Slovenské veľhory vedia stále čímsi prekvapiť. Rýchlo a často meniace sa počasie to však nie je. Skôr ide o rozhodnutia ľudí, ktorí by mali zo svojich pozícií dbať o to, aby sa Vysoké Tatry nestali nástrojom na naplnenie vreciek pre úzku skupinu všelijakých špekulantov. Lenže v tomto regióne akoby sa dial pravý opak. Aj za výdatnej pomoci miestnych radných pánov sa tam v posledných rokoch vyprofilovala zaujímavá partia podnikateľov, ktorej sa pod Tatrami mimoriadne darí. Stavajú, predávajú, ovládajú, zarábajú. Akoby na všetkom a na všetkých. Zatiaľ čo oni bohatnú, miestna kasa prichádza možno aj o státisíce eur ročne. Napríklad na parkovnom. Mesto Vysoké Tatry sa totiž úplne nepochopiteľne, doslova za pár šupov, vzdalo veľkej časti svojej zlatej bane. Parkovacích miest, ktoré síce na vlastné náklady starostlivo udržiava, peniaze za ich užívanie však inkasuje ktosi iný.

Parkovné Ježkovi

Tak sme došli. Do našich veľhôr, našej pýchy, kde sa hostia hrnú jedna radosť. Horko-ťažko zaparkujeme, ale nevadí. Tešíme sa, že sme vôbec našli voľné miesto. Podarilo sa nám to na jednom z najviac vyťažených parkovísk v Starom Smokovci. Nachádza sa nad známym hotelom a je plné vozidiel. Úplne. Spokojní vystúpime. Pohľadom sa kocháme končiarmi Vysokých Tatier týčiacimi sa do neba.

Pocit pohody zrazu pretne krik: „Tam nemôžete len tak stáť! To je Ježkovo!“ huláka ktosi. Zaskočení sa obzeráme. „Nie, to nie je vám! Ale vy čakajte, hneď si prídem po peniaze...“ prehodí naším smerom muž v krikľavooranžovej bunde. Vydýchneme si, no poslušne stojíme a čakáme. Vyberača parkovného nespúšťame z očí. Zvedavo sledujeme, za kým sa to ženie. Aha, za nejakým nešťastníkom. Ten mu vysvetľuje, že si potrebuje iba odskočiť na neďaleký mestský úrad. Zbytočne. Ježko je Ježko. Nehodno ho veru dráždiť. Platiť mu musia všetci. Bez výnimky.

Chlapík v krikľavom sa zrazu zvrtne a kontroluje, či čakáme. Lebo platiť musíme aj my, aby bolo jasné. Buď šesť eur za deň, alebo euro za hodinu. Ale komu? Ježkovi? Pýtame sa zmätení. Veď to hádam mestu. Vždy to tak bolo. Či nie? „Nie, nie. Mestu už nie,“ krúti hlavou mudrlant v oranžovom a podáva nám bloček. V tom momente zisťujeme, že parkovné putuje do kasy súkromnej firmy. Tej, ktorá v poslednom období svojimi developérskymi projektmi zásadným spôsobom zmenila charakter historického centra Vysokých Tatier. Jedným z jej konateľov je muž s prezývkou Ježko. Volajú ho tak už od čias, keď mal blízko k mafiánovi a niekoľkonásobnému vrahovi Mikulášovi Černákovi, ktorý si odpykáva doživotný trest. Z Ježka sa stal podnikateľ. A zdá sa, že aj pán Tatier.

Vyberači: Mužom v krikľavom neujde žiadny parkujúci, Ježko by im to neodpustil.
Vyberači: Mužom v krikľavom neujde žiadny parkujúci, Ježko by im to neodpustil.
Zdroj: Tony Štefunko

Nepochopiteľný krok

Hoci sa to zdá neuveriteľné, je to skutočne tak. Mesto Vysoké Tatry sa v roku 2016, tesne pred začiatkom letnej sezóny, vzdalo piatich svojich lukratívnych parkovísk v centre Starého Smokovca. Ide o odstavné plochy, ktoré sa nachádzajú pri Švajčiarskom dome, Vile Ilona, amfiteátri, hoteli Grand a Jakubkovej lúke. V jednom momente na nich zaparkuje približne 250 vozidiel.

Mesto tieto parkoviská spolu s ďalšími dalo ešte v roku 2007 do nájmu svojej spoločnosti VPS Vysoké Tatry. Tá sa má o ne starať, prevádzkovať a, samozrejme, na nich zarábať, čo je logické. Veď parkoviská v slovenskej turistickej top destinácii možno pokojne označiť za sliepku znášajúcu zlaté vajcia. Návštevníci svoje vozidlá musia v Tatrách kdesi odstaviť a, najmä v Starom Smokovci, na výber veľmi nemajú. Buď na to využijú verejné plochy, alebo súkromný parkovací dom. Lenže kto bude platiť veľké peniaze akýmsi podnikavcom, keď má k dispozícii prístupnejšie a možno i o čosi lacnejšie parkovanie? 

