Tip na článok
Španiel Kílian Jornet (29) vystúpil počas jedného týždňa dvakrát na Mount Everest (8 848 m n.m.), a to bez použitia prídavného kyslíka, pevných lán a sám.

Ako vybehnúť Mount Everest? Ako nič. Ultramaratónec pokoril najvyššiu horu sveta dvakrát za týždeň!

Prvú tritisícovku zdolal už ako trojročný. Fenomenálny ultramaratónec nemá vo svete páru. Najnovšie vybehol na Mount Everest. A to dvakrát za týždeň. Od rekordného času ho delila len štvrťhodinka.

Galéria k článku (12 fotografií )
Mount Everest (8 848 m n.m.): Najvyššia hora sveta je snom mnohých horolezcov.
Základný tábor pod Mount Everestom.
Mount Everest (8 848 m n.m.): Najvyššia hora sveta je snom mnohých horolezcov.

Kilimandžáro (5 895 m n. m.) za 7:14 hod, Mount Blanc (4 808 m n. m.) za 4:57 hod, Matternhorn (4 478 m n. m.) za 2:52 hod. To sú len niektoré z nadľudských výkonov svetoznámeho horského bežca skialpinistu a horolezca, ktorými ohromuje verejnosť.

Jediný Slovák, ktorý to dokázal: Hámor zdolal všetky hlavné osemtisícovky

Najnovšie Španiel Kílian Jornet (29) vystúpil počas jedného týždňa dvakrát na Mount Everest (8 848 m n.m.), a to bez použitia prídavného kyslíka, pevných lán a sám. Pri jednom z výstupov pri tom skoro vyrovnal rekord talianskeho horolezca Hansa Kammerlandera z roku 1996. Informoval o tom britský The Guardian.

Jorneta podľa jeho slov potrápilo veterné počasie, ale je rád, že sa mu podarilo vystúpiť na Everest dvakrát v priebehu jedného týždňa bez kyslíka, pretože tento výkon otvára novú oblasť možností v horolezectve. Zvlášť, ak hovoríme o zradnej osemtisícovke, ktorá sa stala osudnou pre nejedného horolezca.

Mám toho plné zuby, priznal Štrba v poslednom telefonáte z Everestu

Pauzy na zvracanie

Jornet pokoril posledný najvyšší vrch sveta v sobotu večer miestneho času, ktorý podľa svojich slov dosiahol za 17 hodín. Čas pritom ešte nie oficiálne potvrdený. Je to však len o pätnásť minút viac než je čas z Guinnessovej knihy rekordov, ktorý dosiahol bez prídavného okysličovadla taliansky horolezec Hans Kammerlander v roku 1996.

Volali ju ženský Messner. Poľská horolezkyňa zmizla v Nepále, jej telo sa nikdy nenašlo

Jornet vytvoril svoj skoro rekordný čas len päť dní po tom, čo Mount Everest zdolal za 26 hodín. „Som veľmi spokojný, že som to dokázal doviesť do konca. Od 7500 metrov som sa necítil veľmi dobre a postupoval som veľmi pomaly, každých pár metrov som musel zastaviť buď kvôli vracaniu, alebo kŕčom,“ opísal svoj prvý výstup Jornet.

Zdolal 14 himalájskych osemtisícoviek, zabila ho obyčajná horská túra

Aký otec, taký syn

Pokorením najvyššej hory sveta vyvrcholil Jornetov súkromný projekt nazvaný Vrcholy môjho života, ktorý začal v roku 2012 vystúpením na Mont Blanc. Od tej doby sa zdolal okrem iných najvyšší vrch Ameriky Aconcagua, najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro a najvyššiu horu Severnej Ameriky Denali (predtým Mount McKinley).

Rodák z katalánskeho Sabadellu vyrastal v horskej chate v Pyrenejach v nadmorskej výške 2000 metrov, kde bol jeho otec horským vodcom. Ako trojročný už zdolal s otcom v Pyrenejach prvú tritisícovku a o tri roky s ním vystúpil na štvortisícový Breithorn v Alpách.

VIDEO Plus 7 Dní