V prípade, že ste sivá myš, bojíte sa prejaviť a mienka o sebe samom pokrivkáva, nájsť si životného partnera alebo fungujúci vzťah môže byť problém. Platí pravidlo príťažlivosti - čo vysielate, to si do života pritiahnete. Odborníci však varujú. Všetko s mierou! Prílišná hrdosť, nafúkanosť a vysoká mienka o svojej osobe môže ľudí odpudzovať. A to nielen v rovine potenciálnych partnerov. Čo pomôže nájsť zdravé sebavedomie a opäť si veriť?

Ľahký flirt

Polichoť žene a máš ju, vravia frajeri. Pozor však, lichôtka nesmie byť lacná. Ak chcete žene dvoriť a priblížiť sa k nej, voľte správne slová i gestá. Menej je niekedy viac a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Trošku záhadnosti, hranej nedostupnosti, ale jasný signál záujmu. Takýto ľahký, nevinný flirt, ak má ohlas, dvíha dobrý pocit zo seba samého u oboch aktérov. A o to predsa ide. Je sexi poznať svoju cenu a hrať sa s pozornosťou toho druhého. Dvadsaťpäťročná Eva má s tým bohatú skúsenosť: „Deň bez ľahkého flirtu nie je dňom. Baví ma s mužmi vtipkovať, niekedy i dvojzmyselne, ale nikdy nie za hranicou slušnosti. Som koketa, aj to o mne všetci hovoria...“

Flirtovať na dennej báze však má i svoje úskalia. Okolie vás môže považovať za ľahkú korisť alebo permanentného lovca či lovkyňu. Ak sa s tou­to nálepkou dokážete vyrovnať, je to v poriadku. Vždy konajte v súlade so svojím svedomím. „Neriešim, čo o mne kto hovorí. Poznám sa a mám svoje hranice,“ bráni sa Eva otázke, či jej nevadí, ako na okolie môže pôsobiť. „Väčšinou som tŕňom v oku iným ženám. Od tých pochopenie ani neočakávam. Vždy som si lepšie rozumela s mužmi, tak ich odmeňujem takouto pozornosťou, ktorá je, v konečnom dôsledku, príjemná pre obe strany,“ záhadne sa usmeje a - chceme či nie - srší sebavedomím. Tým zdravým, hravým.

Telo ako dôkaz

Jedinečná Jennifer Lopezová či Kim Kardashianová, rovnako dobre obdarené zadkom, Serena Williamsová aj Beyoncé sú azda najjasnejším dôkazom, že so zdravým sebavedomím sa dá nosiť naozaj všetko - a dá sa byť aj sexi. Tisíce mužov na svete ich milujú, aj keď, ako by mnohé v ich koži povedali, majú veľké zadky. Zo svojich defektov urobili prednosť. Že to robia dobre, o tom niet pochýb. Nosia svoje telá pyšne a „nedostatky“ sa stali ich prednosťami. Jennifer Lopezová si údajne svoj zadok dala poistiť. Nie div, zadky tohto typu idú do módy.

Fitnescentrá sú plné žien, ktoré z ničoho idú robiť niečo. Hlavne v zadných partiách tela. Trénerka Iveta z jednej bratislavskej posilňovne má svoju skúsenosť: „Čoraz častejšie sa stáva, že príde klientka, ktorá nechce schudnúť, práve naopak. Chce cviky na to, aby zväčšila zadok. Samozrejme, veľa v tomto prípade robí aj genetika, avšak mať krásny, guľatý a výrazný zadok dnes nie je nedosiahnuteľné. Či chceme, alebo nie, stáva sa hitom a cieľom už aj vo fitnescentrách. Mám radosť, že pomáham ženám budovať ich sebavedomie. Pri mojej práci je veľmi povzbudivé vidieť, ako so zmenou tela prichádza aj zmena šatníka a ženy začnú doslova žiariť.“

Serena Williamsová: Tenistka nemá práve ideálne miery, ale zjavne jej to neprekáža.
Serena Williamsová: Tenistka nemá práve ideálne miery, ale zjavne jej to neprekáža.
Zdroj: profimedia.sk

Nuž, chlapi, tešte sa. Vyzerá to tak, že ženské tvary idú opäť do módy a vytrvalosť ikon ako Jennifer či Kim sa vyplatila. Ženy pochopili a konajú. Dnes však nie je výnimkou, ak si pomôžeme k sebavedomiu s výdatnou asistenciou plastického chirurga. Vďaka rýchlemu napredovaniu estetickej medicíny, ak je zákrok urobený citlivo, je už naozaj ťažko rozoznať, čo je pravé a čomu pomohli šikovné ruky odborníka. Ísť cestou plastickej operácie, korekcie a vylepšenia je pre mnohé ženy drogou. Stále nachádzajú nové a nové defekty, ktorých riešenie vkladajú do rúk šikovných chirurgov a dúfajú, že už tento zákrok bude ten pravý, ktorý celé dielo dokončí.

A tak sa v uliciach čoraz častejšie stretávame s preplastikovanými múmiami bez mimiky, evokujúcimi pocit, že prišli z inej planéty. Takto však charizma rozhodne nevyzerá. Tak či onak, v rámci zachovania zdravého rozumu, miery a estetiky môže byť aj skrášľujúca operácia cestou k zvýšeniu sebavedomia. Ak sa podarí.

Sex na jednu noc

Zúfalí ľudia robia zúfalé činy. Zúfalí bez sebavedomia konajú ešte zúfalejšie. A tak, za cenu hľadania sebahodnoty a sebalásky, skĺznu do formy pokusov a omylov, skúšania a testovania. Štatistiky nepustia - stále mnoho ľudí volí na zdvihnutie sebavedomia práve sex na jednu noc. Pomôže im „cítiť sa lepšie“, byť opäť sexi. Dokázať si, že sú žiadaní, že za niečo stoja. Ako všetko krátkodobé a prvoplánové aj táto forma hľadania seba je prchavá. Hodnotu si nedvíhate počtom milencov v spálni. Ak ten pocit aj máte, vyprchá do ďalšej návštevy cudzinca v jeho alebo vo vašej spálni. Stavte na charizmu: Ani flirt, ani krásne telo, ani sex na jednu noc.

Nič vám nezaručí úspech, nie ten trvalý. Čo teda máme robiť na zvýšenie sebavedomia? „Jediná cesta vedie cez sebapoznanie. Poznať svoje kvality, ale aj svoje slabé stránky a nevyhýbať sa im. Byť samým sebou so svojimi prednosťami, ale aj s nedostatkami, máme ich všetci. Prijať seba takých, akí ste, to je cesta k úspechu a vyrovnanosti,“ radí psychologička a psychoterapeutka Jana Eliášová a dodáva, že je určite prospešné vnímať signály svojho tela, ako sa v ktorej situácii cítime, a ísť za týmto pocitom, konať v súlade so svojím prežívaním, so svojím vnútrom. „Ak pôjdeme proti týmto vnútorným signálom, výsledok je presne opačný - prestávame si vážiť samých seba a strácame sebavedomie,“ tvrdí odborníčka.