem sa cítiť sama sebou a sexi. A to sa cítim ako žena. Muži ma nikdy nepriťahovali,“ priznáva dnes modrovlasá DJ-ka. Podľa jej slov potrebuje pri sebe partnerku, ktorá v nej pri posteľných radovánkach bude vidieť práve ženu a nie muža. Teraz sa aj s niekým vída, no nechce veľmi predbiehať, pretože nový vzťah je len na začiatku.

Šminky, dlhé nechty, upravené vlasy nie sú Matii cudzie ani na pódiu, kde vždy predvádza veľkú šou. Ak by ste si však mysleli, že má za sebou niekoľko plastických úprav, ste na omyle. „Všetko sú to iba kozmetické veci. Mám istý módny doplnok. Keďže som ženská, pripnem si umelé prsia. Je to v podstate technická vec, ale je to moja súčasť,“ vysvetľuje.

Svoje telo má Matia rada také, aké je, neberie žiadne ženské hormóny a neplánuje dať si operačne zmeniť pohlavie. Jediné, o čom uvažuje, je plastika pŕs, ktoré by jej pomohli v praktickom živote. „Zatiaľ som však úplne okej a dokonca by som raz chcela mať rodinu,“ hovorí úprimne. Momentálne sa však chystá na svoje pracovné leto. Mesačne odohrá aj päť festivalov a bude sa venovať ďalším hudobným projektom, ktoré jej ležia na stole.