Reklama

Viac ako priatelia: "Začala som si s kamarátom a našla všetko, čo som celý život hľadala"

Monica a Chandler, nepochybne jeden z najslávnejších seriálových párov. Fandili ste im od začiatku?

Zdroj: Profimedia

Reklama

Mnohí z nás zažili situáciu, keď sa rande alebo vzťah skončili vetou „Zostaneme priateľmi“. Úplne iné však je, ak sa z kamarátstva časom vyvinie vzťah.

To, čo sa začína ako obyčajné priateľstvo, môže časom prerásť do niečo oveľa hlbšieho a krajšieho. Kamarátstvo nám totiž dáva možnosť spoznať sa bez tlaku a zbytočných očakávaní. Môžeme spolu tráviť čas, deliť sa o radosti aj starosti a postupne zistiť, že náš priateľ je možno ten pravý.

Bežnejšie, ako si myslíme

Jedným z najikonickejších príkladov toho, ako sa môže kamarátstvo zmeniť na vážny vzťah, je príbeh Monicy a Chandlera zo seriálu Priatelia. Títo dvaja boli na začiatku dobrí priatelia, no nakoniec spolu skončili pred oltárom. Ich vzťah sa začal nenápadne, keď sa počas Rossovej svadby v Londýne rozhodli stráviť spolu noc. To, čo malo byť len jednorazovou záležitosťou, sa postupne začalo meniť na niečo viac. Po návrate do New Yorku sa snažili svoj vzťah tajiť, no ich city boli čoraz silnejšie. „Pred tromi rokmi som sa na inej svadbe obrátila na priateľa, aby ma utešil. A namiesto toho som našla všetko, čo som celý život hľadala. A teraz sme tu, máme pred sebou budúcnosť a ja ju chcem stráviť len s tebou, mojím princom, mojou spriaznenou dušou, mojím priateľom,“ povedala Monica Chandlerovi počas sobáša.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Ide to aj inak. Cesta od priateľstva k oltáru nemusí byť plná formálnych rande.

Aj keď príbeh týchto seriálových hrdinov nie je ničím výnimočným, ešte stále sa v spoločnosti stereotypne predpokladá, že romantické vzťahy vznikajú predovšetkým medzi dvoma neznámymi ľuďmi. Filmy, knihy a médiá nám neustále ukazujú príbehy, kde sa dvaja cudzí ľudia stretnú a zaľúbia na prvý pohľad. Tento stereotyp nás vedie k tomu, aby sme verili, že skutočná láska prichádza náhle a nečakane. Skutočnosť však často býva iná a potvrdzujú to aj výskumy. Štúdia D. A. Stinsona a jeho kolegov pred dvomi rokmi potvrdila, že romantické vzťahy sa často vyvíjajú z priateľstiev. Až dve tretiny respondentov totiž priznali, že ich vzťah sa začal ako kamarátstvo. Výsledky výskumu ukazujú, že hoci je bežné sústreďovať sa na romantiku medzi cudzími ľuďmi, v skutočnosti je veľmi časté a obľúbenejšie, keď sa ľúbostné vzťahy budujú postupne.

Len jeden scenár?

„S manželom sa pri pozeraní Priateľov často smejeme na tom, že sme ako Monica a Chandler. My sme sa spoznali na svadbe našich priateľov a odvtedy sme zostali v kontakte. Kamarátili sme sa asi dva roky, chodili sme s partiou na spoločné stretnutia a až neskôr sme si uvedomili, že sme si čoraz bližší. Raz ma Martin išiel po spoločnom obede s kamarátmi odprevadiť domov a na rozlúčku ma pobozkal. Odvtedy sme spolu, už päť rokov, posledný rok aj ako manželia,“ hovorí Lucia z Trenčína, ktorá sa s Martinom teší na spoločné dieťatko.

Podľa portálu Psychology Today vedci hovoria o dvoch hlavných druhoch intimity vo vzťahoch. Prvý typ je intimita založená na priateľstve a zahŕňa dôveru či porozumenie typické pre dlhodobé a stabilné partnerstvá. Druhý typ je intimita založená na vášni. Jeho neodmysliteľnou súčasťou je romantika a vzrušenie, ktoré sú zvyčajne prítomné na začiatku nového vzťahu. Je intenzívny a často sprevádzaný silnými emóciami a fyzickou príťažlivosťou. Stinson a jeho tím poznamenávajú tiež, že bežný scenár zoznamovania predpokladá, že ľudia obvykle cítia vášeň k potenciálnemu partnerovi ako prvý impulz. Postupom času sa však vyvíjajú oba druhy intimity – priateľská aj vášnivá – súčasne. Je to však len jeden z možných scenárov. Realita je taká, že veľa vzťahov sa začína priateľstvom, kde sa postupne prehlbuje aj vášnivá intimita.

Nie je to jednoduché

Priateľstvá medzi mužom a ženou často čelia rôznym prekážkam. Spomenúť musíme aj fámy a názory, že takéto priateľstvá sú nevyhnutne romantické alebo sexuálne, čo vedie k nedorozumeniam a podozreniam. Médiá aj kultúra často podporujú myšlienku, že muž a žena nemôžu byť „len priatelia“. Tieto fámy môžu znamenať veľkú prekážku pre skutočné kamarátstva medzi opačnými pohlaviami. Ľudia zvyčajne predpokladajú, že ak muž a žena spolu trávia veľa času, určite musí byť medzi nimi čosi viac. Tento spôsob myslenia však bráni prirodzenému budovaniu kamarátstva a spôsobuje, že sa takéto vzťahy často stretávajú s nedôverou a klebetami. Mnohých to dokonca môže na svojej ceste k spoznávaniu sa odradiť.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Silné základy. Vzťahy, ktoré sa budujú postupne, majú silné základy postavené na spoločných hodnotách.

Napriek týmto stereotypom mnohé priateľstvá medzi mužom a ženou fungujú bez akýchkoľvek romantických alebo sexuálnych zámerov. Je dôležité uvedomiť si, že každý vzťah je jedinečný a nemali by sme ho posudzovať len na základe konvenčných predstáv a stereotypov.

Text: sen

Výber pre vás