Reklama

Z raja do terezínskeho pekla: Josef Smítka došiel do tábora s označením "Návrat nežiadúci"

Talentovaný horolezec. Josef Smítka Český ráj miloval.

Zdroj: archív NMH

Reklama

Josefovi Smítkovi ako mnohým turnovským chlapcom učarovali pieskovcové steny a veže Českého raja. Jeho život tragicky vyhasol pred osemdesiatimi rokmi v koncentračnom tábore Terezín.

Joska, ako mu hovorili priatelia, bol jediným dieťaťom uznávanej turnovskej rodiny. Smítkovci si ako prví v meste kúpili aerovku a neskôr i druhé auto. Na svet prišiel ako vianočný darček 21. decembra 1919. Otec v ňom videl svojho nástupcu na dôležitom poste v miestnych telekomunikáciách, preto ho poslal študovať na priemyslovku do Pardubíc.

Konflikt v Krkonošiach

Ako 16-ročný Josef Smítka prechádzal pohraničným hrebeňom Krkonôš. Spoločnosť mu robili traja priatelia: Fifan (Ladislav Vodháněl), Chroust (Vladimír Procházka) a Jiří Šíp. Kráčali k chate princa Henricha na vtedy nemeckej a dnes poľskej strane hôr. Náhoda chcela, že sa stretli so skupinou asi štyridsiatich nemeckých dievčat v uniformách Hitlerjugendu, ktoré niesli vlajku s hákovým krížom. Mládenci si chceli zašpásovať, traja sa postavili pred dievčatá so vztýčenou päsťou, čo sa vnímalo ako komunistický symbol, a štvrtý ich fotografoval. Nemky sa urazili a došlo k bitke. Rozzúrený Joska vytiahol nôž a dievčatá sa rozbehli na nemeckú, chlapci na českú stranu hôr. Mali šťastie, že sa nedostali do rúk nacistickej polície.

Zdroj: archív NMH

Prenasledovaní. Jaskyňa, v ktorej sa skrývali prenasledovaní horolezci.

Keď sa Joska dopočul, že československá armáda má nedostatok pilotov, dal sa zlákať ponukou Masarykovej leteckej ligy a Aeroklubom ČSR a v sedemnástich rokoch sa stal najmladším česko-slovenským pilotom. U letcov slúžil aj ako vojak. V pohnutom roku 1939 sa pokúsil odletieť za hranice, za čo sa dostal do väzenia.

Presadzoval čisté lezenie

Zo športov ho lákal box a horolezectvo. Prednosť dostalo lezenie a vari nebolo voľného dňa, aby si nevyšiel do Českého raja, kde vytýčil desiatky ciest vysokej obťažnosti. Podporovala ho matka, ktorá mu do skál nosila jedlo, a ak bolo treba, istila ho lanom.

Vybavenie vtedajších lezcov bolo s dnešným neporovnateľné. Joska a jeho kamaráti si sami kovali kruhy a skoby zo železných prútov, ktoré ukradli na stavbách. Smítka liezol zásadne bosý, uprednostňoval čisté lezenie, prednosť dával uzlom a slučkám. Presadil, aby sa kruh slúžiaci na zlaňovanie neosádzal na vrchole skaly, ale asi pol metra pod jeho hranou, čím sa šetrili drahé laná a nerobili sa ryhy v mäkkom pieskovci. Podieľal sa na údržbe lezeckých ciest, vymieňal poškodené kruhy a upevnil ich v skale olovom alebo cementom. Zakladal vrcholové knižky a osobne sa venoval výchove nových, talentovaných adeptov skalolezenia.

V skalách Českého raja vytýčil celkom 46 výstupových ciest. Najťažšie boli označené číslicou VII. Keď 5. septembra 1942 so spolulezcom Ladislavom „Fifanom“ Vodhánělom vyliezol Dymovou cestou na Daliborku, pou­žil označenie VIIb a najťažšiu cestu na Dominstein – po vojne dostala meno Smítkova skala – označil ako VIIc. Smítkov sprievodca Český raj pre horolezcov vyšiel až po vojne.

