Väčšina kandidátov formálne deklaruje, že túto sumu nemieni prekročiť. „Vložil som na svoj transparentný účet 40-tisíc eur a postupne dostávam príspevky od podporovateľov. Všetko je transparentne viditeľné. Smer ako takzvaná tretia strana mi prispeje sumou 100-tisíc tak, ako dovoľuje zákon,“ hovorí napríklad Maroš Šefčovič. „Časťou peňazí mi na kampaň prispelo Progresívne Slovensko. Druhá časť pochádza od individuálnych darcov a darkýň. Dokopy prispelo 1 229 ľudí darmi v rôznych výškach, podľa vlastných možností,“ vraví zas Zuzana Čaputová.

Robert Mistrík: Tvrdí, že si kampaň hradí z 90 percent zo svojho.
Robert Mistrík: Tvrdí, že si kampaň hradí z 90 percent zo svojho.
Zdroj: Marek Ištók

Zo svojho si kampaň platí Robert Mistrík. „Náklady na kampaň si z 90 percent hradím zo svojich osobných zdrojov, 10 percent mi prispel kamarát, takisto zo svojich osobných peňazí. Mám šťastie, že vďaka svojej firme som finančne dostatočne zabezpečený, aby som nemusel byť závislý od nejakých oligarchov ani sponzorov v pozadí,“ tvrdí a dodáva, že neprekročí zákonný limit. Ako jeden z mála nám povedal odhad na kampaň Milan Krajniak.

Chudobný príbuzný

„Môj aktuálny odhad je, že celkový rozpočet na moju kampaň bude asi 300-tisíc eur,“ hovorí a dodáva, že okrem neho sú najväčšími darcami Boris Kollár, kolegovia z poslaneckého klubu Sme rodina a tiež strana Sme rodina. Asi najmenej zatiaľ priznal na kampaň Eduard Chmelár. „Doteraz sme minuli asi 20-tisíc eur a nepredpokladám, že to bude viac ako 30-tisíc. Mne sa už aj to zdá veľa,“ vraví Chmelár.

Minimum: Eduard Chmelár tvrdí, že na kampaň dá najviac 30-tisíc eur.
Minimum: Eduard Chmelár tvrdí, že na kampaň dá najviac 30-tisíc eur.
Zdroj: archív E.CH.

„Kampaň financujem zo svojich vlastných zdrojov, z rodinných zdrojov a dostávam drobné príspevky od fanúšikov,“ tvrdí tiež Štefan Harabin. Podľa Anny Šovčíkovej, konzultantnky politických kampaní zo spoločnoasti Restartup, je limit na kampaň pol milióna eur. No ak sa zvolia vhodné nástroje, vyhadzuje sa za ne menej peňazí. Príkladom sú drahé bilbordy, ktorých je však teraz menej.