Podnikateľ Ivo Hricik zaujal najmä tým, že sa stal konateľom vo firmách Mariana Kočnera krátko po jeho zavretí do väzby. V mafiánskych kruhoch susedného Česka je však známy ako dnes už bývalý člen gangu legendy českého podsvetia Radovana Krejčířa.

Za účinkovanie v Krejčířovej zločineckej skupine tam Iva Hricika odsúdili na trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na päť rokov. Proti tomuto verdiktu českých súdov však Hricik podal ešte v polovici decembra 2018 dovolanie. Najvyšší súd v Brne celý prípad síce rozhodol ešte v auguste 2020, ale výsledok jednej z najväčších
káuz českej kriminalistiky verejnosť nepozná.

Nedoručiteľný rozsudok

Ivo Hricik nebol jediný, kto sa proti právoplatnému rozhodnutiu súdu bráni mimoriadnym opravným prostriedkom. Dovolanie podal aj jeho niekdajší šéf Radovan Krejčíř, Krejčířova pravá ruka Aleš Zagora a ďalší dvaja gangstri - Jaroslav Siuda a Tomáš Pavlíček. Hovorca Najvyššieho súdu v Brne Petr Tomíček tvrdí, že o verdikte informovať nemôže, pretože sa stále doručuje sporovým stranám. Posielanie pošty sa naťahuje už štyri mesiace a nikto nevie odhadnúť, ako dlho ešte potrvá.

Na slovo je skúpy aj Ivo Hricik. K udalostiam v Českej republike sa dlhodobo nevyjadruje. Nepovažuje sa za verejne činnú osobu, preto nevidí dôvod čokoľvek komentovať. Či sa mu cez Najvyšší súd podarilo odvrátiť hroziaci trest, alebo nie, nateraz ostáva veľkou neznámou. Hricikova mlčanlivosť je známa široko-ďaleko. O svojom pôsobení v obávanom Krejčířovom gangu nevypovedal ani pred políciou, ani pred súdmi.

Falošné miliardy

Ide o veľkú kauzu známu ako Čepro. Tá prepukla v roku 2005 a nakoniec stála za útekom Radovana Krejčířa z luxusnej pražskej vily priamo spred očí desiatich policajtov.

Obávaný miliardár najprv zmizol na Seychely a neskôr zakotvil v Juhoafrickej republike. Tam sa prepracoval na vrchol tamojšieho podsvetia, až skončil na 35 rokov vo väzení za rôzne trestné činy vrátane obchodovania s drogami a pokusu o vraždu.

Hricika české súdy odsúdili za účasť v zločineckom zoskupení a za falšovanie peňazí. Za vinu mu kladú, že spoločne so šéfom Radovanom Krejčířom a ďalšími kumpánmi zabezpečil v júni 2005 výrobu falošných švajčiarskych frankov a českých korún. Nešlo pritom o zanedbateľnú sumičku. Vytlačené falošné bankovky mali v tom čase hodnotu dokopy takmer šesť miliárd českých korún, čo je odhadom vyše 220 miliónov eur.

Chystali geniálny podvod

Falošné peniaze Hricik a spol. naskladali do balíčkov po 100 kusoch tak, že zvrchu i zo­spodu dali vždy pravú bankovku a medzi ne vložili falzifikáty. Tak vytvorili dokonalú ilúziu pravých peňazí originálne zabalených bankou v zdanlivej hodnote 250 miliónov švajčiarskych frankov. Tie sa mali podľa Krejčířovho diabolského plánu použiť na daňový podvod. Doň sa mal za úplatok milión eur zapojiť aj podplatený colník, ktorý by najprv na viac ako štvormiliardový balík náhodne narazil v sklade Krejčířovej firmy.

Peniaze by oficiálne zhabal v prospech štátu na úhradu Krejčířovho colného dlhu. Následne by ich ukradol a ušiel s nimi nevedno kam.

Po splnení tejto úlohy mali colníka zavraždiť. Tak by sa jedna z Krejčířových firiem zbavila svojej daňovej podlžnosti a na druhej strane by mastný výdavok z odcudzenej horibilnej sumy od štátu pýtala späť.

Dokonalý plán však napokon nevyšiel. Jeden z aktérov sa zľakol a utekal na políciu.

Celý podvod mal aj vtipnú zápletku. Na nepravé bankovky dali falšovatelia vytlačiť trojriadkový text: „40/ Ať se Ti / daří!!“