Nové dôkazy

Lászloa Basternáka zastrelil člen mafiánskej skupiny sýkorovcov Štefan Kaluz deviateho júla 2010. V Hurbanove pred rodinným domom Basternákovcom zastal na striebornom aute a vytiahol zelenú igelitovú tašku, v ktorej mal zbraň. Basternákova žena tušila, že je zle. Kričala na manžela, aby rýchlo utekal preč. Kaluz vystrelil, ale na prvýkrát netrafil. Prenasledoval Basternáka ako lovnú zver a ten sa v panike potkol a spadol na asfaltovú cestu. Vtedy, keď bezmocne ležal na zemi, Kaluz z bezprostrednej blízkosti strelil do jeho hlavy. Za tento zločin bol odsúdený na dvadsaťpäťročný trest.

Od začiatku vyšetrovania prípadu bolo policajtom jasné, že Kaluz Basternáka nepoznal, na vraždu nemal motív, konal na objednávku, ale nikoho ďalšieho sa nepodarilo usvedčiť. Až teraz, po vražde Jána Kuciaka získali vyšetrovatelia nové dôkazy a z hurbanovského zločinu obvinili ďalšie štyri osoby. Neslávne známu Alenu Zsuszovú, politického rivala zavraždeného Basternáka Romana Ostružlíka a kolegov Basternákov vraha Kaluza Ladislava Végha s Vladimírom Mosnárom. Všetko tieto štyri osoby patrili medzi podozrivých hneď po vražde.

V aute Aleny Zsuzsovej

Mosnár telefonoval s vrahom pred vraždou i v deň vraždy. Niektoré dôkazy indikovali, že v čase vraždy sa pohyboval v Hurbanove, kde sa vražda udiala, ale jeho vtedajšia priateľka Karin Simonová mu poskytla alibi. Na prvý výsluch ju na policajnú stanicu doprevádzal Mosnár, spoločne tam prišli na aute Škoda Superb, ktoré patrilo Alene Zsuzsovej.

Karin vtedy akoby ešte nevedela, čo povedať a čo nie. Opatrne teda nevylúčila, že Mosnár v inkriminovanom čase šiel za jej otcom do nejakej dediny za Dunajskou Stredou. Na otázku, kde sa v tom čase nachádzala ona, odpovedala: “To skutočne neviem. Ja si nepamätám, ani čo bolo včera. Naisto nie.” Až neskôr sa “rozpamätala”, že pravdepodobne bola vtedy s Mosnárom u svojho otca v obci Dolný Štál. Tam sa zdržali do polnoci a potom šli za Mosnárovým bratom na Senecké jazerá, kde chytal ryby.

Karin zohrala v prípade aj inú úlohu. Na jej účet poslala Alena Zsuzsová po vražde 4050 eur a Karin ich okamžite z účtu vybrala. Tvrdila, že šlo o peniaze pre Mosnára, ale za čo ich mal dostať, sa vraj od neho nedozvedela.

Viac o prípade hurbanovskej vraždy spáchanej mafiánskou skupinou sýkorovcov, aj o tom, ako vrah Kaluz akýmsi “nedopatrením” nedostal najťažší, doživotný trest, prinášame nové vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ.