Kým v posledných dňoch rezonovala v rámci zdravotníctva operácia nesprávneho kolena u pacienta v nitrianskej nemocnici, od začiatku letných prázdnin hrozí, že vám neumožnia operáciu žiadneho. Za všetko môže sociálny balíček a rekreačné poukazy, ktoré vstúpili do platnosti bez toho, aby na ne vláda vyčlenila peniaze. Na problém upozorňuje najmä Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá volá po dofinancovaní rezortu. V opačnom prípade sa hovorí dokonca o štrajkovej pohotovosti a odklade plánovaných operácií.

Nie sú peniaze

Problém nemocníc spočíva v zákonnom navýšení svojich nákladov. Od 1. januára navyšovali nemocničné zariadenia mzdy zamestnancom a rovnako vstúpili do platnosti rekreačné poukazy z dielne vládnej SNS. Od začiatku mája k tomu pribudol sociálny balíček. Problém je v tom, že v štátnom rozpočte na tento rok sa s rekreačnými poukazmi a sociálnym balíčkom nepočítalo. Podľa Mariána Petka, šéfa Asociácie nemocníc Slovenska, rezort financií priznal, že peniaze na tieto položky v rozpočte neboli.

Zásadným problémom je pritom dohoda so zdravotnými poisťovňami. Kým s pokrytím miezd sa nemocnice s poisťovňami dohodli, na sociálny balíček a rekreačné poukazy je podľa Petka ochotná prispieť len poisťovňa Union. Tá však pokrýva najmenší počet poistencov.

Chystaný protest

Asociácia však v záujme svojich zamestnancov a pacientov chce situáciu riešiť aj podnetom na Ústavný súd. „Je neústavné ak nám štát prikazuje plniť si svoje povinnosti, napríklad ohľadom miezd a na druhej strane vám štát na to nedá prostriedky,“ vysvetlil ohľadne podnetu Petko. Na neúnosný stav upozorňuje aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý podľa Daniely Pochybovej, podpredsedníčky zväzu, v najbližších mesiacoch zvažuje štrajkovú pohotovosť, ktorá môže vyústiť aj do ostrého štrajku. Nemocnice sú rovnako rozhodnuté tento štrajk podporiť.

Viac o tom, čo hrozí poistencom štátnej poisťovne od začiatku júla sa môžete dočítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní >>