Má za sebou bohatú kariéru. Chce vraj rokovať s učiteľmi a tlačiť na zvyšovanie zdrojov do školstva.

O najväčších problémoch školstva, platoch učiteľov a budúcnosti vzdelávania sa s ministerkou MARTINOU LUBYOVOU (50) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Čo plánujete urobiť v rezorte ako prvé?

V prvom rade sa stretnem s autormi dokumentu Učiace sa Slovensko, aby sme mohli pokračovať v tom, čo sa začalo. A už budúci týždeň vycestujem do Bruselu, aby som vyriešila problémy týkajúce sa eurofondov v oblasti vedy a výskumu. Potrebujem zistiť, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie finančných prostriedkov.

Máte už vybraný tím, ktorý bude s vami pracovať? Kto v ňom bude?

Tím si budujem postupne, dôležité je zachovanie kontinuity, ale určite sa budeme snažiť vniesť aj nového ducha.

Akým spôsobom plánujete doriešiť kauzu prideľovania eurofondov na výskum?

Ako som už povedala, budúci týždeň plánujem návštevu v Európskej komisii v Bruseli, kde budeme rokovať o problémoch, ktoré nám komisia vytýka. Zároveň bežia kontrolné procesy, ich výsledky ukážu, kde boli chyby a aké opatrenia treba urobiť na ich odstránenie. Plánujem zrušiť problematickú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj a čo najskôr vypísať novú.

Kedy je podľa vás reálne zavedenie školskej reformy do praxe?

Najprv sa musím stretnúť s tvorcami školskej reformy, vypočuť si ich, až potom bude možné hovoriť o časovom harmonograme. Akčný plán s dvojročným horizontom plánujeme zostaviť čo najskôr. Určite to bude ešte v tomto roku.

Ako vnímate požiadavky učiteľov na zvýšenie platov. Sú podľa vás oprávnené? Budete hľadať financie, aby ste im vyhoveli?

Plánujem čo najskôr stretnúť sa so zástupcami učiteľov i partnerov a rozvíjať dialóg tak, aby bol kultivovaný, aby sme naozaj mohli naplniť to, čo je sľúbené v programovom vyhlásení vlády. Záleží mi na tom, aby sme sa nemuseli rozprávať s učiteľmi v uliciach.

Učitelia sa sťažujú aj na to, že do školstva na Slovensku plynie najnižšie percento z HDP spomedzi okolitých štátov. Budete mať v SNS a vo vláde podporu na zvýšenie tohto percenta?

Treba povedať, že toto percento sa v uplynulom období zvýšilo vďaka čerpaniu štrukturálnych fondov, zvyšovaniu platov, vďaka zvýšeniu rozpočtovej kapitoly ministerstva približne o 200 miliónov eur, na stole je tiež projekt, ktorý pridelí približne 50 miliónov eur na platy asistentov učiteľov a inkluzívne vzdelávanie. Myslím, že tieto kroky ukazujú, že politická podpora tu je.

Prednášate na vysokých školách. Ako vnímate súčasný stav a spôsob financovania vysokého školstva?

Myslím si, že je tam priestor na zlepšenie, ale máme na stole urgentnejšie priority. Budeme sa rozprávať s vysokoškolskou komunitou o spôsobe zlepšenia financovania. Táto otázka sa otvára aj v programe Učiace sa Slovensko.

Nie je podľa vás na Slovensku priveľa vysokých škôl a univerzít? Akým spôsobom si viete predstaviť zlepšenie kvality vysokých škôl?

V prvom rade nemáme žiadne smerné čísla na počet vysokých škôl. Ide najmä o kvalitu. Keďže Slovensko je malá krajina, ide aj o to, koľko kvalitných vysokých škôl dokážeme prevádzkovať. Na to, aby sme krajinu dokázali posunúť vpred, potrebujeme, samozrejme, financie, ale aj kvalitných pedagógov 
a vedcov.

Notoricky je známy aj odliv financií určených na školstvo cez rôzne firmy. Verejnosti je asi najznámejšia kauza predraženého sifónu. Budete riešiť aj tieto problémy?

