Každý niekoho hľadá. Kým my na Slovensku sme tuho pátrali po tom, kam sa ukryla hlavná štátna radkyňa Mária Trošková, americkí novinári sa pokúšali vysnoriť, kam zmizol chlípny producent Harvey Weinstein (66).

Po tom, ako prepukol škandál so sexuálnym obťažovaním, ktorého hlavným, i keď nie jediným negatívnym hrdinom sa stal, akoby sa Wein­stein stratil z povrchu zeme. Chýbal na odovzdávaní Zlatých glóbusov aj na Oscaroch - tam ho však zo zoznamu hostí oficiálne vyškrtli.

Prázdne sú aj jeho nehnuteľnosti. Po­dľa časopisu Variety pompéznu vilu vo West Hollywoode prenajal za 7 495 dolárov na mesiac, dom neďaleko Hamptonsu predal pod cenu - vraj kvôli manželke, ktorá požiadala o rozvod a žiada 15 miliónov dolárov - aj jeho sídlo vo West Village je pusté. Nevideli ho ani v jeho rezidenciách v Hollywoode či v New Yorku. Weinsteina, skrátka, niet.

Kde sa teda známy kontroverzný producent nachádza? Nie, nestal sa pustovníkom, neušiel do Európy, do Thajska ani, nebodaj, nespáchal samovraždu. Odpoveď priniesol pred pár dňami New York Times. Čo zistil, vás vlastne ani neprekvapí.

Namiesto hotela nič

Podľa denníka sa Harvey Weinstein ukrýva neďaleko mesta Phoenix v Arizone - v centre na liečbu závislosti od sexu vo Wi­ckenburgu. Za 45-denný pobyt zaplatí 58-tisíc dolárov, podobne ako kedysi herec Kevin Spacey (58), mimochodom, tiež obvinený v kauze zneužívania, či golfista Tiger Woods (42). „Je to mastná suma,“ uznáva riaditeľ centra Allan Benham. „Ľudia si myslia, že to musia byť kúpele a luxusný hotel, no nie je tu nič.“

Centrum, klientmi prekrstené na Brutal Path - Drsný chodníček, je ukryté na samote za hradbou z kaktusov a zo stromov. Vzhľadom na diskrétnosť, ktorú vedenie centra dodržiava vo vzťahu k prominentom, Benham Weinsteinovu prítomnosť nepotvrdil - no ani nevyvrátil. Redaktorom však objasnil, ako prebieha terapia.

Budíček je o pol siedmej ráno. Pred raňajkami sa medituje, po nich sú stretnutia s terapeutmi vrátane výživových poradcov. Klienti - môže ich tu byť až dvadsaťosem - pátrajú po dôvodoch svojej závislosti a riešia jej dôsledky. Po obede nasledujú prednášky, skupinové sedenia rôzneho zamerania, debaty so psychológmi, vzdelávacie čítanie. Od štvrtej do piatej popoludní je čas na voľnočasové aktivity - jogu, taj-či, arteterapiu.

Večera sa začína o piatej, o šiestej sú pracovné stretnutia. Večierka je o siedmej.

Na mizine

To však zďaleka nie je jediná náplň Weinsteinovho dňa. Vzhľadom na desiatky súdnych sporov musí producent pravidelne rokovať so svojimi právnikmi. Hoci zatiaľ nebol obžalovaný, vyšetruje ho polícia v New Yorku, Los Angeles a Londýne. Weinstein nič nenecháva na náhodu. Ako píše magazín Paris Match, zastupuje ho elitný advokát Ben Brafman, ktorému sa z podobného obvinenia podarilo vysekať bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu Dominiqua Straussa-Kahna. Toho v roku 2011 obvinili, že sa pokúsil v hoteli Sofitel znásilniť chyžnú a prinútiť ju na orálny sex. Spor sa skončil mimosúdnym vyrovnaním.

Na rozdiel od Straussa-Kahna Wein­stein nie je práve v najlepšej finančnej kondícii. Liečenie je v podstate najlacnejšia vec, ktorú v poslednom čase musel zaplatiť. Značné sumy vynakladá na právnikov - veď mu majú zachrániť 300 miliónov dolárov, ktoré od neho žiada okrem iných Gwyneth Paltrowová, Angelina Jolieová či Kate Beckinsalová. Nehovoriac o tom, že jeho produkčná spoločnosť, kedysi jedna z najziskovejších v Hollywoode, začiatkom marca oznámila, že po neúspešných rozhovoroch s investormi bude nútená vyhlásiť bankrot.

Chcem ho vidieť vo väzení!

„Taký dobrý advokát ako Ben Brafman mu iste poradil, aby sa teraz ukazoval čo najmenej,“ píše New York Times. Dobrá rada, no či naozaj pomôže… „Chcem ho vidieť vo väzení,“ vyhlásila bojovne herečka Jennifer Lawrenceová v programe 60 minút. A nie je vylúčené, že sa jej to splní.