Po škandáloch s baktériami v poľských mliečnych výrobkoch, s posypovou soľou v poľských polotovaroch či chemikáliami v kontaminovaných poľských vajciach prichádza z Poľska nový potravinový problém, ktorý sa prevalil aj na územie Slovenska. U našich severných susedov sa zistilo, že na mnohých bitúnkoch nelegálne zabíjajú zvieratá, ubíjajú ich nehumánnym spôsobom, porážajú choré či infikované kravy alebo hovädzí dobytok s nádormi. Také mäso potom dodávajú zákazníkom do obchodov a dokonca ho aj vyvážajú za hranice Poľska. Podľa zákona by mali k chorému zvieraťu zavolať veterinára alebo vzorku uhynutého zvieraťa odniesť na skúmanie. Lenže tieto procedúry sú prácne a drahé. Jednoduchšie je zavolať kšeftára, ktorý pofidérne mäso kúpi a predá.

Sú poľské potraviny nekvalitné?

ÁNO

Sú aj kvalitné, aj nekvalitné. Ak ľudia kupujú tie najlacnejšie, tak nech nečakajú super kvalitu. Za tú treba zaplatiť. Bolo už niekoľko škandálov ohľadom poľských potravín, napríklad posypová soľ v jedlách, lepidlo v zmrzline alebo jed na potkany v keksoch.

NIE

Poliaci vedia vyrobiť aj špičkové a kvalitné potraviny, renomé im však plošne kazí fakt, že ak je nejaký škandál s potravinami, tak v 90 percentách prípadov ide o Poľsko. Zlyháva aj samotná kontrola výroby a distribúcie.

Dôverujete poľským potravinám?
Dôverujete poľským potravinám?
Zdroj: Plus 7 dní
Dôverujete poľským potravinám?
Dôverujete poľským potravinám?
Zdroj: Plus 7 dní

Kupujú ľudia poľské potraviny iba preto, že sú lacné?

ÁNO

Pre väčšinu bežných ľudí je rozhodujúca cena. Lenže za málo peňazí spravidla nebýva veľa muziky a niekde sa lacnota odraziť musí. Preto ide kvalita bokom a spotrebiteľ s tým musí rátať.

NIE

Do Poľska sa chodievalo kupovať potraviny pravidelne aj pre ich kvalitu. Ide hlavne o menšie obchody, ktoré ponúkajú produkty z fariem či od menších overených výrobcov. Treba len vedieť, čo kúpiť.

Hlasovali ste na Facebooku PLUS 7 DNÍ
Hlasovali ste na Facebooku PLUS 7 DNÍ
Zdroj: Plus 7 dní

Boli v minulosti potraviny kvalitnejšie?

ÁNO

Bolo v nich menej chémie. Mlieko normálne skyslo, dala sa z neho vyrobiť smotana, tvaroh, maslo aj cmar. Chlieb po pár dňoch stvrdol. Dnes mlieko neskysne, pretože je to odstredená zafarbená voda, a chlieb plný farbív a upravených surovín splesnivie.

NIE

Kedysi sa znepokojujúce informácie o škodlivých potravinách nezverejňovali. V poľnohospodárskej výrobe sa používali chemikálie, napríklad dnes už zakázané DDT, ktoré znetvorili plod tehotných žien. Dnes inštitúcie, ktoré majú na starosti kontrolu kvality, upozorňujú na podozrivé výrobky.