Na ľadovci boli porozhadzované zvyšky stanu, ruksak, helma, dokonca lieky. Komsomolska Pravda cituje Michaila Popova, jedného z horolezcov: „Lyžica bola ako nová. Potraviny, cukor, fľaštička s jódom, všetko bolo v poriadku.“Len ľudia zmizli. Logicky teda predpokladali, že na tomto mieste došlo k nešťastiu, mysleli si, že ich predchodcov zmietla lavína.

Medzi vecami bola kartička z hotela Rossija z novembra 1977. Ale korunu všetkému nasadil občiansky preukaz na meno Andrej Fedorovič Tatarčenko, narodený v roku 1959 v Krasnodare, kde býval na ulici Karla Liebknechta (teraz ulica nesie názov Stavropoľská) v Študentskom domove Moskovskej štátnej univerzity.

Na vrchu ľadovca
Na vrchu ľadovca
Zdroj: Komsomolska Pravda

Občiansky preukaz sa zachoval v dobrom stave, dokonca v ňom našli pedantne zloženú desaťrubľovú bankovku. Horolezci začali pátrať, obrátili sa na univerzitu a majiteľ občianskeho preukazu sa našiel!

Ukázalo sa, že mladý muž bol skutočne študentom na fakulte fyziky, dokonca aj to, že v roku 1985 obhájil dizertačnú prácu. Ako pre Komsomolsku Pravdu povedala spolužiačka Oľga Pavlenková, na Andreja Tatarčena si spomína veľmi dobre. „Mal svetloryšavé vlasy, modré oči a darilo sa mu. Univerzitu skončil v roku 1982.“

Nájdené veci
Nájdené veci
Zdroj: Komsomolska Pravda

Spolužiaci Andreja Fedoroviča spomínali, že po skončení vysokej školy pracoval v meste Troick vo fyzikálnom inštiitúte a neskôr emigroval do Spojených štátov. V Krasnodare žije jeho starší brat Aleksander, ku ktorému pravidelne chodieva na návštevy. Takže, majiteľ občianskeho preukazu sa našiel v Spojených štátoch. Má sa dobre, má veľkú rodinu, dve dospelé deti a aj vnukov.

Ako štít prišiel k menu

„Andrej Fedorovič bol veľmi rád, keď sme sa sním spojili,“ píše Komsomolska Pravda. „Vravel, že mu volali priatelia a známi z celého bývalého Sovietskeho zväzu, keď sa dozvedeli, čo sme na ľadovci našli. Všetky veci uschovávame pre neho v Krasnodare, kam čoskoro plánuje prísť,“ hovorí Michail Popov. „Samozrejme, všetko mu môžeme poslať aj poštou, ale veľmi radi by sme sa s ním stretli.“

Ale ešte stále sme nevysvetlili, čo sa vlastne pred tými štyridsiatimi rokmi stalo. Ako prišiel o ruksak aj doklady? Ukázalo sa, že do trhliny ľadovca našťastie nepadol Andrej Fedorovič, ale len jeho ruksak. „Kráčali sme po ľadovci za sebou, ja som bol posledný. Na chvíľu som si zložil ruksak. A vtedy sa jeden z mojich kolegov pošmykol a spod nôh mu vyletel balvan. Ten preletel tesne vedľa mňa, trafil môj ruksak a zhodil ho do obrovskej trhliny,“spomína Andrej Tatarčenko, ktorý dnes žije v USA v štáte Ohio. „Mal som devätnásť rokov a z tých vecí mi bolo veľmi ľúto. Najmä tých desať rubľov, ktoré som si odkladal na spiatočnú cestu. Našťastie mi kamaráti pomohli.“

Andrej Fedorovič Tatarčenko
Andrej Fedorovič Tatarčenko
Zdroj: Komsomolska Pravda

Všetky tie veci našli súčasní horolezci na povrchu ľadovca, pretože ten sa za posledných štyridsať rokov roztápal a klesol o šesť až sedem metrov.

Nuž, a nakoniec to najlepšie! Vrch vysoký 3811 metrov, ktorý doposiaľ nemal názov, sa rozhodli horolezci pomenovať - štít Nachodka. Voľne preložené z ruštiny, bude to vrch - Nález. Napokon, 3811 metrov vysoká hora si nejaký ten názov zaslúži!