Priateľstvo s Vlastou Štáflovou

Po vzniku protektorátu Čechy a Morava sa veľká časť českých pieskovcov stala súčasťou nacistického Nemecka. Českí horolezci sa sústredili najmä na pieskovcové steny Sedmihoriek, kde sa Jos­ka zoznámil s 30-ročnou spisovateľkou Vlastou Štáflovou, ktorá si našla záľubu v lezení. Bola manželkou maliara Otakara Štáfla, staršieho od nej o 23 rokov. Po rozdelení republiky museli Štáflovci opustiť Vysoké Tatry, kde mali prenajatú chatu pri Popradskom plese.

Zdroj: archív NMH

Priekopníci. Smítkovci si ako prví v Turnove kúpili auto.

Temperamentom obdarený mladík Vlaste zaimponoval. „Jos­ka je surový nebrúsený polodrahokam,“ vyjadrila sa o ňom poeticky. Bol skvelým lezcom, v jeho spoločnosti sa cítila bezpečne. Ale bol i živlom, nevyhýbal sa žiadnej zábave ani výtržnostiam, čo však mladej žene zjavne neprekážalo. „Jos­ka bol neviazaný živel, ktorý utekal zo zamestnania, aby liezol na vrcholy skál. Liezol bosý, v roztrhaných nohaviciach so záplatami a s nohami večne odretými do krvi bol pre ňu určitou raritou. Hoci mala svoju spoločnosť aj ctiteľov v Prahe, pravidelne vyhľadávala Josku. Vykonala s ním niekoľko ťažkých výstupov,“ spomínal v turnovskej horolezeckej kronike Antonín „Harry“ Zima. „Joska bol občas voči nej až hrubý, sprostý, ale nedokázala sa na neho hnevať. Hovorila, že je to taký primitívny chlapec a že sa jej to páči.“ Toto priateľstvo zachytila Vlasta Štáflová v knižke pre deti Kavče z Dračích skal. Počas vojny žila s manželom v Prahe, kde obaja zahynuli 14. februára 1945 pri bombardovaní spojeneckými lietadlami, keď nestihli utiecť do krytu.

Úteky a úkryt v skalách

Josku odvliekli v rámci totálneho nasadenia na práce do Nemecka, ale už po týždni sa mu podarilo utiecť. Na pražskej stanici ho chytila protektorátna polícia. Pochopil, že mu ide o život. Pri vyšetrovaní požiadal o toaletu, z ktorej sa úzkym okienkom dostal na slobodu, keď využil lezecké skúsenosti a zostúpil zo štvrtého poschodia. Záchranu hľadal v Prahe, odkiaľ sa na ukradnutom bicykli dostal do Sedmihoriek, keďže ich dobre poznal.

V decembri 1943 Joska vážne ochorel. Sužovaný horúčkami a zápalom mozgových blán a stredného ucha hľadal pomoc doma. Matka mu medzičasom zomrela – vraj spáchala samovraždu po mužovej nevere –, ale oporu našiel v macoche Márii, bezdetnej učiteľke hry na klavíri. Otec ho zaviezol k známemu lekárovi do Rovenska pod Troskami. Tri mesiace preležal v posteli v strehu, keďže v prípade domovej prehliadky sa musel ukryť v podkroví. Nechcel vystavovať rodinu nebezpečenstvu a vrátil sa na skaly.

„Keď sme v lete v roku 1944 chceli prespať v skalách vo vopred vyhliadnutej jaskyni, bolo tam obsadené,“ spomínal po rokoch v tom čase chlapec Drahomír Machaň. „Bol tam Josef Smítka, Bohouš Habr a jeden z bratov Chlumových. Pochopiteľne, mali sme úctu k týmto starším a už známym horolezcom, a keďže boli veľmi hladní, okamžite zlikvidovali naše zásoby jedla.“ Hoci bol dom Smítkovcov v Turnove pod starostlivým dohľadom policajtov, Joska ich dokázal oklamať a vraj si trúfol zájsť i do kina v Železnom Brode.

Na jeseň 1944 sa Josef Smítka spolu s Karlom Chlumom a Bohumilom Habrom ukrýval v jaskyni pod Janovou vyhliadkou blízko hradu Valdštejn. Našiel sa zradca, ktorý o ich úkryte informoval četníkov. Pri prepade sa Joska zachránil skokom zo skalného okna do šesťmetrovej hĺbky a unikol guľkám, ktoré po ňom vypálili.
POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE