Obchodno-pokryteckého ducha v sebe Ivanka Trumpová nezaprie. Mala ho po kom zdediť. Veď ide o dcéru pôvodom českej modelky Ivany a obchodného magnáta, dnes amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten zbohatol na podnikaní s nehnuteľnosťami. Založil aj spoločnosť prevádzkujúcu hotely a kasína po celom svete. Hoci málokto by predpovedal, že by mohol obsadiť kreslo prezidenta, on si naň po Ivankinom boku nielen trúfol, ale aj zasadol. Hlas voliča je nevyspytateľný. Prevážil ten, ktorému nevadilo, že Trump by na hranici s Mexikom najradšej videl múr, zakázal imigráciu moslimov, rúca obchodné dohody so zvyškom sveta, bratríčkuje sa s diktátormi a svoju krajinu vedie k izolácii. K čomu však Trump vedie svoje deti, ktorých má päť s tromi ženami, je úspešné podnikanie. Ako ambiciózna podnikateľka, matka a po boku prezidenta bojovníčka za práva žien sa v tomto smere na prvý pohľad najvýraznejšie prezentuje Trumpova najstaršia dcéra a poradkyňa, tridsaťšesťročná Ivanka, známa hastagom #WomenWhoWork, teda pracujúca žena. Je to skutočne tak?

Biznis podľa Ivanky Trumpovej

Sám Trump hodil do biznisových vôd svoju dcéru Ivanku, keď ju po škole ako čerstvú absolventku s titulom z ekonómie zamestnal vo svojej firme. Navonok krehká a neskúsená blondínka musela ukázať pred skostnateným mužským manažmentom s vekovým priemerom päťdesiat rokov, že ona veru nemá hlávku len na parádu. Ivanka mala predpoklady presadiť sa. Ako priznala, po otcovi zdedila veľké ego. Aby každý mohol ísť v jej šľapajach a uspieť v podnikaní, vydala v roku 2009 knihu The Trump Card, z ktorej sa stal hotový bestseller a vlani z jej pera vyšla druhá kniha Ženy, ktoré pracujú. Šikovnosť jej rozhodne nemožno uprieť, otázne je, do akej miery je tento obraz pravdivý. Do akej miery Ivanka ťaží zo svojho priezviska? Do akej miery vodu káže a víno pije? Kým jej fanúšikovia ju obdivujú ako superženu hodnú nasledovania, dokonca aj vo výzore, ktorý niektoré ženy dokážu kopírovať s pomocou šikovných rúk plastických chirurgov, médiá a analytici upozorňujú na klamlivosť jej vystupovania. Nielen feminizmus v jej ponímaní, ale aj jej podnikanie majú svoje trhliny. A veľké.

Koncom júla Ivanka svetu oznámila, že s módnym biznisom končí. Jej topánky ani kabelky už nebudú na pultoch predajní, zákazníci však pravdepodobne nebudú zúfať, vyzerá to tak, že ich kupovať už ani nechceli. „Po sedemnástich mesiacoch vo Washingtone neviem povedať, kedy a či sa niekedy vrátim k svojmu pôvodnému biznisu. Viem však, že všetku svoju pozornosť v blízkej budúcnosti venujem práci vo Washingtone. Takže toto moje terajšie rozhodnutie považujem za najférovejšie voči môjmu pracovnému tímu,“ vyhlásila Ivanka.

Môže si tlieskať?: Ivanka Trumpová po svojom prejave o výročnej správe o obchodovaní s ľuďmi vo Washingtone. Vzhľadom na to, že ona si dávala oblečenie vyrábať v Číne v továrňach, kde vykorisťujú zamestnancov, je jej radosť trošku pokrytecká.
Môže si tlieskať?: Ivanka Trumpová po svojom prejave o výročnej správe o obchodovaní s ľuďmi vo Washingtone. Vzhľadom na to, že ona si dávala oblečenie vyrábať v Číne v továrňach, kde vykorisťujú zamestnancov, je jej radosť trošku pokrytecká.
Zdroj: TASR

Ivanka Trumpová začínala v roku 2007 predajom šperkov, v roku 2014 pribudli do portfólia spoločnosti Marks LLC topánky, kabelky a oblečenie za mierne nadpriemerné ceny. NBC News píše, že spoločnosť so sídlom v mrakodrape Trump Tower v New Yorku zamestnávala osemnásť ľudí. Ivankina značka vytvorila spoluprácu so svetovými módnymi domami. Ivankinu módu ponúkali reťazce Bloomingdale’s, Dillards alebo Lord & Taylor. Čo je zaujímavé, dokým sa Ivankin otec nestal hlavou Ameriky, firme sa kráľovsky darilo. Ako súkromná spoločnosť nemusí zverejňovať svoje zisky, ale čo-to dokážu prezradiť iné verejné zdroje. Vychádzajúc z internetového predaja na Amazon.com, Macy’s Inc., Bloomingdale’s a Zappos.com klesol predaj Ivankinej značky za dvanásť mesiacov - do konca júna - takmer o 55 percent. Sumár poskytla spoločnosť Rakuten Intelligence s databázou e-mailových účteniek od 5,5 milióna amerických spotrebiteľov, z ktorého citoval Wall Street Journal.

