Lietajúci Hektor: Prvý slovenský skokan prekonal na lyžiach magickú hranicu 200 metrov!
28. 3. 2025, 14:00

Zdroj: zsl
Hoci na Slovensku nemáme skokanské mostíky, máme reprezentantov v tejto športovej disciplíne. Sedemnásťročný Hektor Kapustík zaletel v prvom oficiálnom tréningu Svetového pohára na mamuťom mostíku v slovinskej Planici 202 metrov.
Zdroj: zsl
Zdroj: Jana Čavojská
Zdroj: Jana Čavojská
Galéria k článku
Je to nový slovenský rekord. Ten doterajší, 195,5 metra, skočil Martin Mesík pred devätnástimi rokmi. Od čias Mesíkovej aktívnej kariéry to na Slovensku so skokmi na lyžiach nebolo veľmi optimistické. Dodnes nám chýbajú mostíky na tréning skúsenejších pretekárov. Hektor trénuje najčastejšie v Poľsku. Pred pár dňami sme tam s ním boli na pretekoch FIS Cupu v Zakopanom. Rozprával, že na tomto športe má najradšej pocit letu. Keď sa po nájazde odrazí a letí vzduchom – vďaka širokým lyžiam, správnej technike a prúdeniu vzduchu – viac ako sto metrov. Aj on mal kedysi strach prejsť na vyšší mostík. Na „tridsiadke“ presedel dvadsať minút a nedokázal sa spustiť. No odvtedy sa na každý vyšší teší. Znamená, že môže doletieť ďalej... Vo štvrtok skákal prvýkrát z mamutieho mostíka. A hneď je z toho nový slovenský rekord.
Zdroj: Jana Čavojská
Preteky FIS Cup v skokoch na lyžiach v Zakopanom
Hektor aj jeho o dva roky mladšia sestra Kira splnili kvalifikačné predpoklady aj pre účasť na budúcoročnej olympiáde Milano Cortina. Čo všetko za tým je najlepšie vedia ich rodičia. Keď začala pandémia a všetko sa zatvorilo, zobrali karavan a vybrali sa k skokanským mostíkom do Slovinska, aby deti mohli trénovať.
V tomto športe sa len nedávno odohralo úplné zemetrasenie. Poľský novinár Jakub Balcerský natočil na majstrovstvách sveta v Trondheime mobilom video, na ktorom vidno za oknom, prelepeným čiernou páskou, ako nórskym športovcom prešívajú kombinézy a niečo do nich vkladajú. Ukázalo sa, že to boli spevňujúce prúžky, ktoré mali zlepšiť ich letecké vlastnosti. Nórovi Mariusovi Lindvikovi po prevalení kauzy odobrali striebro.
Zdroj: Jana Čavojská
Preteky FIS Cup v skokoch na lyžiach v Zakopanom
Kombinéza, hlavne dĺžka rozkroku, dokáže vraj vylepšiť výsledky skokana aj o niekoľko metrov. Každý centimeter štvorcový plochy navyše pomáha. Aby federácia zabránila takémuto zvýhodňovaniu pretekárov, stanovila veľmi prísne pravidlá na materiál kombinéz a ich veľkosť. Každý pretekár môže mať na sezónu osem kusov a na jedných pretekoch dva, všetky sú očipované. Ich rozmery určuje 3D sken tela športovca. Aj pol centimetra materiálu navyše znamená diskvalifikáciu. Skokanov merajú na základe tabuliek vo veži pred štartom a náhodné kontroly výstroja realizujú po doskokoch. Nesmú prekročiť stanovenú dĺžku lyží na svoju výšku a hmotnosť, výšku opätku lyžiarky, posudzuje sa aj montovanie viazania, priepustnosť kombinézy a štandardy prilby. „Včera ma diskvalifikovali, mal som v kombinéze na páse dva centimetre navyše, neraňajkoval som, asi to bude tým,“ prehodí český pretekár, keď ide okolo. Hektora tak diskvalifikovali niekoľkokrát za príliš voľný rozkrok, kým sa zistilo, že ho nesprávne pomerali. Jeho otec Adrián hovorí o veľkých tímoch, ktoré majú na hotelových izbách šijacie stroje a krajčír každý večer popúšťa aspoň pár milimetrov z kombinéz. „Idú na hranu, riskujú možnú diskvalifikáciu. Tímy, za ktoré štartuje viac pretekárov, si to môžu dovoliť: časť diskvalifikujú, ale ostatným to s malou výhodou možno vyjde.“
Zdroj: Jana Čavojská
Preteky FIS Cup v skokoch na lyžiach v Zakopanom
O tom, ako vyzerajú preteky v skokoch na lyžiach, ako mladí športovci trénujú, aké majú možnosti, ale aj o prísnych kritériách na dĺžku lyží a veľkosť kombinézy, si môžete prečítať v reportáži v nasledujúcom vydaní týždenníka Plus 7 dní.