Brániť sa nemôže, je takmer rok po smrti. Bývalá hlava Francúzska Valéry Giscard d’Estaing (†94) bol zrejme pekný kvietok. Najnovšie sa vyjadrila dánska expremiérka, že musela čeliť jeho sexuálnym útokom.

Stehno političky

Muži sa dokážu nevhodne správať k ženám na akomkoľvek poste. To tvrdí Helle Thorning-Schmidtová (54), ktorá stála ako prvá dáma na čele dánskej vlády v rokoch 2011 až 2015. Sexuálne ju obťažoval bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d’Estaing v roku 2002 alebo 2003. „Sedel vedľa mňa a pod stolom ma chytal za stehno,“ píše expremiérka v knihe Blondinens betragtninger (Úvahy blondínky), ktorá sa v Dánsku práve objavila v kníhkupectvách. Incident sa stal na francúzskej ambasáde v Kodani, vtedy začínajúca politička sa zúčastnila na obede s francúzskym hosťom, ktorý mal už dobre po sedemdesiatke. „Dnes by to bolo sexuálne obťažovanie, ale boli iné časy. Treba však o tom hovoriť otvorene,“ píše Thorning-Schmidtová, ktorá vtedy bola schopná brániť sa len tak, že si presadla.

Zadok novinárky

Vlani sa s rovnakým obvinením ozvala reportérka nemeckej televízie WDR Ann-Kathrin Strackeová (38). Novinárka robila v decembri 2018 s exprezidentom interview a na záver ho požiadala o spoločnú fotku. „Chytil ma za pás, potom mu ruka skĺzla na môj zadok,“ tvrdila. „Bolo mi to veľmi nepríjemné, ruku som mu odstrkovala celou silou, ale márne.“ Ohmatkávanie pri druhom fotení ani pri vyberaní vhodného záberu neprestalo. Kameraman sa snažil d’Estainga rozptýliť, naschvál zhodil lampu a keď ju zdvihol, umiestnil ju medzi nich. Politik mal vtedy 92 rokov! Strackeová nakoniec podala oficiálnu sťažnosť, podporila ju i domovská televízna stanica a kolega kameraman incident potvrdil. „Keď som videla silu hnutia #MeToo, rozhodla som sa konať,“ uvádza novinárka, ktorej podnet začala vlani v marci prešetrovať francúzska prokuratúra. A reakcia z politikovho štábu? „Bývalý prezident sa na stretnutie s pani Strackeovou nepamätá,“ odpísal manažér d’Estaingovej kancelárie Olivier Revol s tým, že „ak by to bola pravda, som si istý, že by svoje správanie hlboko oľutoval, nič sa mu však v pamäti nevybavuje“.

Modla Diana

Potentného politika podozrievali aj z románika s kráľovnou ľudských sŕdc. Princeznou Dianou bol posadnutý. Stretli sa v roku 1995 a počas benefičného banketu sedeli vedľa seba. Nazýval ju „anglickou ružou“ a neskôr dokonca napísal otvorený milostný list, ktorý kázal zverejniť v istom magazíne. Úplnú búrku vyvolal v roku 2009, keď vyšiel jeho román Princezná a prezident, o milostnej afére francúzskeho prezidenta a britskej šľachtičnej. Mnoho ľudí je dodnes presvedčených, že je to narážka na jeho údajný milenecký vzťah s Lady Di z 80. rokov, keď bola vydatá za princa Charlesa. Mnohé detaily sú totiž zhodné so skutočnosťou alebo sa v nich dá nájsť istá analógia. 

Fiktívny prezident Jacques- -Henri Lambertye stretáva Patríciu, princeznú z Cardiffu. Tú podvádza manžel s milenkou, ktorú mal už pred svadbou, a Patrícia sa teda naplno venuje charite. Prominentní zaľúbenci sa stretávajú v britských i vo francúzskych zámočkoch. Ich vzťah odhaľuje britský bulvár, princezná hynie pri leteckom nešťastí a knižný prezident - na rozdiel od skutočného d’Estainga - druhý raz víťazí vo voľbách. Mimochodom, Cardiff je hlavné mesto Walesu a Diana mala titul princezná z Walesu.

Prix Virilo

Lady Di ani exprezident sa k domnelému vzťahu nikdy priamo nevyjadrili. „Fakty sú vymyslené, miesta a pohnútky nie,“ povedal d’Estaing s tým, že Diana je hlavnou postavou a „chcel ju opísať tak, ako si ju pamätal zo stretnutí“. Agentúra Reuters si potom „pripomenula“ fotku, na ktorej sedí princezná z Walesu vedľa exprezidenta a výnimočne očarujúco sa naňho usmieva. D’Estaing pripustil, že Lady Di bola preňho veľkou inšpiráciou a knižný nápad mu vnukla práve ona. „Hovorili sme o milostných príbehoch medzi predstaviteľmi veľkých krajín a ona vraj, prečo o tom nenapíšem román,“ tvrdila bývalá hlava Francúzska. Keď sa stretli opäť v roku 1997, údajne sa spýtala, ako pokračuje s písaním. O šesť týždňov zahynula. Mimochodom, prvé kvety v nemocnici boli od d’Estainga.

Tak či onak, autor dostal za román Cenu za mužnosť. Prix Virilo sa udeľuje za „najlepší výbuch testosterónu roka“. Recesistická cena s 11 eurami pre víťaza je protiváhou seriózneho ženského ocenenia Prix Femina.

Sukničkársky reformátor

Otec štyroch detí bol známy slabosťou k nežnému pohlaviu, najmä k mladým herečkám. Románik mal so Sylviou Kristelovou, ktorá hrala hlavnú úlohu v erotickom filme Emmanuelle, či s fotografkou Marie-Laure de Deckerovou.

FOTO Pána Testosteróna s princzenou Dianou v GALÉRII

Valéry Giscard d’Estaing, ktorého meno si Francúzi skracovali na VDE, bol v Elyzejskom paláci v rokoch 1974 až 1981. Do histórie sa zapísal ako jeden z architektov európskej inte­grácie, „politik pokroku a slobody“, modernizátor francúzskej spoločnosti. Napríklad dovolil rozvody za obojstranného súhlasu, zlegalizoval interrupcie, znížil volebný vek z 21 na 18 rokov. Búral stereotypy. Na prezidentskú prísahu na Champs- -Elysées prišiel po svojich, keďže sa zriekol kolóny limuzín. Zrušil tradíciu veľkých prezidentských portrétov, raz mesačne pozýval na obed radových občanov a občas im zahral na akordeóne. Zomrel vlani začiatkom decembra na COVID-19.