V priebehu volebného roku 2016 pritom Ivankina značka zaznamenala boom v predajnosti. Spoločnosť G-III, ktorá má na módu Trumpovej dcéry licenciu, mohla byť nadmieru spokojná. Podľa jej zverejnených údajov za rok, ktorý sa pre nich skončil 31. januára 2017, tržby z predaja Ivankinho oblečenia vzrástli o 31 percent na 47,3 milióna amerických dolárov. Lenže už počas prezidentskej kampane bolo počuť hlasy za bojkot oblečenia pod značkou Ivanky Trumpovej. Maloobchody ako americký Nordstrom a kanadský Hudson’s Bay v posledných mesiacoch prestali predávať Ivankin tovar. Odôvodnili to slabým záujmom zákazníkov. Zdá sa, že Ivankina politická angažovanosť sa stala pre jej módny biznis osudnou. Hoci z vedenia odevnej firmy Ivanka odstúpila už pred rokom, stále z neho profitovala. Pre definitívny koniec v biznise sa rozhodla až teraz. Ak však Ivanka tvrdí, že sa biznisu vzdáva, lebo sa chce naplno venovať práci vo Washingtone a nebolo by to fér vo vzťahu k jej obchodným partnerom a už vôbec nie čestné voči jej zamestnancom, asi nehovorí o tých, ktorí pre ňu makajú v rozvojových krajinách.

Vykorisťovaní v Číne

Najväčší škandál týkajúci sa oblečenia predávajúceho sa pod Ivankiným menom vyšiel na povrch vlani. Na juhu Číny vyrábali pre Trumpovej odevnú spoločnosť štýlové kúsky. Zamestnanci čínskych tovární však rozhodne v štýlových podmienkach ani za štýlovú mzdu nepracovali. Vlastne ani za minimálnu. Keď traja aktivisti tajne preverovali pracovné podmienky u miestnych dodávateľov topánok pre Ivanku Trumpovú, jeden skončil za mrežami a po zvyšných dvoch sa zľahla zem. V sedemnásťročnej histórii organizácie ochrancov práv China Labor Watch (CLW) so sídlom v New Yorku sa nič podobné nestalo. Žeby to bolo preto, že išlo o firmu dcéry amerického prezidenta? Kompetentní držali bobríka mlčanlivosti. Čo sa podarilo zistiť aktivistom v čínskej továrni vyrábajúcej kúsky pre Ivankinu firmu? To, že zamestnanci odpracovali 60 hodín týždenne za 62 amerických dolárov, čo vychádza dolár na deň. Osemdesiatdva hodín nadčasov? Nič výnimočné. Platené? To sotva. To, že im vyplácali menej, ako stanovuje zákon, zamaskovali falošné výplatné pásky. Dodajme, že továrne skupiny Chua-ťien nevyužila len Ivanka, ale aj značky Coach, Nine West, Karl Lagerfeld či Kendall + Kylie.

Made in China: Odevná spoločnosť Ivanky Trumpovej si štýlové kúsky dávala šiť v Číne, kde zamestnanci zarábali menej, ako je zákonom stanovená minimálna mzda. Dreli približne za dolár denne.
Made in China: Odevná spoločnosť Ivanky Trumpovej si štýlové kúsky dávala šiť v Číne, kde zamestnanci zarábali menej, ako je zákonom stanovená minimálna mzda. Dreli približne za dolár denne.
Zdroj: profimedia.sk

Čerešničkou na torte je jeden z Trumpových predvolebných sľubov - zastaviť odliv americkej výroby do zahraničia a zvýšenie cla pre čínsky dovoz. Pri týchto vyhláseniach mu neprekážalo, že sám sa v minulosti priznal, že aj on niektoré produkty vyrába za hranicami USA. „Americké spoločnosti by mali platiť sankčné clá, ak vyrábajú v krajinách s nízkymi mzdami a nie v Spojených štátoch. Pre vlastnú rodinu to však neplatí. Dcéra Ivanka si pre svoju módnu kolekciu dáva v Číne zhotovovať topánky a tašky. A papá proti tomu doteraz na Twitteri nič nenapísal,“ avizovala nemecká televízia n-tv svoju reportáž, ktorou na tento fakt upozornila. Ešte dodajme, že Trump vrelo hostil vo svojej rezidencii na Floride čínskeho prezidenta. Nechýbali pritom jeho najbližší radcovia - dcéra Ivanka s manželom Jaredom Kushnerom.

Rodinný biznis v Bielom dome

Od volieb Trumpovci čelia kritike, že funkciu hlavy štátu využívajú na presadzovanie vlastných obchodných záujmov. Je pravda, že s rovnakou vervou ako do vlastného podnikania sa Ivanka vrhla do roly prvej dcéry. Namiesto Trumpovej ženy Melanie chodila na predvolebné mítingy Ivanka. Po tom, čo Trump vyhral prezidentské voľby, Ivanka už mala zbalené smer Washington, zatiaľ čo prvá dáma sa do Bieleho domu presťahovala až naveľa-naveľa. Nakoniec, je to Ivanka, koho si Trump vybral za oficiálnu poradkyňu. A nielen ju.

Ako sme už spomenuli, miestečko sa našlo aj pre jej manžela, investora, developéra a vlastníka novín a tiež synáčika realitného biz­nismena. To už smrdí riadnym rodinkárstvom. Nuž, ako hovorí Ivanka: „Nikdy by som nebola tým, kým som, keby mi otec nedodával odvahu.“ Ešteže tak, lebo by sme prišli o to, ako nám matka troch detí rozpráva o materstve ako najdôležitejšej úlohe v živote ženy. Nezabúda pritom zdôrazniť, že materstvo by nemalo žiadnu matku obrať o príjem. Pritom Ivanke sa starajú o potomkov a domácnosť pestúnky a gazdiné. Rovnosť pohlaví podľa Ivanky. Atrapa feminizmu.

Za čo teda Trumpová bojuje? Možno za svoju budúcnosť ako prvej americkej prezidentky. Cestu si dláždi. Nakoniec, polarita názorov na Donalda Trumpa mu priniesla dostatok priazne na to, aby sa stal najmocnejším mužom planéty. Prečo by ním nemohla byť aj žena? A prečo by to nemohlo zostať v rodine?