Je v našom záujme, aby boli všetky procesy transparentné a kontrolovateľné verejnosťou.

Zmenený imidž: Ešte pred dvoma rokmi vyzerala Martina Lubyová inak.
Zmenený imidž: Ešte pred dvoma rokmi vyzerala Martina Lubyová inak.
Zdroj: Tony Štefunko

Prečo ste funkciu ministerky školstva vzali?

Nie som členkou SNS a nikdy som nebola v politickej strane. No s touto stranou ma spája niečo, čo by som nazvala národným cítením. Počas svojho profesionálneho života som totiž žila v zahraničí aj na Slovensku a rozhodla som sa pre život na Slovensku. Je to nádherná krajina, kde sa oplatí žiť a pracovať.

V minulosti ste pracovali v Medzinárodnej organizácii práce. Čomu konkrétne ste sa venovali a ako vám to môže pomôcť v novej funkcii?

V Medzinárodnej organizácii práce som sa venovala najmä problémom zamestnanosti, súladu trhu práce a vzdelávania, ale aj sociálnemu dialógu. Málokto vie, že Medzinárodná organizácia práce je jedinou agentúrou OSN, ktorá je striktne budovaná na princípoch tripartity.

Pôsobili ste v prognostickom ústave. Aké zmeny podľa vás je vhodné urobiť v systéme vzdelávania, aby Slovensko nedoplatilo napríklad na robotizáciu?

Myslím si, že robotizácii sa nevyhneme, ale je dôležité, aby naši ľudia vedeli, ako roboty programovať, a nie aby museli vykonávať nízkokvalifikované pomocné práce, ktoré roboty nevedia zvládnuť.

Aké boli vaše najobľúbenejšie predmety na základnej a strednej škole?

Najviac som mala rada matematiku a biológiu, ale veľmi ma oslovila aj literatúra.

Nemáte obavu, že predseda NR SR a SNS Andrej Danko bude chcieť do rezortu zasahovať a mať ho pod kontrolou, najmä preto, čo sa udialo pri eurofondoch na výskum?

Nie, nemám takú obavu. Ale treba si uvedomiť, že politickú zodpovednosť za kreslá ministrov majú politické strany, ktoré ich vo voľbách získali, a v tomto smere má pán predseda Danko určite rozhodujúce slovo.

Poďme na osobnejšie otázky. Ako vníma váš nový post rodina?

Je to pre ňu šok, ale snaží sa s tým vyrovnať. Myslím, že teraz budem dlho v práci, soboty aj nedele. Je toho totiž dosť, čo musíme spraviť.

Kedy ste zmenili imidž? Keď sa objavilo, že budete ministerka, niektoré médiá uverejnili staršie rozhovory s vami, ešte ako so šéfkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied, a tam ste vyzerali inak.

Viete, keď je človek v akademickom prostredí, nemusí sa štylizovať do biznisového imidžu. Pre ministerku je to však nevyhnutné.

Zmenený imidž: Ešte pred dvoma rokmi vyzerala Martina Lubyová inak.
Zmenený imidž: Ešte pred dvoma rokmi vyzerala Martina Lubyová inak.
Zdroj: TASR

Kto je Martina Lubyová?

Podľa životopisu zverejneného v Prognostickom ústave Slovenskej akadémie vied získala Martina Lubyová doktorský titul PhD. z ekonómie v Centre for Graduate Education - Economics Institute (CERGE-EI) v Prahe a State University of New York, ďalší titul PhD. má zo štatistiky na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Titul JUDr. získala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a titul Mgr. v odbore biofyzika na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského.

Nová ministerka však okrem iného prednáša sociálnu štatistiku a teóriu výberov na Ekonomickej univerzite. Skúsenosti má aj so šéfovaním vo veľkej spoločnosti. Desať rokov totiž pracovala v Medzinárodnej organizácii práce. Pred prijatím ministerského postu bola riaditeľkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. Je autorkou a spoluautorkou asi 60 vedeckých publikácií. Odborne sa venovala najmä problematike ekonomiky zamestnanosti, trhu práce, migrácii, integrácii a vzdelávaniu. S manželom a so synom žijú v Bratislave.