Šesťdesiatšesťročný thajský následník trónu Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun sa vo svojej krajine veľkej popularite neteší. Hlavne pre svoje záletnícke obdobie, keď vraj vystriedal množstvo mileniek. O tom sa však medzi obyvateľmi príliš nahlas nehovorí. Za urážku kráľovského majestátu by totiž mohli veľmi rýchlo a na veľmi dlho skončiť za mrežami. Obľubu panovník nezískal ani svojským výberom manželiek vrátane poslednej. Urodzená bola len prvá.

Princeznú vystriedal herečkou, potom ženou z chudobných pomerov a teraz bývalou letuškou. Stalo sa tak len niekoľko dní pred jeho sobotňajšou korunovačnou ceremóniou. Na oficiálny titul kráľa si totiž musel po­čkať, kým sa skončí smútok za jeho otcom Bhumibolom Adulyadejom. Mimochodom, korunovácia s trojdňovou oslavou vyšla kráľovstvo na miliardu bahtov - teda viac než 30 miliónov dolárov.

Závratná kariéra

Posledný románik vtedy ešte budúceho vládcu Thajska sa začal niekedy v roku 2013 na palube lietadla Thai Airways. Práve počas letu sa zahľadel do krásnej letušky s vojenskou hodnosťou podporučíčky, dnes 40-ročnej Suthidy Tidjai. Ako píše Asian Times, ich vzťah začal byť vážny a Maha, známy ako kráľ Rama X., našiel spôsob, ako mať svoju lásku poruke. Najprv jej zveril vedenie osobnej stráže, potom postúpila na post veliteľky „jednotky špeciálnych operácií“ elitnej kráľovskej gardy, v roku 2016 jzískala hodnosť armádnej generálky a rok na to sa posatvila na čelo kráľovského bezpečnostného oddelenia Aide-de-Camp. Postupovala aj v spoločenskom rebríčku a získala viacero významných titulov. Nuž, keď je niekto milenkou panovníka, všetko ide o niečo ľahšie.

Svadba: Podľa thajských zvykov panovník kropí svoju vyvolenú svätenou vodou.
Svadba: Podľa thajských zvykov panovník kropí svoju vyvolenú svätenou vodou.
Zdroj: Profimedia.sk

Konečne uznaná

Suthida od príchodu do paláca pravidelne sprevádzala nekorunovaného kráľa na rôznych podujatiach aj súkromných aktivitách. Doma i v zahraničí. Ich spoločné videozábery z nemeckého nákupného centra, letiskovej haly či zo súkromných výletov sa v Thajsku stali virálom. Napriek tomu ich vzťah až donedávna kráľovská rodina oficiálne nepotvrdila.
To sa náhle a bez varovania zmenilo minulú stredu, keď sa Rama X. a Suthida zosobášili v Dusit Palace v Bangkoku. Nui, ako familiárne Suthidu prezývajú, získala titul kráľovnej a s ním aj striktnú ochranu majestátu. Ten určuje, že za akúkoľvek kritiku kráľa, kráľovnej a ich potomkov môže vinník putovať do basy až na pätnásť rokov. Na korunovácii svojho manžela sa teda už zúčastnila pod novým menom Suthida Vajiralongkorn Na Ayudhya. Vzhľadom na vladárov vek by toto manželstvo už mohlo vydržať.