Pokyn poprel 

Gašpar dnes v tejto súvislosti prišiel na Národnú kriminálnu agentúru do Nitry, čo potvrdil spravodajskému portálu televízie JOJ. ,,Môžem potvrdiť, že som bol vypovedať k nepravdivým tvrdeniam vtedajšieho podriadeného," prezradil Gašpar. Mal tým zrejme na mysli vyjadrenia svojho bývalého podriadeného Pavla Vorobjovova, ktorý Jána Kuciaka lustroval v septembri 2017, teda len niekoľko mesiacov pred jeho vraždou. Urobil tak v pozícii šéfa Finančnej spravodajskej jednotky, pričom po prepuknutí škandálu vyšetrovateľom tvrdil, že na pokyn vtedajšíeho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ten to od začiatku popieral a na svojom stanovisku vraj zotrval aj počas dnešnej výpovede. 

Vraj kauza Rybanič 

Tibor Gašpar tiež uviedol dôvody, pre ktoré mal byť Ján Kuciak lustrovaný. Podľa neho to malo súvisieť s kauzou Filipa Rybaniča, poslaneckého asistenta Jozefa Rajtrára z SaS. Rybanič je zatiaľ neprávoplatne odsúdený pre porušenie bankového tajomstva. Skutku sa mal dopustiť tým, že ako zamestnanec istej banky si pozrel účty exministrov Roberta Kaliňáka, či Jána Počiatka, ale i podnikateľov Ladislava Bašternáka a Mariána Kočnera, pričom niektoré informácie mal  vyzradiť verejnosti. 

Filip Rybanič (vpravo), asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára (vľavo).
Filip Rybanič (vpravo), asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára (vľavo).
Zdroj: Marko Erd

Trhliny v Gašparovej verzii   

Tvrdenia Tibora Gašpara, že lustrácia novinára Jána Kuciaka súvisela so  spomínaným prípadom však vyvoláva značné otázniky. V jeho verzii totiž akosi nesedia časové súvislosti. Myslí si to aj poslanec Jozef  Rajtár, ktorý upozornil, že polícia vyšetrovací spis týkajúci sa Rybaniča uzavrela v máji 2017.  "Vo Filipovom prípade polícia ukončila vyšetrovanie 15. mája 2017. Teda po tomto dátume už nemohli nič lustrovať, či vyšetrovať," doplnil Rajtár. Prokuratúra následne podala obžalobu, pričom prvé súdne pojednávanie sa uskutočnilo začiatkom augusta 2017. Ján Kuciak však bol šéfom Finančnej spravodajskej jednotky lustrovaný až koncom septembra 2017, teda takmer dva mesiac od začiatku pojednávania. ,,Nevidím žiadny logický dôvod, prečo by ho v tom čase mala polícia lustrovať v súvislosti s  prípadom Filipa Rybaniča. To nedáva žiadny význam ani zmysel, veď spis bol pre ňu v tejto veci dávno uzavretý,“ konštatuje Jozef Rajtár.