Akokoľvek to znelo nadnesene, bola to pravda. PLUS 7 DNÍ ako najčítanejší týždenník patrí medzi médiá, ktoré provokujú, majú svoj vlastný názor a predovšetkým sa nenechajú vo svojej novinárskej a investigatívnej práci zastaviť. Dôležité je to aj dnes - nielen pre aktuálny odkaz, ktorý po vražde kolegu z brandže Janka Kuciaka a jeho snúbenice Martinky už vyše roka visí vo vzduchu. Aby sme sa nenechali zastrašiť a nebáli sa pokračovať s podporou čitateľov, pre ktorých to vlastne robíme. Navyše, blíži sa 30. výročie Nežnej revolúcie, keď sme si na námestiach vyštrngali slobodu, a bolo by smutným mementom, ak by sme na slobodu rezignovali.

Rada sa stretávam s ľuďmi, ktorí sú skúsenejší a srší z nich drsný, ale inteligentný sarkazmus. Presne tento pocit som nedávno zažívala v spoločnosti bývalého šéfredaktora a autora „ježka“. V sparnom letnom dni sme popíjali v jeho záhrade kávičku a spomínali na pluskárske časy. Rozprávať sa s človekom, ktorý má prehľad, ale aj nadhľad, je vždy povznášajúce. Nielen pre mňa, ale aj pre našich čitateľov či kolegov z médií je Luknár stále symbolom slobodnej žurnalistiky, ktorá sa na Slovensku po novembri 1989 začala písať. Kauzy, odhalenia, ale aj humor či iróniu v podobe rubriky Naša fikcia - to všetko priniesol týždenník PLUS 7 DNÍ do našich domácností.

V debate s vtedajším šéfredaktorom sme si zaspomínali aj na spory s Vladimírom Mečiarom, Jánom Slotom, ale aj Robertom Ficom, ktorí nás radi vláčili po súdoch. Bolo oslobodzujúce konštatovať, že novinári sú tu stále, ale po tých prvých dvoch dnes už ani pes neštekne a ten tretí robí všetko pre to, aby sa k nim pridal. Neschopný vlastník médií ich môže zničiť, ale ani najlepší majiteľ, napríklad zakladateľ PLUS 7 DNÍ Štefan Šimák, by nemohol vytvoriť kvalitné noviny, ak by nemal pri sebe takého človeka, akým bol práve Luknár. Problémom slovenských médií nie je ani tak to, kto ich vlastní, ale akí vyzretí sú novinári, ktorí v nich pracujú. Odolávať tlakom, ktoré rozhodne nie sú len akcionárske, býva pre mnohých ťažké. Politici radi novinármi manipulujú a keď to nejde inak, tak vyvíjajú tlak cez vlastníkov, inzerentov alebo priateľov. Ale tak ako nevyzretý politik nepatrí do demokratického sveta, ani novinár, ktorý si pomýlil prácu nezávislého žurnalistu s PR agentúrou alebo s nekritickým velebením politikov, by mal svoju prácu zavesiť na klinec.

Novinárčina je poctivé remeslo, naozaj neľahké, lebo naša práca je viditeľná, čitateľná a podlieha nielen kritike, ale aj kontrole. Súdne spory s médiami často nevypovedajú o nekvalite, ako sa to politici usilujú podsúvať, ale o tom, že podstupujeme riziko s vedomím, že sa to politikom nemusí a nebude páčiť. Slovensko sa nachádza v období, keď sa ešte stále nemôžeme spoľahnúť na kontrolné mechanizmy štátu, preto obzvlášť voči politikom (a na nich parazitujúcim osobám) platí typicky pluskárske: „Nedôveruj a preveruj“ a následne: „Padni, komu padni.“

Médiá sú tu predovšetkým pre svojich čitateľov a nemalo by to byť len klišé. Práve čitatelia rozhodujú, či investujú svoje často ťažko zarobené peniaze do tlačeného časopisu alebo si sadnú k počítaču a budú hľadať informácie na nete. A uveria trebárs rôznym konšpiračným webom aj preto, že možno ani netušia, ako fungujú a kto a prečo za nimi stojí.

V časoch, keď internet začína dominovať, je boj o čitateľa printu pochopiteľný. Týždenník PLUS 7 DNÍ má už roky svojich verných čitateľov, pre ktorých znamenáme „štvrtkovú“ istotu. Napriek tomu, že sme stále najčítanejší týždenník, ani my nechceme zaspať na vavrínoch. A tak po rokoch prichádzame s nápadom váš časopis oživiť. Aj preto, aby ste neboli len pasívni čitatelia, sme sa rozhodli o interakciu, a tak vám ponúkame možnosť zúčastniť sa na tomto procese vašimi tipmi či nápadmi, a to aj prostredníctvom nášho webu www.plus7dni.sk. Nech sa páči, zapojte sa a spolu s nami vyberte najlepšiu titulku týždenníka PLUS 7 DNÍ.

P. S.: Chceme nadviazať na tradície Plusky, aj preto sme radi, že Miloš Luknár súhlasil, aby sme jeho typickú značku „ježka“ oživili a používali naďalej. Samozrejme, uplynuli už nejaké tie roky a veľa sa toho zmenilo. Zákonite aj „ježko“ bude trochu iný, ale veríme, že bude rovnako nekompromisne pichľavý.