Svet sociálnych sietí sa mení. Facebook už pre tínedžerov nie je zaujímavý a prestáva ich lákať dokonca aj Snapchat.  Ten v posledných mesiacoch čelí odlivu užívateľov, v priebehu minulého roku ich podľa spoločnosti Statista stratil minimálne 5 miliónov. Na burze stráca Snap hodnotu ešte výraznejšie, nepodarilo sa mu totiž tútu platformu efektívne monetarizovať.

Populárnejší než Facebook

Keď niekto stráca, zákonite niekto iný získava. V prípade sociálnych sietí je to predovšetkým Instagram, ktorý začína ohrozovať aj dominantné postavenie Facebooku. Obe spoločnosti sú však „pod jednou strechou“, takže situácia nie je až tak dramatická.  Do hry však vstúpil pomerne nový, respektíve staro-nový hráč. Sociálna platforma TikTok.

Pri vyšetrovaní jedného z prípadov sa ukázalo, že pod profilom 12-ročného chlapca s rakovinou, ktorý nadväzoval cez TikTok kontakt s mladými dievčatami sa v skutočnosti skrýval 28-ročný muž z Kentucky.
Rick Floyd

Len pre zaujímavosť - koncom minulého roku jej aplikácia pre iOS zosadila z trónu neohrozenú trojicu Instagram, YouTube a Snapchat a stala sa najsťahovanejšou aplikáciou na App Store. Zároveň sa zaradila k najsťahovanejším foto- a videopalikáciam aj v globálnom meradle, počet aktívnych užívateľov už prekročil pol miliardy. A čo je to vlastne zač?

15 sekúnd slávy

Ide o aplikáciu, kde na pozadí nahranej hudby alebo aj vlastných zvukov môžete vytvárať krátke 15 sekundové videá, prirodzene aj v podobe „selfie“, dopĺňať ich rôznymi kreatívnymi filtrami, dokresľovať, používať nálepky, emotikony, komentovať, sledovať iných a samozrejme hodnotiť. Ak vás zaujíma, ako asi také videá vyzerajú, na tomto odkaze si môžete jedno typické pozrieť aj bez toho, aby ste museli sťahovať aplikáciu.

Tie najpopulárnejšie sa pritom môžu pochváliť rádovo miliónmi lajkov - tak, ako napríklad to na obrázku nižšie. Bez nutnosti sťahovať aplikáciu si ho môžete pozrieť tu.  Nemusí ísť pritom iba o čisto hudobné videá, ale aj komentované, napríklad storyboardy, časozberné videá a podobne.

Zaujmú jednoduché emotívne videá, toto má napríklad 3,7 milióna lajkov.
Zaujmú jednoduché emotívne videá, toto má napríklad 3,7 milióna lajkov.
Zdroj: Screenshot/TikTok

TikTok  sa minulý rok spojil s populárnou aplikáciou Musical.ly - len pre zaujímavosť, táto akvizícia, ktorá sa uskutočnila ešte koncom roku 2017, vyniesla tvorcom Musical.ly miliardu dolárov. Zaplatila ich čínska spoločnosť ByteDance, ktorá takto získala jednu z najsilnejších sociálnych sietí a v podstate jedinú s globálnym dosahom, ktorá je aktuálne v čínskych rukách.

Mladé dievčatá v snahe zaujať na populárnej platforme často volia vyzývavé pózy a drsný jazyk.
Mladé dievčatá v snahe zaujať na populárnej platforme často volia vyzývavé pózy a drsný jazyk.
Zdroj: Screenshot/TikTok

Medzi jej užívateľmi absolútne prevažujú dievčatá v tínedžerskom veku, navrhnutá je pre vekovú kategóriu od 12 rokov. Pri registrácii však nie je dátum narodenia nijak overovaný a váš profil sa automaticky po registrácii stáva verejným. Podľa údajov spoločnosti Generation Numerique má na TikToku svoj profil takmer 40 percent francúzskych tínedžerov vo veku od 11 do 14 rokov. V súvisiacom prieskume  tejto spoločnosti pritom potvrdilo až 60 percent z oslovených dievčat, že TikTok využívajú, pri chlapcoch to bolo len 15 percent.

Vyzývavejšie, drsnejšie, vulgárnejšie

A práve táto špecifická cieľová skupina láka sexuálnych predátorov.  Mnohé dievčatá v záujme zaujať a užiť si svojich 15 sekúnd slávy v najmódnejšej sociálnej sieti preto pre svoje videá volia sexuálne vyzývavé pózy, používajú drsný jazyk a podobne, ďalší ich zas komentujú, pričom v komentároch sa pomerne často objavujú žiadosti o poslanie ďalších vyzývavých videí, prípadne o súkromný kontakt. Iste, v aktuálnej verzii už možno nastaviť privátny profil, respektíve obmedziť sledovanie „nevhodného“  obsahu, prípadne blokovať konkrétnych užívateľov, je to však na dobrovoľnej báze.

Tak sa napríklad pri vyšetrovaní jedného z prípadov ukázalo, že pod profilom 12-ročného chlapca s rakovinou, ktorý nadväzoval cez TikTok kontakt s mladými dievčatami sa v skutočnosti skrýval 28-ročný muž z Kentucky.  TikTok je popritom zároveň ideálnou platformou pre parodovanie, takže sa na ňom objavuje aj čoraz viac viedí, ktoré možno označiť za internetovú šikanu, namierenú proti rovesníkom, presnejšie rovesníčkam.

Nebezpečné aplikácie

Rick Floyd, odborník na internetovú bezpečnosť v americkom Greenville County School District upozornil, že v posledných mesiacoch sa stretol s viacerými takýmito prípadmi. Okrem TikToku sa tak deje prirodzene deje aj na Facobooku, Snapchate, Tinderi, HotOrNot, Tumblr a ďalších platformách. TikTok sa však teší v posledných mesiacoch obrovskej popularite, rastie raketovo a využívajú ho najmä mladé dievčatá, preto patrí k najrizikovejším.

A hrozí im aj ďalší problém. Nonstop pribúdajúce kratučké videá, točiace sa navyše v slučke u niektorých vyvolávajú závislosť a trávia sledovaním nového obsahu niekoľko hodín denne. Aplikácia preto ponúkla novú funkciu, vďaka ktorej sa TikToku automaticky vypne po dvoch hodinách sledovania denne.

Problém šikany na TikToku si uvedomuje už aj materská firma a začína proti nej aktívnejšie vystupovať.
Problém šikany na TikToku si uvedomuje už aj materská firma a začína proti nej aktívnejšie vystupovať.
Zdroj: TikTok

Aj preto francúzska polícia koncom uplynulého roku varovala rodičov, aby kontrolovali, ako ich deti túto aplikáciu využívajú a americká asociácia pre kontrolu internetu Common Sense vyhodnotila kombinácia „dospelého obsahu“ a bezpečnostných rizík tak, že veková hranica pre používanie TikToku by sa mala posunúť z 12 na 16 rokov.