Ako keby sa vracala doba. Niekedy rodičia vyberali ženícha či nevesty už pri narodení ich dieťaťa a na veku veľmi nezáležalo. Potom boli v kurze vzťahy rovesníkov a lásky zo stredných škol, a teraz … opäť ako keby na veku nezáležalo. Prečo si hľadáme lásku mimo našich vekovej kategórie?

Sex dvakrát denne

Keď sa 70-ročného multimilionára ženatého s o 52 (!) rokov mladšou modelkou opýtali, čo bude robiť o desať rokov, pousmial sa: „Môžem sa opäť oženiť a nájdem si novú 18 ročnú.“

Ďalším príkladom je svadba 65-ročného Angličana s 36-ročnou Kubánčankou. Keď sa pár zoznámil, Yaritzy Buelgy mala len 29 rokov a jej nápadník Liam Woolnough 58. Tvrdia, že to bola láska na prvý pohľad. „Na veku nezáleží. Sme dvaja milujúci sa ľudia a vek je irelevantný. Chceme byť len spolu a dohliadať jeden na druhého ako manželia,“zdôverili sa portálu mirror.co.uk.

Napriek takmer 30-ročnému vekovému rozdielu tvrdia, že majú úžasný sexuálny život a milujú sa spolu každé ráno a večer. Majú mnoho spoločných záujmov, vrátane filmov a módy. Liam aktuálne usiluje o víza, chce sa totiž presťahovať za svojou láskou na Kubu.

Srdcu nerozkážeme a ak nás raz zasiahne Amorov šíp, už nám nikto nič nevyhovorí. Pri veľkých vekových rozdieloch však hlava chtiac-nechtiac rieši mnohé otázky. Má takýto vzťah šancu na prežitie? Čo na to spoločnosť? Žeby to všetko boli len predsudky a platí staré známe „láska hory prenáša“?

Ako sú na tom Slováci?

Ako sú na tom zhľadiska vekových rozdielov Slováci? Hľadame aj my svoju lásku mimo našej vekovej kategórie? Hovorí sa, že dcéra si hľadá podobu svojho otca a syn zase mamy. Majú vplyv na výber partnera rodičia? Pýtali sme sa vás:

„Vždy sa mi páčili starší muži. Keď som mala 16, páčili sa mi 25-roční a čím som staršia sa hranica posúva vyššie. Neviem presne čím to je, ale starší muži mi pripadajú vyspelejší a cieľavedomejší ako moji rovesníci. Aj keď nie je to stále tak,“ pousmiala sa jedna z respondentiek.

„Rovnako ma priťahuje aj ich vzhľad. Nie sú to už mladíci a cítim z nich pocit bezpečia a istoty. Má to však háčik. Nájsť slobodného muža po 30-tke môže byť problém. Buď sú už všetci ženatí alebo ak sú slobodní, bude určite niečo zle,“ hovorí Simona na margo starších mužov.

„Neviem ako to vyznie, ale jedna vec bola, že bol „zabezpečený“. Neviem, či som zvolila správne slovo, ale mal auto, byt a prácu. Vedel čo chce a nevadilo mu, že som miestami mimo. Zoznámili sme sa dosť zvláštne a nikto nečakal, že sa po tom všetkom zoberieme a budeme čakať naše prvé dieťa. A či sa mi páči? Zbožňujem jeho šediny a aj to, že je vysoký. Má dva metre a je jednoducho veľký. Je medzi nami 9-ročný rozdiel. Ja mám 25 rokov a on 34. Aktuálne si však neviem vôbec predstaviť, žeby som dieťa čakala s niekým iným a hlavne mladším,“ zdôverila sa Lujza.

„Starší muži ma priťahujú hlavne fyzicky. Nikdy som nemala mladšieho partnera. Môj najväčší vekový rozdiel bol, keď som mala 26 rokov a on 53. Páčilo sa mi na ňom aj to, že bol zabezpečený a vedel čo chcel. Mínus bolo pre mňa to, že bol netrpezlivý, najmä, čo sa týka dieťaťa. Avšak neviem povedať, aké je to žiť s niekým starším. S nikým takým som nikdy oficiálne nechodila, len randila,“ priznáva Eliška.

Keď sa Liam so svojou kubánskou ženou zoznámili, mala len 29 rokov.
Keď sa Liam so svojou kubánskou ženou zoznámili, mala len 29 rokov.
Zdroj: Liam Woolnough / SWNS

Jeden dospieva, druhý mladne

„Väčšinou, keď som sa stretávala s rovesníkmi, nebolo to ono. Nemali žiadne plány, ciele a ani nerozmýšľali nad tým, že sa niekde posunú. Jediné veci, ktoré ich zaujímali boli sex a pivo s kamarátmi. Medzi mojim terajším partnerom a mnou je rozdiel 15 rokov. Je pravda, že niektorí si ťukali na čelo a hovorili, že to nie je v poriadku. Pýtali sa ma, že ako to bude vyzerať na stužkovej nášho dieťaťa, či mi nebude z neho zle, keď bude starý, tučný a škaredý. Ja ho však vnímam ako dospelého chlapa, ktorý nesedí doma na zadku a robí niečo. Robí niečo pre svoju, našu budúcnosť. Máme podobné názory a čo je hlavné, ja pri ňom dospievam a on pri mne mladne,“ zdôverila sa Lucia.

Po skúsenostiach s bývalými partnermi chcela niekoho, kto bude zodpovedný. Denisa si svoju spriaznenú dušu našla v mužovi, ktorý je o šesť rokov starší: „Môj výber partnera nebol cielený, no po predchádzajúcich partneroch som si povedala, že môj ďalší musí byť niekto zodpovedný. Musí to byť niekto, na koho sa môžem spoľahnúť a bude treba, bude sa vedieť postarať o rodinu. Veľkou výhodou je aj to, že už má niečo za sebou, vie čo chce. Fyzicky je len o šesť rokov starší a tak nemám pocit, žeby rozdiel vo vzhľade bolo extrémne vidno. Ak má nejaké chyby, určite nie sú spojené s vekom.“

Podľahli aj muži?

Ani muži nie sú výnimkou a hrabú na inom „smetisku“. Čo láka ich na ženách, ktoré sú o niekoľko rokov mladšie alebo staršie?

„Prečo som mal vzťah s tak veľkým vekovým rozdielom? V láske sa nedajú zadefinovať vstupné parametre. Skrátka, keď to príde, taj to príde. Začiatky v tomto vzťahu boli super, bezproblémové a vekový rozdiel nebolo cítiť. Klapalo to a celkom sme sa dopĺňali. Ale asi išlo len o to klasické pobláznenie. Avšak bola o približne 10 rokov mladšia a študentský život, pobyt v zahraničí, nezávislosť, boli dôvody prečo sme sa rozišli. Osobne si myslím, že vekový rozdiel vie zohrať určitú úlohu,“ prezradil nám Vlado odpoveď v opačnom garde.

Matúš chodil s o 10 rokov staršou partnerkou a tvrdí, že hlavne sa vám dotyčná osoba musí páčiť: „ Bola to životná skúsenosť. Staršie ženy už nemajú prehnané očakávania a vedia, čo môžu od partnera čakať. Sú samostatné, teda riešia veci po svojej osi. Jednoducho mi vyhovuje keď sa viem so svojou partnerkou porozprávať aj na témy mimo rozprávkového sveta. Vekom rastie aj vnútorná pohoda a človek už nemá tendenciu riešiť veci výbušnosťou a hádkami. Čo sa týka fyzickej stránky, aj keď bola o 10 rokov staršia, starala sa o seba. Hlavne sa vám musí niekto páčiť a imponovať vám.“