Existujú jednoduché a možno trochu hlúpe hračky, ktoré sa na určitý čas stanú módnymi a pobláznia doslova celý svet. K takým patril pred necelými dvomi rokmi aj fidget spinner, ktorý ešte aj teraz nájdete v hračkárstvach.

Vedci z National Taiwan University však preň našli pomerne nečakané a praktické využitie - môže poslúžiť pre analýzu krvných vzoriek v regiónoch, ktoré sú dočasne bez prúdu.

Fidget Spinner je malá plastová alebo kovová trojlistová vrtuľka  s ložiskom uprostred a dierami v koncoch každého z troch listov. Jednou rukou ju viete ľahko roztočiť a dajú sa s ňou robiť rôzne triky - v podstate ide o jednu z mnohých protistresových hračiek.

Môžeme ju však popísať aj trochu inak - je to vlastne malá manuálne ovládaná centrifúga ktorej odstredivé sily možno využiť pri testovaní krvných vzoriek na oddelenie plazmy od krviniek.  To je dôležité preto, lebo plazma obsahuje bielkoviny, vírusy a ďalšie látky, svedčiace o prítomnosti choroby. 

Skutočné vysokorýchlostné lekárske centrifúgy sú ale pomerne drahé - a predovšetkým potrebujú elektrinu ako zdroj energie. A to môže byť v nerozvinutých regiónoch alebo oblastiach postihnutých prírodnou katastrofou problém.

Taiwanských vedcov preto napadlo na tento účel použiť práve fidget spinner. Preto vytvorili tri kapsuly na vzorky, ktoré presne zapadli do otvorov fidget spinneru.

Fidget spinner v úlohe centrifúgy pre oddelenie krvnej plazmy.
Fidget spinner v úlohe centrifúgy pre oddelenie krvnej plazmy.
Zdroj: American Chemical Society

Potom spinner jednoduchou rukou tri- až päťkrát roztočili. A výsledok? Podarilo sa im oddeliť 30 percent plazmy s čistotou 99 percent.  Celý proces pritom trval štyri až sedem minút a nebola pri ňom potrebná žiadna elektrická energia.

Plazmu následne úspešne využili pri teste na prítomnosť proteínu HIV-1, ktorým predtým krv infikovali.