Ty zradkyňa, tvoje miesto už nie je pri mne... Je mi jedno, či budeš žiť alebo zomrieš, - napísal na sociálnu sieť bohatý a mocný dubajský emir Muhammad bin Rášid Ál-Maktúm. Tieto slová adresoval jeden z najbohatších vladárov Spojených arabských emirátov svojej šiestej a najmladšej manželke Hayi.

Jordánska princezná

Haya bint Hussein je okrem ženy, ktorá v máji ušla od muža, nevlastnou sestrou jordánskeho kráľa. Jej otcom bol zosnulý kráľ Hussein, považovaný za zakladateľa moderného Jordánska, a matkou kráľovná Alia. Ale dosť bolo o aristokratickom pôvode 45-ročnej matky dvoch detí dubajského emira! To len aby bolo jasné, že Haya nie je žiadna Arabka v čiernom habite, ale princezná z moderného kráľovstva, ktorá vyštudovala v Oxforde. Za problémami, ktoré Haya koncom júla predniesla na londýnskom súde, navyše nie je jordánska vetva jej rodiny, ale tá „vysobášená“, dubajská.

Útek princeznej Haye spôsobil veľký diplomatický rozruch. Po­dľa viacerých zahraničných médií je totiž pomohol nemecký diplomat. Celé týždne sa presne nevedelo, kde sa krásna tmavovláska nachádza, hoci niečo sa, samozrejme, tušilo. Denník The Guardian informoval medzi prvými, že Hayina púť sa v Nemecku neskončí a jej súkromný jet vzlietne do cieľovej destinácie, ktorou by mal byť Londýn.

O blízkych vzťahoch princeznej s tamojšou kráľovskou rodinou sa vie roky. Haya vlastní luxusný zámoček blízko Kensingtonského paláca, kde býva Kate s Williamom. Dlho netrvalo a poloha utečenkyne sa potvrdila. Koncom júla verejnosť prvýkrát od úteku uvidela šejkovu ženu živú a zdravú. Na súde.

Šiesta, ale reprezentatívna

Kým sa čaká na rozvod, Haya nezaháľa. Londýnske autority požiadala o ochranu a rada by získala svoje deti - 11-ročnú Jalilu a 7-ročného Zájeda - do svojej výhradnej opatery. Mraky nad kráľovským rozvodom naznačujú hlučnú búrku. Pritom vlaňajšie leto bolo ešte idylické. Nič nenasvedčovalo, že manželstvo malo problémy. Haya zverejňovala rozkošné fotky rodinky, na ktorých sa deti hrajú s otcom. Pridala aj milujúce slová: „Naše deti si myslia, že si hrdina, a nemýlia sa,“ napísala na adresu Mu­hammada. Láska ako svet!

Rozhádaní: Haya je ženou šejka od roku 2004. Teraz si začala všímať, že môže byť tyran.
Rozhádaní: Haya je ženou šejka od roku 2004. Teraz si začala všímať, že môže byť tyran.
Zdroj: Oficiálny web princeznej Hayi

Haya je od šejka o 25 rokov mladšia a pred ňou si vzal už päť žien. Hoci je prvou dámou a matkou dediča Hind, ktorú si Muhammad zobral v roku 1979, práve Hayu najčastejšie ukazoval v spoločnosti. Pár vidieť na fotografiách s francúzskymi politikmi, britskou kráľovnou aj s bývalým generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom. Na porovnanie, fotografiu Hind verejnosť ani nemá. Manželovi priviedla na svet 12 potomkov a žije život tradičnej moslimskej ženy. Dohromady má dubajský šejk vyše 20 detí. Hayu si vzal v roku 2004.

Týraná dcéra či bodygard?

Prečo sa vlastne rozprávka o Hayi a Mu­hammadovi končí? Mladá manželka zrejme pochopila, že „je niečo skazené v kráľovstve emirov“. Údajné dôvody sú dva. Vlani písali anglické médiá o nepodarenom úteku jednej z najstarších dcér mocného šejka s vyše štvormiliardovým majetkom. Latifa, ktorá tento rok oslávila 33 rokov, skúsila vlani ujsť zo zlatej klietky. Tatkovo komando ju chytilo v Indii a doviezlo na rodnú hrudu. Neposlušná dcéra sa v minulosti pokúšala o útek viackrát. Za trest ju vraj opakovane držali v domácom väzení. Nevideli ju od Vianoc.

Epizóda, ktorá musela vystrašiť Hayu. Prečo sa tak bála, že by mohla skončiť niekde v kobke rodinného sídla aj ona? To s istotou vedia len manželia. Podľa zahraničných zdrojov však krásnu Hayu jej starý muž podozrieval z nevery. Vraj ho podviedla s osobným strážcom, 36-ročným bývalým anglickým vojakom Russellom Flowersom.

Drahí právnici

Jordánska princezná sa do bitky s bývalou láskou vyzbrojila. Za advokátku si vybrala istú barónku Fionu Shack­letonovú. Je to presne tá istá právnička, ktorá mala na starosti rozvod lady Diany a princa Charlesa. Ani emir nezaostáva, do svojich služieb zavolal rozvodové eso. Jeho obhajkyňa Helen Wardová sa zapodievala partnerským vyrovnaním medzi Madonnou a Guyom Richiem.