Test, ktorý pomerne spoľahlivo dokáže zodpovedať otázku, či je muž plodný alebo nie, si možno teraz spraviť aj doma a v úplnom súkromí - stačí na to smartfón. Teda, aby sme boli presní - smartfón s príslušnou aplikáciou a špeciálna testovacia sada, ktorá sa k nemu pripojí. 

Ide totiž o reálny test, ktorý vyhodnotí množstvo aj pohyblivosť spermií. Jeho spoľahlivosť je 97 percent, určená bola na základe viac než 4-tisíc prevedených testov v  priebehu takmer štyroch rokov.  YO Home Sperm Test je schválený aj Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA - Food and Drug Administration).

Kompletná sada na zistenie plodnosti pre smartfón. Stoji necelých 60 dolárov.
Kompletná sada na zistenie plodnosti pre smartfón. Stoji necelých 60 dolárov.
Zdroj: Medical Electronic Systems

A čo naň treba?  V prvom rade smartfón, do ktorého si stiahnete aplikáciu YO Home Sperm Test od spoločnosti Medical Electronic Systems. Tá sa testovaním spermií zaoberá už vyše 20 rokov. Aplikácia je dostupná pre iOS (Apple) a aj Android - v jeho prípade si ale treba zadovážiť zariadenie, ktoré je kompatibilné s konkrétnou značkou smartfónu.

Následne si objednáte špeciálnu testovaciu sadu, ktorá sa pripojí k smartfónu. Ak má niekto obavy, netreba, počas celého testu telefón nijako nepríde so spermiami do kontaktu a zostáva úplne čistý.

Pripojí sa k nemu len zariadenie YO, čo je v podstate malý jednoúčelový mikroskop. Spolu s ním dostanete dva poháriky na odber vzoriek, dve pipety na ich prenos na mikroskopické skielko (dve sú tiež súčasťou sady), dve vrecká s práškom na rozriedenie vzoriek a samozrejme podrobný návod.

Pre mnohých sú dôležité aj ďalšie veci - zariadenie je doručované v diskrétnom balíku bez označenia, celý test sa robí doma v úplnom súkromí a počas neho a ani po ňom nie sú výsledky nikam odosielané a nemožno ich spojiť s konkrétnym človekom.

A aby sme nezabudli - test stojí približne 60 dolárov, je k dispozícii aj sada pre stolový počítač a možno si zadovážiť aj kit pre opakované použitie.  YO Home Sperm Test sa cez eBay sa dá objednať prakticky do celého sveta.