Členovia britskej kráľovskej rodiny, vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, čelia v týchto dňoch pre nich nezvyčajnej kritike.

Niekdajších obľúbencov národa Meghan a princa Harryho nenazve plebs inak ako pokrytcami. Na to, že sa vyhlasujú za zelených aktivistov, až príliš často lietajú súkromným jetom a zanechávajú tak po sebe nemalé uhlíkové stopy. V takom Holandsku, čo je tiež monarchia, majú ekologické cestovanie v krvi. Mohli by si od nich vziať príklad.

Kráľovstvo bicyklov

Holandsko je jednoducho „bike-friendly“. Bicyklovanie je tu fenoménom a cyklisti tu majú na cyklotrasách ustlaté. Niet sa čo čudovať, veď cyklisti šetria naše životné prostredie, robia niečo nie len pre našu planétu, ale aj svoje zdravie, robia dopravu plynulejšou, zaparkujú na minimálnej ploche a celkovo robia život v meste kvalitnejším a tolerantnejším.

Bicyklovanie nie je cudzie ani miestnej kráľovskému klanu. Aj princezné musia chodiť do školy. Tento školský rok je hlavne pre jednu z ich výnimočný. Najmladšia dcéra holandského kráľa Viliama Alexandra  a kráľovnej Máximy, 12-ročná princezná Ariane totiž nastúpila do novej školy. Na Christelijk Gymnázium Sorghvliet v Haagu, ktoré navštevujú aj jej dve staršie sestry Catharina-Amalia (15) a Alexia (14), rovnako tak na bicykli.

Ariane nenastúpila na strednú s fanfárami, či nebodaj celým kráľovským sprievodom. Došla tradičným holandským dopravným prostriedkom – na bicykli. Hrdý ocko – kráľ jej príchod do školy na bicykli nahral na video a príspevok zverejnil na Instagrame. Rozkošné.

Čo sa udeje v škole, tam aj zostane

Inak, je to jeden z mála príspevkov o holandských princeznách. Kráľovský pár totiž médiá výslovnej žiada, aby aj naďalej rešpektovali súkromie ich dcér. „Školský čas princezien je súkromný,“ vyhlásil holandský kráľovský dvor.

Preto a ešte aj pre bežné školské oblečenie, by ste ani nevedeli, keby vidíte Ariane, že ide o princeznú. Kráľovstvo len zverejní portréty princezien, ako vyrástli.  

FOTO sympatickej holandskej kráľovskej rodiny v GALÉRII >>

Anketa
Chodia vaše deti do školy na bicykloch?
  • 29%
  • 71%