Na tomto mieste sa zrejme dostávame k jadru toho, čo sa v roku 2016 krátko pred začiatkom letnej sezóny pod štítmi našich veľhôr zomlelo. Kedysi v tom čase sprístupnila súkromná spoločnosť Tatramarket Poprad spomenutý parkovací dom, ktorý je súčasťou moderného apartmánového komplexu bijúceho do očí. Uvedená firma v roku 2014 získala na jeho výstavbu od ministerstva hospodárstva nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 800-tisíc eur. O dva roky objekt sprevádzkovala, ale čo čert nechcel, turisti vraj kašľali na garáže v apartmánovom objekte, svoje vozidlá radšej parkovali na okolitých priestranstvách obhospodarovaných mestom Vysoké Tatry. Situáciu bolo preto treba riešiť. Nuž a nedalo sa zrejme ináč, len tak, že majitelia súkromných garáží museli pod správu získať aj vonkajšie parkovacie miesta v okolí svojho projektu dotovaného štátom. 

Návrh a zmluva

V tejto súvislosti došlo dňa 29. júna 2016 k zaujímavej udalosti. Miestny poslanec a zároveň člen dozornej rady mestskej eseročky VPS Vysoké Tatry Milan Maník predostrel na rokovaní zastupiteľstva návrh, aby firma VPS mohla dať niektoré jej zverené parkoviská v Starom Smokovci do podnájmu. Čuduj sa svete, konkrétne firme Tatramarket. Dôvod, prečo by sa tak malo stať, nekonkretizoval a z dostupných informácií nie je ani známe, či svoj nápad vôbec niekomu vysvetľoval. Fakt je, že zastupiteľstvo jeho návrh schválilo. Urobilo tak uznesením, z ktorého však nie je jasné, za akú sumu sa majú lukratívne parkoviská dať do podnájmu súkromnej firme, na ako dlho a za akých podmienok. To, čo napokon mestská spoločnosť VPS Vysoké Tatry zakomponovala do zmluvy, však mimoriadne zaráža. 

Milan Maník: V júni 2016 predložil návrh, aby VPS Vysoké Tatry mohla prenajať parkoviská v Starom Smokovci súkromnej firme.
Milan Maník: V júni 2016 predložil návrh, aby VPS Vysoké Tatry mohla prenajať parkoviská v Starom Smokovci súkromnej firme.
Zdroj: Internet

Okrem iného v nej možno nájsť také právne nezmysly ako to, že dokument podpísaný 7. júla 2016 začal platiť už šesť dní predtým. V súlade so zákonom nebola ani skutočnosť, že oficiálne bola zmluva na stránke VPS zverejnená až 30. septembra 2016, teda tri mesiace po jej podpísaní!

Čo však prekvapí najviac, je dohodnutá cena podnájmu. Tá je stanovená na 90-tisíc eur ročne vrátane DPH. Túto sumu pritom možno považovať za výsmech, najmä ak si porovnáme tržby spoločnosti VPS na parkovnom v rokoch pred podpísaním zmluvy. Z materiálov, ktoré máme k dispozícii, totiž vyplýva, že len na dvoch z piatich parkovísk, ktoré dala VPS v júli 2016 do podnájmu, zarobila ročne oveľa viac, ako je celková čiastka dohodnutá so súk­romnou firmou. Ide o parkoviská pri hoteli Grand a Jakubkovej lúke, na ktorých v roku 2014 utŕžila vyše 178-tisíc eur, pričom o rok to bolo dokonca viac než 201-tisíc eur! Ako teda vypočítala, že spoločnosti Tatramarket dá do podnájmu dokopy päť lukratívnych parkovísk v Starom Smokovci za neuveriteľných 90-tisíc eur ročne?! Nevedno, nikto z kompetentných sa k tomu nevyjadril, a to ani po opakovanom zaslaní otázok.

Mesto Vysoké Tatry reagovalo len vyjadrením, že na území Smokovcov, teda Starého aj Nového, prostredníctvom VPS spravuje približne 150 parkovacích miest. V roku 2017 pritom príjmy z nich predstavovali takmer 196-tisíc eur a za prvých osem mesiacov tohto roka to bolo vyše 162-tisíc eur. Len pripomeňme, že hovoríme o 150 miestach. Súkromná spoločnosť Tatramarket ich má v podnájme 250, napriek tomu platí mestskej eseročke len 90-tisíc eur ročne aj s DPH! 

Nuž a ešte perlička. Spoločnosť VPS sa v zmluve s firmou Tatramarket zaviazala na letnú i zimnú údržbu prenajatých parkovísk, čo okrem iného zahŕňa odpratávanie snehu či striekanie vodorovného značenia. V dokumente síce stojí, že VPS si bude tieto služby osobitne účtovať, v sprístupnených materiáloch sme však nenašli ani jedinú faktúru vystavenú pre spoločnosť Tatramarket. A to bola minuloročná zima veru mimoriadne štedrá na snehovú nádielku.

Úspešní developéri

Čo sa týka uvedenej súkromnej firmy, presnejšie jej dvoch spoločníkov, ktorými sú Ľubomír Jakubčák a Milan Kušmírek, alias Ježko, spájaný so všelijakými mafiánmi, tej sa v poslednom období minimálne v Tatrách naozaj darí. Prostredníctvom svojej ďalšej spoločnosti Hrebienok Resort sa 1. júna 2017 stali majiteľmi lukratívneho takmer hektárového pozemku v srdci Starého Smokovca. V lete tohto roka na ňom spustili megavýstavbu druhého apartmánového objektu. Pôvodný projekt bol pritom schválený ešte v roku 2009 pre spoločnosť DEVELOPMENT SK, s. r. o., patriacu do portfólia veľkopodnikateľa Juraja Širokého, ktorý chcel na uvedenom pozemku stavať hotel BELLEVUE - PALACE Starý Smokovec.

O tom, že z hotela budú napokon apartmány, vedeli len zodpovední úradníci vo Vysokých Tatrách, ktorí na to dali súhlas bez písomného vyrozumenia všetkých účastníkov konania. „Na základe žiadosti o zmenu stavby bolo oznámené začatie konania, ktoré bolo zverejnené dňa 21. marca 2018 verejnou vyhláškou,“ ozrejmili nám pred časom z vysokotatranského mestského úradu, prečo písomne nevyzvali každého účastníka konania zvlášť na podávanie prípadných námietok. Urobili tak preto, lebo účastníkov konania bolo veľa. A tak duo Jakubčák - Kušmírek začalo budovať ďalšie apartmány a mesto Vysoké Tatry bude ročne prichádzať o desaťtisíce eur. Dôvodom je, že za apartmánové bývanie je oveľa nižšia ročná daň ako za hotel.

Podarená dvojica

Nielen meno podnikateľa Milana Kušmíreka, alias Ježka, má pod Tatrami cveng najmä preto, že ho spájajú hneď s niekoľkými mafiánmi. Okrem Mikuláša Černáka má, a to stále, blízko k ďalšiemu mužovi slovenského podsvetia Ondrejovi Žembovi. Ježkovo meno sa skloňovalo aj v súvislosti s odvolaním šéfa krajskej kriminálky v Prešove Miroslava Ligdaya, ktorému krk zlomila práve Kušmírekova účasť na jeho svadbe.

Dvojica: Otec a syn Kušmírekovci.
Dvojica: Otec a syn Kušmírekovci.
Zdroj: Facebook

Pekný kvietok je však údajne aj Ježkov syn Daniel, ktorý sa už tiež zviditeľnil kadečím. Napríklad šialenou jazdou v aute s raperom Egom. To je však jeho najmenší problém. Pred pár dňami totiž mladý Kušmírek skončil v rukách príslušníkov protizločineckej jednotky. Z luxusného auta písaného na otcovu firmu vytiahli 35-ročného Daniela pri obci Hubová v okrese Ružomberok a s ním aj jeho 19-ročnú priateľku Alexandru. Počas prehliadky našli u oboch omamné látky, inými slovami, drogy, ktoré sa vybrali nakupovať. Vraj tak robili na príkaz Alexandrinho otca. Okrem toho polícia vykonala prehliadku priemyselného objektu v meste Kežmarok, kde v budove bývalých mraziarní našli veru kadečo.

Okrem iného tam zaistili laboratórium na výrobu drog, veľké množstvo zbraní, streliva a výbušnín. Mimochodom, spomínaný objekt vlastní firma K & Ž, s. r. o., v ktorej ako spoločníci figurujú Milan Kušmírek a Mária Žembová, exmanželka Ondreja Žembu. Vyšetrovateľ po akcii obvinil Daniela Kušmíreka, jeho pria­teľku a 42-ročného muža zo závažnej trestnej činnosti, za ktorú im hrozí trest odňatia slobody v trvaní 10 až 15 rokov.

Mohlo by vás zaujímať: