Zažehnať čiastočne nepriaznivý stav a zároveň motivovať zdravotné sestry do práce malo Ministerstvo zdravotníctva v pláne prostredníctvom zvýšenia platov. Malo sa tak stať od začiatku roka, ale nestalo sa. Konštatuje to Útvar hodnoty za peniaze na Ministerstve financií. Komora sestier pritom ešte v marci bila na poplach, že v praxi k zvýšeniu platov nedochádza. Rezortu zdravotníctva tentoraz posiela tvrdý odkaz.

Peniaze nedotiekli

Ako konštatoval riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš sestrám sa platy nezvýšili o 16 percent ako bolo plánované. Uviedol to pre portál Vzdravotníctve.sk. Podľa riaditeľa Útvaru zatiaľ vidieť, že k zvýšeniu nedošlo.

Kišš nevedel objasniť prečo k zvýšeniu nedošlo, napriek tomu, že so zvýšením miezd pre sestry ministerstvo zdravotníctva a rezort financií počítali od januára tohto roku. „Je to úloha niekde medzi ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami a poskytovateľmi, aby tie peniaze dotiekli na výplatnú pásku,”uviedol pre portá Kišš. Presné číslo, o koľko sa reálne zvýšili platy sestier, neuviedol.

Na zistenie reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého v súčasnosti nedisponujú dostatočnými relevantnými údajmi na vyhodnotenie. Zatiaľ rezort operuje len s údajmi za prvý kvartál 2019, kde sa nachádza viacero bonusov a príplatkov ešte za minulý rok. Na porovnanie podľa ministerstva sú potrebné údaje za druhý kvartál. Je rovnako podľa ministerstva možné, že v rámci svojej personálnej a mzdovej politiky došlo v niektorých zdravotníckych zariadeniach k dohode ohľadne výhodnejších mzdových podmienok už v priebehu minulého roka.

Odkaz ministerstvu

O reakciu k zisteniu Útvaru hodnoty za peniaze sme požiadali aj Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek, ktorá na celú situáciu ohľadne miezd upozorňovala ešte na jar. „Nie sme prekvapený z reakcie Útvaru hodnoty za peniaze a sme radi, že sa opäť potvrdili naše slová. Pri bližšom zisťovaní informácií Útvaru hodnoty za peniaze bola Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorá zastupuje viac ako 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek súčinná,“ uviedol Milan Laurinc, riaditeľ kancelárie Komory sestier. Už v marci pritom podľa Laurinca upozorňovali na to, že sľuby ministerky zdravotníctva Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16% neboli naplnené. Zvyšovanie miezd podľa vyjadrenia ministerky Kalavskej malo byť pre sestry a pôrodné asistentky citeľné už vo februári, pričom podľa Laurinca na konci júla bolo zjavné že tieto sľuby nie sú naplnené. „Pýtame sa, ako chce štát motivovať sestry a pôrodné asistentky aby zostali v slovenskom zdravotníctve, ak nedokáže zabezpečiť ani to minimum ktoré ministerka sľubovala,“ odkázal k celej situácii riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.