Presne pred päťdesiatimi rokmi sa Belgičan Eddy Merckx, jeden z najlepších cyklistov všetkých čias, postaral o historický zápis - na svojom prvom štarte na Tour de France

vyhral celé preteky, bodovaciu aj vrchársku súťaž. Žiaden cyklista to po ňom nezopakoval, zato Eddy Starú dámu vyhral ešte štyrikrát. Práve na jeho počesť tento ročník najprestížnejších cyklistických pretekov odštartuje z Bruselu. Veríme, že bude tiež historický, a to vďaka Petrovi Saganovi. Slovenský fenomén bude útočiť na 7. víťazstvo v bodovacej súťaži, toľko ich na svojom konte nemá žiadny iný cyklista.

Päsť v bruchu

Mimochodom, v čase, keď súťažil Merckx, pre agresívny štýl ho prezývali Kanibal a na Tour nebol najobľúbenejší nielen medzi fanúšikmi, ale vraj ani medzi ostatnými pretekármi či dokonca organizátormi. Práve tí sa v roku 1975 nedostatočne postarali o jeho bezpečnosť a o rekordné, šieste celkové víťazstvo v pretekoch ho pripravil škaredý incident. Počas etapy Puy de Dôme ho rozzúrený divák udrel päsťou do brucha a podľa odborníkov práve preto v tesnom súboji nakoniec prehral s domácim miláčikom Bernardom Thévenetom. Francúzsko mohlo oslavovať svojho hrdinu.

Dúfajme, že tieto divoké časy má Tour dávno za sebou, aj keď práve Peter Sagan by vedel o kontroverzných zásahoch do pretekov čo--to povedať. Pred dvoma rokmi ho totiž zrejme o zisk zeleného trička za víťazstvo v bodovacej súťaži obralo nespravodlivé rozhodnutie komisárov po kolízii s Markom Cavendishom. Komisári bleskovo rozhodli o Petrovej diskvalifikácii, pričom žiadny z televíznych záberov jednoznačne nepreukázal jeho vinu. Skôr naopak.

Favorit

Prvá časť sezóny 29-ročného žilinského rodáka sa určite nezaradí medzi najúspešnejšie v kariére. Nevyhli sa mu menšie problémy so zraneniami a s chorobami, na jarných klasikách to nebolo ono. Generálka mu však vyšla - na júnovej Veľkej cene Švajčiarska vyhral bodovaciu súťaž a zaznamenal jedno etapové víťazstvo. Vďaka tomu je Slovák u väčšiny odborníkov aj v stávkových kanceláriách hlavným favoritom na zisk zeleného trička. Až potom nasledujú jeho starí známi - špurtéri Elia Viviani, Dylan Groenewegen, Alexander Kristoff či André Greipel, ale aj klasikári Michael Ma­tthews, Greg van Avermaet či Julian Alaphilippe.

Na druhej strane, ak sa veľmi vynasnažíte, nájdete aj predpovede, ktoré Petra Sagana nefavorizujú. Jednu z nich priniesla stránka bicycling.com, podľa ktorej by nášho šampióna mohol poraziť práve domáci pretekár Alaphilippe. „Určite si na neho spomínate z minulého roka, keď na Tour vyhral bodovaciu súťaž,“ píše bicycling com. „Francúz ukázal, že zvládne oveľa viac ako len horské etapy, dokáže vyhrávať na všetkých typoch tratí.“ Cyklistický portál sa preto domnieva, že Alaphilippe tento rok na Tour vyhrá nielen bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára, ale aj zelený dres za bodovaciu súťaž. Ako hlavný argument uvádza profil trate. „Je zle stráženým tajomstvom, že Tour výberom trate favorizuje jazdcov, ku ktorým má blízko, a znevýhodňuje tých, ktorí sa jej nepozdávajú. Tohtoročná trať maximálne vyhovuje Alaphilippovi.“

Napínavá Tour

Pokiaľ ide o boj o žlté tričko, ten by mohol byť mimoriadne vzrušujúci. Na Tour z rôznych dôvodov bude chýbať druhý, tretí a štvrtý muž celkového poradia spred roka - Holanďan Tom Dumoulin, Christopher Froome a Slovinec Primož Roglič. V takej situácii by sa do popredia mohli predrať zaujímavé mená.

Suverén predchádzajúcich sezón tím Sky sa síce premenoval na Ineos, ale naďalej má najvyššie ambície. Keďže obhajca prvenstva 33-ročný Geraint Thomas má za sebou nevýraznú sezónu a navyše nepríjemný pád na pretekoch Okolo Švajčiarska, britský tím bude mať dvoch lídrov. Tým druhým je tohtoročný objav z Kolumbie Egan Bernal. Zamiešať karty na popredných priečkach sa však budú snažiť ďalší jazdci - Dán Jakob Fuglsang, Brit Adam Yates, Talian Vincenzo Nibali, Kolumbijčan Nairo Quintana i domáce vrchárske duo Thibot Pinot, Romain Bardet. 

V galérii si pozrite najväčších Saganových súperov v boji o zisk zeleného dresu.